Պատրաստ ենք նույն պայմաններով Ադրբեջանի համար կապ ապահովել Նախիջևանի հետ, ինչ պայմաններով դա անում է Իրանը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ փորձ է անում միջանցքային խոսույթ ձևավորել Հայաստանի տարածքի նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ երբ իրենք ասում են, որ դա նկրտում է Հայաստանի տարածքի նկատմամբ, ստանում են պատասխան, որ դա միջազգայնորեն ընդունված խոսույթ է։ «Մեզ ասում են, որ կա Հյուսիս-հարավ, միջանցք, Հարավային միջանցք, Հյուսիսային միջանցք և կոնկրետ օրինակներ են բերում։ Նույն Ադրբեջանն ասում , որ իրենք այդ խոսույթը օգտագործում են նաև Իրանի տարածքով անցնող կոմունիկացիաների վերաբերյալ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի արևելյան հատվածներից դեպի Նախիջևան անցման համար, այդ թվում Հյուսիս-հարավ միջանցքի վերաբերյալ, որը Ռուսաստանից Ադրբեջանով հասնում է Իրան։ Գիտեք, որ կա Ադրբեջան-Նախիջևան կապի խնդիրը, ու զուգահեռներ են տարվում Իրանի տարածքով այդ կապն ապահովելու մասին։ Հիմա, որպեսզի այս բառային խաղերից դուրս գանք, մենք ասում ենք, որ նույն պայմանով պատրաստ ենք տրամադրել Ադրբեջանի կապը Նախիջևանի հետ, ինչ պայմանով Իրանն է տրամադրում այդ կապը։ Մենք պատրաստ ենք և՛ երկաթուղային կապ ապահովել, և՛ ճանապարհը տրամադրել»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ այս համատեքստում փորձեր են արվում հղում անել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։ Վարչապետը նախ նշեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության երկու կողմերը հայտարարության ստորագրումից հետո մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածը ցույց են տվել, որ այդ փաստաթուղթն այլևս իրենց համար գոյություն չունի։ «Այսինքն, այն գործողությունները, որ ձեռնարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում, ընդ որում՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ, դա վկայությունն է այն բանի, որ այդ փաստաթուղթը նրանց համար այլևս գոյություն չունի։ Չի կարող այնպես լինել, որ եռակողմ հայտարարության երկու կողմերի համար այդ փաստաթուղթը չլինի, բայց երրորդ կողմի համար շարունակի գոյություն ունենալ»,- մանրամասնեց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանն արդեն երեք տարի միջանցքային խոսույթ զարգացնում՝ հղում անելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։ Վարչապետը շեշտեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ որևէ խոսք չկա միջանցքի մասին, ինչպես նաև որևէ խոսք չկա այն մասին, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհի անվտանգությունը պետք է ապահովի Ռուսաստանի Դաշնությունը։
Փաշինյանի խոսքով՝ քաղաքական մակարդակով ըմբռնում ունեն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհները և սահմանները պետք բացվեն սուվերենության, իրավազորության սկզբունքների հիման վրա։ Անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող այն հայտարարություններին, թե իրենց պետք անխոչընդոտ տեղաշարժ, Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը դեմ չէ անխոչընդոտ տեղաշարժին, բայց անխոչընդոտ տեղաշարժը չի նշանակում օրենսդրության խախտում։

Ready to ensure communication between Azerbaijan and Nakhijevan - on the same terms as Iran does, says Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. From time to time, attempts are being made to form a “corridor” narrative regarding the territory of Armenia.
Moreover, when we say that this is an encroachment on the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, they say that this is an internationally recognized statement that there is a North-South corridor, a southern corridor, a northern corridor, and they give specific examples of communications passing through the territory of the Islamic Republic of Iran, Armenian Prime Minister said Saturday in Gavar.
“There is a topic of the Azerbaijan-Nakhijevan connection, and parallels are being drawn about ensuring that connection through the territory of Iran.
To get out of the word games, we say that under the conditions that Iran provides the connection, we are ready for both the railway and the highway under the same conditions," Nikol Pashinyan said.
PM Pashinyan noted that Azerbaijan has been developing talk about the Zangezur Corridor for three years, referring to the tripartite statement of November 9.
“The two parties of the tripartite declaration that signed the statement dated November 9, 2020, have shown since September 2023 that this document does not exist for them. The actions that were taken in Nagorno-Karabakh, with the participation of the Russian Federation and Azerbaijan, are evidence that this document does not exist for them.
It cannot be that this document ceases to exist for the two parties to the tripartite statement, but for the third party continued to exist,’’ said the PM.
Pashinyan mentioned that Azerbaijan has been developing a corridor discourse for three years already, referring to the statement of November 9.
The Prime Minister emphasized that in the November 9 statement, there was no mention of the corridor, nor was there any provision stating that the security of the road passing through the territory of Armenia should be ensured by the Russian Federation.
According to Pashinyan, there is a political understanding that the roads and borders between Armenia and Azerbaijan should be opened based on the principles of sovereignty and jurisdiction.
Addressing the statements from Azerbaijan that they need unhindered movement, Pashinyan said that Armenia is not against unhindered movement, but unhindered movement does not imply a violation of legislation.