Չինաստանը խոստացել է առաջատար դառնալ ավտոմեքենաների արտահանման ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարվա ցուցանիշների համաձայն՝ Չինաստանն ավտոմեքենաների վաճառքով կգերազանցի Ճապոնիային և կդառնա աշխարհի խոշորագույն ավտոարտահանողը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն, այդ մասին հայտնել է Չինաստանի մարդատար ավտոմեքենաների ասոցիացիան։
Այդ ոլորտում Չինաստանի առաջատար լինելու խոստումը կապված է երկրում արտադրվող ավտոմեքենաների արտասահման մատակարարումների տարեկան աճի հետ, ինչը կազմել է 62 տոկոս (3,8 միլիոն նոր ավտոմեքենա), մինչդեռ Ճապոնիան հունվարից նոյեմբեր ամիսներին արտահանել է ընդամենը 3,5 մլն միավոր ապրանք և, ինչպես նշվում է, կորցրել է իր առաջատար դիրքն այդ ոլորտում։
Ընդհանուր առմամբ՝ Չինաստանը 2023 թվականին արտերկրում վաճառել է ավելի քան 5,26 միլիոն մեքենա՝ մոտ 102 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարով, իսկ ճապոնական մեքենաների արտահանման ծավալը կանխատեսվում էր մոտ 4,3 միլիոն միավոր։

Китай пообещал себе стать лидером в сфере экспорта машин
Китай по итогам 2023 года обойдет Японию по объемам продаж машин за рубеж и станет крупнейшим в мире автоэкспортером. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом сообщает Reuters со ссылкой на ассоциацию легковых автомобилей страны.
Обещание лидерства в этой сфере в Китае связали с годовым ростом поставок за рубеж произведенных в стране автомобилей на 62 процента, до 3,8 миллиона новых авто. В то же время Япония с января по ноябрь экспортировала только 3,5 миллиона единиц товара и, отмечается в материале, утратила первую позицию в этой сфере.
Всего Китай в 2023-м продал за рубеж более 5,26 миллиона машин на общую сумму около 102 миллионов долларов, а итоговые объем экспорта японских машин прогнозировался на уровне около 4,3 миллиона.
По данным Nikkei, причиной ожидающейся смены лидера на рынке автоэкспорта стало в том числе укрепление позиций китайского автопрома в России и Мексике, а также рост мировой индустрии электромобилей.