ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգում իր ուրույն տեղն ունի Մերձավոր Արևելքը. ԱԳՆ-ն ամփոփել է Միրզոյանի այցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության օրակարգում իր ուրույն տեղն ունի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արտաքին գործերի նախարարությունն՝ ամփոփելով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցերը Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջան։
«Այս համատեքստում 2023 թվականը նշանավորվել է մի քանի կարևոր իրադարձություններով:
Կայացել են նախարար Միրզոյանի այցերը Եգիպտոս, Սիրիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Բահրեյն:
ՀՀ անկախության շրջանում առաջին անգամ ՀՀ ԱԳ նախարարը մասնակցել է Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի` նախարարական մակարդակով նիստին:
Նախարար Միրզոյանի այցը Սիրիայի, մասնավորապես Դամասկոս և Հալեպ քաղաքներ կայացավ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո, և այցի ժամանակ նախարարը փոխանցեց ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված հումանիտար աջակցությունը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ի թիվս այլ միջազգային պայմանագրերի, ստորագրվել է ՀՀ և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունը, որը փետրվարի մեկին ուժի մեջ կմտնի։
«Բազմակողմ հարթակներում կայացել են նաև նախարար Միրզոյանի հանդիպումները Հորդանանի, Լիբանանի, Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարների, Արաբական պետությունների լիգայի և Ծոցի համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարների հետ:
Դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև:
Տարվա ընթացքում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Օմանի և Թունիսի արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով՝ փոխնախարար Վահան Կոստանյանի համանախագահությամբ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia and the Middle East – Foreign Ministry’s 2023 Year in Review
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The Middle East has a special place in the foreign policy agenda of Armenia, the Ministry of Foreign Affairs said in a social media post about Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s 2023 trips to the region.
“The Middle East has a special place in the foreign policy agenda of Armenia. In this context, 2023 was marked by several important developments. Foreign Minister Mirzoyan visited Egypt, Syria, the United Arab Emirates (UAE) and Bahrain.
"For the first time since the independence of the Republic of Armenia, the Foreign Minister of Armenia participated in the Arab League Council’s foreign ministerial meeting.
"Minister Mirzoyan’s visit to Syria, particularly to Damascus and Aleppo, took place after the devastating earthquake on February 6, and during the visit the minister conveyed the humanitarian aid provided by the Armenian government.
"Among other international treaties, Armenia signed a mutual visa waiver with the UAE in 2023, which will take effect in February 2024. In multilateral platforms, Minister Mirzoyan held meetings with the foreign ministers of Jordan, Lebanon and Saudi Arabia, and the secretaries-general of the Arab League and the Gulf Cooperation Council. Diplomatic relations were established between Armenia and Saudi Arabia in 2023. Political consultations were held on the level of foreign ministers of Oman and Tunisia, co-chaired by Armenian Deputy FM Vahan Kostanyan,” the foreign ministry said.