Հայաստանի հետ ունեցել ենք պատմական հարաբերություններ, որոնք օրըստօրե զարգանում և խորանում են․ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական հանրապետությունն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։ Իրանը հարևան Հայաստանի հետ ունեցել է պատմական հարաբերություններ, որոնք օրըստօրե զարգանում և խորանում են՝ հասնելով բարձր մակարդակի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման կարծիք հայտնեց ԻԻՀ արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայ գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ՝ Իրանի կառավարության և խորհրդարանի կողմից հայ ժողովրդին շնորհավորելով գալիք Ամանորի և Քրիստոսի սուրբ ծննդյան տոնի կապակցությամբ։
«Իմ հայ գործընկերոջ և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցել ենք կարևոր քննարկումներ՝ Թեհրանի ու Երևանի միջև համագործակցության տարբեր ուղղությունների վերաբերյալ։ Անդրադարձել ենք նաև Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությանը և այդ գործընթացում Իրանի դերակատարությանը, որը կարող է կայունության ու խաղաղության երաշխավոր լինել։ Համագործակցության տարբեր հարցերի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք։ Մեծապես կարևորում ենք Կապանում ԻԻՀ հյուպատոսության բացումը, որը բազմաթիվ ծառայություններ է մատուցում՝ խթանելով համագործակցությունը հատկապես տնտեսական ոլորտում։ Հայկական կողմին փոխանցեցի պաշտոնական Թեհրանի համաձայնությունը՝ Թավրիզում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու կապակցությամբ։ Հույս ունեմ, որ իմ գործընկերոջ հետ նոր տարվա սկզբին այդ իրադարձության ականատեսը կլինենք՝ մասնակցելով պաշտոնական բացման արարողությանը»,- ասաց ԻԻՀ արտգործնախարարը։
Նրա խոսքով՝ իրանական կողմը բարձր է գնահատում երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, վերջին երկու տարիների ընթացքում համատեղ աշխատանքի արդյունքում, ինչպես նաև Փաշինյան-Ռայիսի հեռախոսազրույցի ընթացքում ձեռք բերված կարևոր պայմանավորվածությունները։ Իրանական կողմը գնահատում է փոխգործակցությունը ինչպես պետական կառույցների, խորհրդարանների, այնպես էլ մասնավոր սեկտորների միջև։
«Պետք է նպաստենք այդ համագործակցության զարգացմանը, որպեսզի մեր ժողովուրդները շոշափելի կերպով տեսնեն այդ գործընթացի արդյունքները։ Մենք աջակցում ենք հատկապես Հյուսիս-Հարավ միջանցքի գործարկմանն ու տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների անխափան շահագործմանը»,- ասաց Իրանի արտաքին գործերի նախարարը։

У нас с Арменией были исторические отношения, которые развиваются и углубляются с каждым днем: глава МИД Ирана
Исламская Республика Иран поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении. Иран имел исторические отношения с соседней Арменией, которые развиваются и углубляются с каждым днем.
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейн Амир Абдоллахиан в ходе совместной пресс-конференции с армянским коллегой, поздравив от имени правительства и парламента Ирана армянский народ с наступающим Новым годом и Рождеством.
“У нас были важные дискуссии с моим армянским коллегой и премьер-министром армении Николом Пашиняном по различным направлениям сотрудничества между Тегераном и Ереваном. Мы также коснулись необходимости установления стабильного мира на Южном Кавказе и роли Ирана в этом процессе, который может стать гарантией стабильности и мира. У нас есть общее мнение по различным вопросам сотрудничества.
Мы придаем большое значение открытию консульства Ирана в Капане, которое предоставляет множество услуг, способствующих сотрудничеству, особенно в экономической сфере. Я передал армянской стороне официальное согласие Тегерана относительно открытия генерального консульства Армении в Тебризе. Я надеюсь, что мы с моим коллегой станем свидетелями этого события в начале нового года, приняв участие в официальной церемонии открытия”, - сказал министр иностранных дел Ирана.
По его словам, иранская сторона высоко ценит развитие двусторонних отношений, ставшее результатом совместной работы за последние два года, а также важные договоренности, достигнутые в ходе телефонного разговора Пашиняна и Раиси. Иранская сторона ценит сотрудничество между государственными структурами, парламентами и частным сектором.
“Мы должны внести свой вклад в развитие этого сотрудничества, чтобы наши народы могли увидеть результаты этого процесса в осязаемой форме. Мы особенно поддерживаем запуск коридора Север-Юг и бесперебойную работу региональных каналов связи”, - отметил глава МИД Ирана.