Իրանն իր տարածքային ամբողջականությունը համարում է «կարմիր գիծ»․ երկրի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Պակիստանի անօդաչու թռչող սարքի հարձակումը երկրի Սիստան և Բելուջիստանի նահանգի վրա՝ դա որակելով «անընդունելի» և կրկնելով, որ Իրանի տարածքային ամբողջականությունը «կարմիր գիծ է»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 18-ին հայտարարություն է տարածել Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ժողովրդի անվտանգությունը և երկրի տարածքային ամբողջականությունը համարվում են Իրանի կարմիր գծերը։ Իրանն ակնկալում է, որ իր բարեկամ և եղբայրական հարևան Պակիստանը խստորեն հավատարիմ կմնա իր պարտավորություններին Պակիստանի տարածքում զինված ահաբեկիչների հենակետերի և խմբերի ստեղծումը կանխելու համար», - հայտարարությունից հատված է մեջբերում IRNA-ն:
Իրանի ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ հունվարի 16-ին Թեհրանի հրթիռային հարձակումը Պակիստանի Բելուջիստան նահանգում «ահաբեկիչների դիրքերի վրա կանխարգելիչ գործողություն» էր, քանի որ Իրանի հարավ-արևելքում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ուժերը նկատել էին, որ ահաբեկչական խումբը պատրաստվում է ներթափանցել Իրանի տարածք՝ հարձակում իրականացնելու համար։
«ԻՀՊԿ-ն կանխարգելիչ գործողություններ է իրականացրել այս ահաբեկչական խմբավորման դեմ իրենց հենակետում… բնակելի թաղամասերից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա։ Այս գործողությունը իրանական սահմանապահ ուժերի պարտականությունների մի մասն է՝ հակազդելու երկրի ժողովրդի և քաղաքացիների դեմ ուղղված ցանկացած անմիջական ահաբեկչական սպառնալիքի», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Պակիստանը հայտնել էր, որ Իրանի հարվածների հետևանքով զոհվել է 2 երեխա, և Իրանին նախազգուշացրել էր հնարավոր հետևանքների մասին։ Պակիստանը հունվարի 18-ին հարվածներ էր հասցրել Իրանի հարավ-արևելյան Սիստան և Բելուջիստանի նահանգում՝ պնդելով, թե թիրախավորում է անջատողական զինյալների թաքստոցները։ Այդ հարվածների հետևանքով Իրանում զոհերի թիվը 9 է․ նրանք իրանցիներ չեն։
Պակիստանը հետ է կանչել Թեհրանում իր դեսպանին, իսկ Իսլամաբադում Իրանի դեսպանին, որն այդ ժամանակ գտնվում էր Թեհրանում, ասել է չվերադառնալ։

Иран считает территориальную целостность страны красной линией: заявление МИД Ирана
Министерство иностранных дел Ирана осудило атаку пакистанских БПЛА на провинцию Систан и Белуджистан, назвав их несоразмерными и неприемлемыми и повторив, что территориальная целостность Ирана является красной линией. Как передает «Арменпресс», заявление об этом 18 января распространило Министерство иностранных дел Ирана.
«ИРИ считает безопасность народа и территориальную целостность страны своей красной линией и ожидает, что дружественное и братское правительство Пакистана будет выполнять свои обязательства по предотвращению создания баз и вооруженных террористических группировок в Пакистане», - цитирует выдержку из заявления IRNA.
Министерство иностранных дел Ирана сообщило, что ракетный обстрел Тегераном 16 января в пакистанской провинции Белуджистан был «превентивной операцией по позициям террористов», поскольку силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) на юго-востоке Ирана заметили, что террористическая группа готовится проникнуть на территорию Ирана для совершения нападения.
«КСИР предпринял превентивные действия против этой террористической группировки на их опорном пункте... в нескольких километрах от жилых кварталов. Эта операция является частью обязанностей иранских пограничных сил по противодействию любой непосредственной террористической угрозе в отношении народа и граждан страны», - говорится в заявлении.
Пакистан сообщил, что в результате ударов Ирана погибли 2 ребенка, и предупредил Иран о возможных последствиях. Пакистан 18 января нанес удары по провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке Ирана, заявив, что нацелен на укрытия боевиков-сепаратистов. Число погибших в Иране в результате этих ударов составляет 9 человек, они не иранцы.