Պատրաստ ենք նույն պայմաններով Ադրբեջանի համար կապ ապահովել Նախիջևանի հետ, ինչ պայմաններով դա անում է Իրանը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ փորձ է անում միջանցքային խոսույթ ձևավորել Հայաստանի տարածքի նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ երբ իրենք ասում են, որ դա նկրտում է Հայաստանի տարածքի նկատմամբ, ստանում են պատասխան, որ դա միջազգայնորեն ընդունված խոսույթ է։ «Մեզ ասում են, որ կա Հյուսիս-հարավ, միջանցք, Հարավային միջանցք, Հյուսիսային միջանցք և կոնկրետ օրինակներ են բերում։ Նույն Ադրբեջանն ասում , որ իրենք այդ խոսույթը օգտագործում են նաև Իրանի տարածքով անցնող կոմունիկացիաների վերաբերյալ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի արևելյան հատվածներից դեպի Նախիջևան անցման համար, այդ թվում Հյուսիս-հարավ միջանցքի վերաբերյալ, որը Ռուսաստանից Ադրբեջանով հասնում է Իրան։ Գիտեք, որ կա Ադրբեջան-Նախիջևան կապի խնդիրը, ու զուգահեռներ են տարվում Իրանի տարածքով այդ կապն ապահովելու մասին։ Հիմա, որպեսզի այս բառային խաղերից դուրս գանք, մենք ասում ենք, որ նույն պայմանով պատրաստ ենք տրամադրել Ադրբեջանի կապը Նախիջևանի հետ, ինչ պայմանով Իրանն է տրամադրում այդ կապը։ Մենք պատրաստ ենք և՛ երկաթուղային կապ ապահովել, և՛ ճանապարհը տրամադրել»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ այս համատեքստում փորձեր են արվում հղում անել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։ Վարչապետը նախ նշեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության երկու կողմերը հայտարարության ստորագրումից հետո մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածը ցույց են տվել, որ այդ փաստաթուղթն այլևս իրենց համար գոյություն չունի։ «Այսինքն, այն գործողությունները, որ ձեռնարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում, ընդ որում՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ, դա վկայությունն է այն բանի, որ այդ փաստաթուղթը նրանց համար այլևս գոյություն չունի։ Չի կարող այնպես լինել, որ եռակողմ հայտարարության երկու կողմերի համար այդ փաստաթուղթը չլինի, բայց երրորդ կողմի համար շարունակի գոյություն ունենալ»,- մանրամասնեց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանն արդեն երեք տարի միջանցքային խոսույթ զարգացնում՝ հղում անելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։ Վարչապետը շեշտեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ որևէ խոսք չկա միջանցքի մասին, ինչպես նաև որևէ խոսք չկա այն մասին, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհի անվտանգությունը պետք է ապահովի Ռուսաստանի Դաշնությունը։
Փաշինյանի խոսքով՝ քաղաքական մակարդակով ըմբռնում ունեն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհները և սահմանները պետք բացվեն սուվերենության, իրավազորության սկզբունքների հիման վրա։ Անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող այն հայտարարություններին, թե իրենց պետք անխոչընդոտ տեղաշարժ, Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը դեմ չէ անխոչընդոտ տեղաշարժին, բայց անխոչընդոտ տեղաշարժը չի նշանակում օրենսդրության խախտում։

Мы готовы обеспечить связь Азербайджана с Нахиджеваном — на тех же условиях, как это делает Иран. Пашинян
Азербайджан время от времени пытается сформировать «коридорный» дискурс в отношении территории Армении.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что когда они говорят, что это претензии в отношении территории Армении, то слышат в ответ, что это международно принятый дискурс. «Нам говорят, что существует коридор Север-Юг, Южный коридор, Северный коридор, и приводят конкретные примеры. Тот же Азербайджан говорит, что они также используют эту формулировку в отношении коммуникаций, проходящих через территорию Ирана, в том числе для перехода из восточных частей Азербайджана в Нахиджеван, а также относительно коридора Север-Юг, который проходит из России через Азербайджан – в Иран. Известно, что существует проблема соединения Азербайджана и Нахиджевана, и проводятся параллели с обеспечением этого соединения через территорию Ирана. И теперь, чтобы выйти из этих словесных игр, мы говорим, что готовы обеспечить связь Азербайджана с Нахиджеваном на тех же условиях, на которых эту связь обеспечивает Иран. Мы готовы обеспечить как железнодорожное сообщение, так и дорогу", - заявил Пашинян.
Он добавил, что в этом контексте предпринимаются попытки сослаться на заявление от 9 ноября 2020 года. Премьер-министр сначала упомянул, что две стороны трехсторонней декларации от 9 ноября показали, что этот документ – в период с момента подписания декларации до сентября 2023 года, для них не существует. "Другими словами, действия, предпринятые в Нагорном Карабахе, притом при участии России и Азербайджана, и есть доказательство того, что для них этот документ больше не существует. Не может быть так, чтобы для двух сторон трехсторонней декларации этот документ не существовал, но для третьей стороны продолжал существовать ", - сказал Пашинян.
Он отметил, что Азербайджан уже три года развивает коридорную тему, ссылаясь на заявление от 9 ноября. Премьер-министр подчеркнул, что в заявлении от 9 ноября нет никакого упоминания о коридоре, а также нет никакого упоминания о том, что безопасность дороги, проходящей через территорию Армении, должна обеспечивать Российская Федерация.
По словам Пашиняна, на политическом уровне есть понимание того, что дороги и границы между Арменией и Азербайджаном должны быть открыты на основе принципов суверенитета и правомочий. Относительно заявлений Азербайджана о том, что им необходимо беспрепятственное передвижение, Пашинян заявил, что Армения не против беспрепятственного передвижения, но беспрепятственное передвижение не означает нарушение законодательства.