Միրզոյանը հավատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանը երկուստեք կառուցողական մոտեցման դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանումից հետո և խաղաղության գործընթացը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Միրզոյանն այս մասին հայտնեց հունվարի 10-ին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Իհարկե, մեր գործընկերոջը և նրա գլխավորած պատվիրակությանը հանգամանալից կերպով ներկայացրել եմ Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանումից հետո և նաև խաղաղության գործընթացն ու այդ գործընթացի մանրամասները և խնդիրները»,- ասաց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը ներկայացրել է նաև ներկայացրել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակմանը վերաբերվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Միրզոյանն ընդգծեց, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին և բարդություններին, չնայած դանդաղեցումներին և որոշ դեպքերում Ադրբեջանի ապակառուցողականությանը՝ Հայաստանը վճռական է խաղաղության շուրջ բանակցությունները շարունակելու և Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու հարցում։
«Հավատում ենք, որ երկուստեք կառուցողական մոտեցում ցուցաբերելու դեպքում, քաղաքական կամքի դեպքում շատ մոտ ապագայում կարող ենք շոշափելի հանգրվանի հասնել խաղաղության հաստատման հարցում»,- ընդգծեց Միրզոյանը։

Министр ИД Армении верит в установление мира с Азербайджаном при наличии обоюдного конструктивного подхода
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян представил министру иностранных дел Греции Йоргосу Герапетритису ситуацию на Южном Кавказе после принудительного перемещения армян Нагорного Карабаха и мирный процесс. Как передает «Арменпресс», Мирзоян рассказал об этом на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Греции Йоргосом Герапетритисом.
«Конечно, я в подробностях представил нашему партнеру и членам возглавляемой им делегации ситуацию на Южном Кавказе после принудительного перемещения армян Нагорного Карабаха, а также мирный процесс и детали и проблемы этого процесса», - сказал Мирзоян.
По словам министра иностранных дел, на встрече со своим партнером он представил и проект «Перекресток мира», касающийся разблокирования транспортных и экономических коммуникаций региона.
Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на все вызовы и осложнения, несмотря на замедление работ, а в некоторых случаях и деструктивность Азербайджана, Армения полна решимости продолжить мирные переговоры и установить мир на Южном Кавказе.
«Мы верим, что при обоюдном конструктивном подходе, при наличии политической воли мы сможем достичь ощутимого результата в установлении мира в самое ближайшее время», - подчеркнул Мирзоян.