2024-ին ձեռք կբերվի 19-մետրանոց 249, 8,5-մետրանոց՝ 171 ավտոբուս և 71 տրոլեյբուս. Երևանի ավագանին ընդունեց 2024 թ. զարգացման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը 2024 թվականին նախատեսում է 8.5 մետրանոց 171 ավտոբուս ձեռք բերել։ Երևանի զարգացման 2024թ. զարգացման ծրագիրն ընդունվեց Երևանի ավագանու նիստի ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստին ծրագիրը ներկայացրեց քաղաքապետարանի Զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մերի Հարությունյանը: Նա նշեց, որ ձեռք է բերվելու նաև 249 միավոր 19-մետրանոց ավտոբուս։
«2024 թվականին տրանսպորտի ոլորտում նախատեսվում է իրականացնել մետրոպոլիտենի վագոնների արդիականացում, 249 հատ՝ 19-մետրանոց, և 171 հատ՝ 8,5-մետրանոց նոր ավտոբուսների, 71 նոր տրոլեյբուսների ձեռքբերում, երթևեկության կազմակերպման թվայնացման ծրագրային համակարգի մշակում և ներդրում, 350 լուսացույցների աշխատանքը կանոնակարգելու համար՝ լուսացույցների նոր համակարգերի ներդրում, կանգառասրահների ցուցատախտակների տեղադրում»,- ասաց Մերի Հարությունյանը:
Ըստ նախագծի՝ նախատեսվում է իրականացնել էլեկտրալիցքավորման 420 կայանի կառուցման ու էլեկտրաբուսների լիցքավորման աշխատանքների կազմակերպում: Կոմունալ տնտեսության ոլորտում նախատեսվում է իրականացնել Երևան քաղաքի բազմաբնակարան շենքերի շուրջ 600 վերելակի փոխարինում, հարթ և թեք տանիքների, ինչպես նաև մուտքերի վերանորոգում:
Նախատեսվում են բակային տարածքների բարեկարգումներ, օրինակ՝ Աջափնյակ վարչական շրջանում նախատեսվում է 200 բակային տարածքի վերանորոգում և հիմնանորոգում:

На заседании Совета старейшин принят План развития Еревана на 2024 год
В 2024 году мэрия Еревана планирует закупить 171 единицу 8,5-метровых автобусов. На заседании Совета старейшин Еревана принят План развития Еревана на 2024 год.
Как сообщает Арменпресс, программу на заседании представила исполняющая обязанности начальника управления по развитию и инвестиционным программам мэрии Еревана Мери Арутюнян. Она отметила, что будет закуплено 249 единиц 19-метровых автобусов.
“В 2024 году в сфере транспорта планируется проведение модернизации вагонов метрополитена, закупка новых подвижных составов, закупкa 249 новых 19-метровых и 171 единицу новых 8,5-метровых автобусов, приобретение 71 нового троллейбуса, разработка и внедрение программного комплекса цифрового управления дорожным движением города, внедрение новых светофорных систем для регулирования работы 350 светофоров, установка табло с расписанием на остановках”, - сказала Мери Арутюнян.
Согласно проекту планируется установка 420 зарядных станций для электромобилей и организация работы по зарядке электробусов. В сфере ЖКХ планируется заменить около 600 лифтов, отремонтировать плоские и скатные крыши домов, а также подъезды в многоквартирных домах Еревана.
Планируется благоустройство дворовых территорий, например, в административном районе Ачапняк запланирован ремонт и капитальный ремонт 200 дворовых территорий.