«Նռան գույնը» պարային ներկայացմամբ Ֆրանսիայում մեկնարկել են Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Լիոնի մերձակա Դեսին քաղաքի «Տոբոգան» թատրոնում հունվարի 19-ին կայացել է «Նռան գույնը» պարային ներկայացման առաջնախաղը։ Հայ–ֆրանսիական այս նախագծով Ֆրանսիայում մեկնարկել են Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, առաջնախաղին ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Ռոնից ընտրված սենատոր, Ֆրանսիայի սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, Ռոնից ընտրված պատգամավոր Սառա Տանզիլին, Օվերն-Ռոն-Ալպեր շրջանի փոխնախագահներ, Դեսինի քաղաքապետ Լորանս Ֆոթրան և Վալանսի քաղաքապետ Նիկոլա Դարագոնը, Լիոնի մետրոպոլիայի փոխնախագահ Հելեն Դյուվիվիե-Դրոմենը, Լիոնի փոխքաղաքապետ Սոնյա Զդորովցովը, Լիոնի նախկին քաղաքապետ, քաղաքային խորհրդի անդամ Ժորժ Կեպենեկյանը, Ֆրանսիայի հայկական խոշոր կազմակերպությունների Լիոնի մասնաճյուղերի ղեկավարները, թատերական միությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ըստ աղբյուրի՝ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, «Տոբոգան» թատրոնի տնօրեն Ռաֆայել Ռիմսկի-Կորսակովը, Օվերն-Ռոն-Ալպեր շրջանի փոխնախագահ, Դեսինի քաղաքապետ Լորանս Ֆոթրան, «Տոբոգան» թատրոնի նախագահ, Դեսինի քաղաքապետի տեղակալ Դընի Ջորկայեֆը։
Նշվում է, որ «Նռան գույնը» պարային ներկայացումը ֆրանս-հայկական համատեղ ծրագիր է: Բեմադրության հեղինակը Ֆրանսիայում հայտնի պարուսույց Մուրադ Մերզուկին է։ Գաղափարի հեղինակը Ֆրանսիայում գործող «Սաթէ–Աթղը» թատերական միության գեղարվեստական ղեկավար Սաթէ Խաչատրյանն է։ Բեմադրության երաժշտությունը գրել է «Հող Արթուն» խումբը, իսկ բեմական հագուստների ձևավորումն իրականացրել է Էդգար Մանուկյանը։
Նախագծի համակազմակերպիչ պրոդյուսերներն են Բրոն քաղաքի «Պոլ-ան-Սցեն» կազմակերպությունը, «Սաթէ-Աթղը» թատերական միությունը, ինչպես նաև Դեսինի «Տոբոգան» և Մոն-դը-Մարսանի «Գասկոն» թատրոնները, Օվերն-Ռոն-Ալպեր շրջանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը, Հայաստանում ֆրանսիական ինստիտուտը, ինչպես նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Ֆրանսիայի մասնաճյուղը։ Ներկայացման իրականացման աշխատանքներում իր կարևոր ներդրումն է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ գործող Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը։
Նախագծի առաջին ստեղծագործական ռեզիդենցիան կայացել է 2023թ. Ամռանը, Երևանում։ Ներկայացման մեջ ներգրավված յոթ պարողներից երկուսը հրավիրված են Հայաստանից։
Ներկայացումն անցել է լեփ-լեցուն դահլիճում՝ հոտնկայս բուռն ծափահարություններով:
ՀՀ ԿԳՄՍ տեղեկացմամբ՝ 2024թ. մարտի 15-ին և 16-ին «Նռան գույնը» պարային ներկայացումը կցուցադրվի Հայաստանում՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում։ Հայաստանյան հյուրախաղերը կիրականացվեն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի բարձր հովանու ներքո։
Ֆրանսիայում ներկայացման առաջնախաղի օրը բարձրաստիճան հրավիրյալների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել նաև Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության և Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի կողմից կազմակերպված՝ Զավեն Սարգսյանի լուսանկարների ֆոտոցուցահանդեսը, որն իրականացվել է «Տոբոգան» թատրոնի, «Սաթէ-Աթղը» թատերական միության և Դեսինի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։ Ֆոտոցուցահանդեսում ներկայացված են Սերգեյ Փարաջանովի դիմանկարները, կոլաժները, «Նռան գույնը» ֆիլմի զգեստների էսքիզները և այլն: Ցուցահանդեսը «Տոբոգան» թատրոնում կգործի մինչև փետրվարի 4-ը:

Мероприятия к 100-летию Сергея Параджанова стартовали во Франции танцевальным спектаклем «Цвет граната»
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, 19 января в театре "Тобогган" города Десин недалеко от Лиона состоялась премьера танцевального спектакля "Цвет граната". Благодаря этому армяно-французскому проекту во Франции начались мероприятия, посвященные 100-летию Сергея Параджанова.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, на премьере присутствовали заместитель министра ОНКС РА Даниэл Даниелян, сенатор, избранный от Роны, председатель группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Жильбер-Люк Девиназ, депутат, избранный от Роны, Сара Танзили, вице-президенты региона Овернь-Рона-Альпы, мэр Десина Лоранс Фотран и мэр Вэланса Никола Даррагон, и др.
Согласно источнику, собравшихся поздравили заместитель министра образования и культуры Даниел Даниелян, директор театра «Тобоган» Рафаэль Римский-Корсаков, вице-президент региона Овернь-Рона-Альпы, мэр города Десин Лоуренс Фотра, президент театра «Тобоган», вице-мэр Десина Дэнни Джоркайеф.
Отмечается, что танцевальное представление «Цвет граната» является совместной французско-армянской программой. Автор спектакля – Мурад Мерзуки, известный во Франции хореограф. Автором идеи спектакля является Сатэ Хачатрян, художественный руководитель театрального союза «Сатэ–Атг», действующего во Франции. Музыку написала группа «հОх Артун», а дизайн сценических костюмов разработал Эдгар Манукян.
Соорганизаторами проекта являются организация «Поль-ан-Сцен» города Бронь, театральное общество «Сатэ-Атг», а также театры «Тобоган» Десина и «Гасконь» города Мон-де-Марсан, регион Овернь-Рона-Альпы, посольство Франции в Армении, Институт Франции в Армении, а также французское отделение Всеармянского благотворительного союза. Важный вклад в реализацию спектакля внес Национальный центр народной музыки и танца, действующий при Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Первая творческая резиденция проекта состоялась в 2023 году в Ереване. Двое из семи танцоров, участвовавших в представлении, были приглашены из Армении.
Спектакль прошел в переполненном зале под овации стоя.
По сообщению Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, в 2024 году - 15 и 16 марта, танцевальное представление «Цвет граната» будет показано на сцене Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна в Ереване. Туры по Армении пройдут под эгидой Министерства образования и культуры РА и мэрии Еревана.
В день премьеры во Франции, с участием высоких гостей, Генеральное консульство Армении в Лионе и музей Сергея Параджанова совместно с театром Тобоган, театральным Союзом «Сатэ-АТГ» и мэрией Десина организовали фотовыставку фотографий Завена Саргсяна, на которой представлены портреты Параджанова, коллажи, эскизы костюмов к фильму «Цвет граната» и многое другое. Выставка будет действовать в театре Тобогган с 12 января по 4 февраля.