Խաչատրյանական արվեստը՝ Չինաստանում․ անցկացվում է մեծանուն կոմպոզիտորի 120-ամյակին նվիրված միջազգային մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանում առաջին անգամ անցկացվում է Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը՝ նվիրված Արամ Խաչատրյանի 120-ամյա հոբելյանին։ Չինական կողմը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին հրավիրել է նվագակցելու մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցած երաժիշտներին։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի տնօրեն Մարտին Թովմասյանը նշեց, որ Չինաստանում Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի անցկացումը խաչատրյանական արվեստի հանրահռչակման յուրօրինակ լավ առիթ է։
«Դեկտեմբերի 17-ին մեկնարկել է մրցույթի հատուկ թողարկումը, որն ընթանում է ջութակ մասնագիտացմամբ։ Այն անցկացվելու է մինչև դեկտեմբերի 28-ը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մեկնում է Չինաստան նվագակցելու մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցած երաժիշտներին»,-ասաց Մարտին Թովմասյանը։
Արամ Խաչատրյանի հոբելյանական տարում Չինաստանում այսպիսի մեծ նախագծի իրականացումը լավ առիթ է մեկ անգամ ևս խոսելու մեծանուն կոմպոզիտորի մասին, հանրահռչակելու նրա արվեստը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գնահատմամբ՝ Չինաստանում այսպիսի միջոցառում անցկացնելը բավական մեծ ձեռքբերում է։
«Արամ Խաչատրյանն այն հավաքական կերպարն է, որը միավորում է աշխարհի երիտասարդ երաժիշտներին։ Պեկինի ազգային օպերայում կունենանք համերգներ և, կարծում եմ, որ նվագախմբի ելույթները այդ հարթակում նոր չափանիշ են։ Բուն մրցույթից բացի, Պեկինում հանդես կգանք առանձին 3 համերգով։ Կատարելու ենք Խաչատրյան, Մոցարտ, Բիզե, Չայկովսկի, Շտրաուս և այլն։ Ծրագիրը շատ ընդգրկուն է ու հագեցած։ Ի դեպ, Չինաստանում, Ճապոնիայում Խաչատրյանը ամենակատարվող կոմպոզիտորներից է»,-ասաց Սերգեյ Սմբատյանը՝ հավելելով, որ նվագախումբը Պեկին մեկնում է դեկտեմբերի 24-ին։
Լրագրողներն առիթը բաց չթողեցին և Սերգեյ Սմբատյանից հետաքրքրվեցին, թե վերջին դեպքերից հետո (Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվեց) ինչպես է նա կարողացել իրեն վերագտնել ու ինչ զգացողություններ ապրեց, երբ հանդիսատեսը նրան բուռն ընդունելության արժանացրեց։
«Ուրախ եմ, որ հանդիսատեսն այդպես ընդունեց ինձ, իրոք, պարտավորեցնող է։ Շատերը փորձում են ցույց տալ, որ սատարում են, համակրում են, դրանով շատ ավելի ուժեղ ես քեզ զգում։ Ի դեպ, շատ ուրախ եմ, որ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրենների խորհրդի որոշման կապակցությամբ, իմ պաշտոնավարումը վերականգնվել է ու շարունակելու եմ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցությունը որպես գլխավոր դիրիժոր։ Շատ ծրագրեր ունենք կատարելու»,-ասաց Սերգեյ Սմբատյանը՝ հավելելով, որ հանգամանքների բերումով աշխատելու հնարավորությունից զրկված էր, սակայն ժամանակն օգտագործել է հանգստանալու, սովորելու, ընթերցելու համար։

Творчество Хачатуряна в Китае: проводится международный конкурс, посвященный 120-летию великого композитора
В Китае впервые будет проведен Международный конкурс им. Арама Хачатуряна, посвященный 120-летию композитора. Китайская сторона пригласила Государственный симфонический оркестр Армении аккомпанировать музыкантам, прошедшим в финальный этап конкурса. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс» директор Культурного фонда «Арам Хачатурян» Мартын Товмасян отметил, что проведение международного конкурса им. Хачатуряна в Китае является уникальной возможностью популяризации творчества Хачатуряна.
«17 декабря состоялся специальный выпуск конкурса, который проводится по скрипичной специализации. Он продлится до 28 декабря. Государственный симфонический оркестр Армении отправится в Китай, чтобы аккомпанировать музыкантам, прошедшим в финальный этап конкурса», - сообщил Мартин Товмасян.
В юбилейный год Арама Хачатуряна реализация столь крупного проекта в Китае - это хорошая возможность еще раз рассказать о знаменитом композиторе, популяризировать его творчество. По мнению художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна, проведение такого конкурса в Китае является большим достижением.
«Арам Хачатурян - собирательный образ, объединяющий молодых музыкантов мира. У нас будут концерты в Пекинской национальной опере, и, я думаю, выступления оркестра на этой сцене - это новый стандарт. Помимо самого конкурса, мы дадим 3 концерта в Пекине. Мы исполним Хачатуряна, Моцарта, Бизе, Чайковского, Штрауса и других. Программа очень обширная. Кстати, Хачатурян - один из самых исполняемых композиторов в Китае и в Японии», - рассказал Сергей Смбатян, уточнив, что оркестр отправится в Пекин 24 декабря.
Журналисты спросили у Сергея Смбатяна как он смог заново обрести себя после недавней неприятности (в отношении Сергея Смбатяна было возбуждено уголовное дело) и какие чувства он испытал за теплый прием публики.
«Я рад, что публика приняла меня - таким образом, это действительно обязывает. Много люди хотят показать, что поддерживают меня, сочувствуют, от этого чувствуешь себя намного сильнее. Кстати, я очень рад, что в связи с решением Совета директоров Мальтийского филармонического оркестра моя должность восстановлена, и я продолжу сотрудничать с Мальтийским филармоническим оркестром в качестве главного дирижера. У нас очень много планов, которые предстоит реализовать», - сказал Сергей Смбатян, добавив, что, хотя он был лишен возможности работать, но использовал это время для отдыха, учебы и чтения.