Հայաստանին առնչվող և ՄԱԿ-ի արխիվում պահվող փաստաթղթերը նոր լույս են սփռում պատմական իրադարձությունների վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում կայացավ ՄԱԿ-ի արխիվում պահվող Հայաստանի Հանրապետության 1919-1920 թվականների նորահայտ փաստաթղթերի ժողովածուի շնորհանդեսը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ելույթ ունենալով շնորհանդես ժամանակ՝
ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը տեղեկացրեց, որ ժողովածուն բաղկացած է 320 էջից, փաստաթղթերը ներկայացված են լուսապատճենների տեսքով, որոնց վերևում կան համապատասխան տեքստեր։ Չի բացառվում, որ հետագայում կլինի նաև ժողովածուի էլեկտրոնային տարբերակը, որպեսզի լայն հասարակայնությունն ու մասնավորապես գիտական շրջանակները ծանոթանան նոր իրողություններին, առավել ևս, որ փաստաթղթերի զգալի մասը նոր է գաղտնազերծվել։
MXO_9939.JPG (482 KB)
«Երբ անդրադառնում ենք 20-րդ դարում մեր պետականությանն առնչվող խնդիրներին, նախ պետք է խոսենք առաջին հանրապետության մասին, մանավանդ որ այն ծնվեց 1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերի բովում։ Հետագա տարիներին ընդհատված պետականությունը վերականգնվեց և ունեցավ շարունակություն խորհրդային ժամանակաշրջանում։ Ակունքում այն իրողությունն էր, որ առաջին հանրապետության գոյության երկուսուկես տարիների ընթացքում պետականության զգացողությունն այնքան ամրապնդվեց հայ ժողովրդի մեջ, որ նույնիսկ հայ համայնավարների մի զգալի մասը հակվելով դեպի սոցիալիզմ՝ հետագայում նպաստեց երկրորդ հանրապետության զարգացմանը։ Եվ եթե չլիներ առաջին հանրապետությունը, մեր երկիրը 1991 թվականին ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո չէր վերագտնի իր անկախությունը»,- նշեց Մելքոնյանը։
Նրա խոսքով՝ ժողովածուի փաստաթղթերը հիմնականում ներառում են 1918 թվականի Փարիզի վեհաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներից մինչև 1920 թվականի խորհրդայնացման ժամանակաշրջանը։ Կան նաև հավելվածներ, որոնք վերաբերում են 1920-ական թվականների սկզբին։ Փաստաթղթերը հիմնականում ֆրանսերեն են։ Այդ լեզվի փայլուն իմացությունը Ավետիս Ահարոնյանին հնարավորություն տվեց Փարիզի վեհաժողովում միջազգային հանրությանը ներկայացնել բոլոր կարևոր փաստաթղթերը, ուստի պատահական չէ, որ ժողովածուի մեջ ներառվել է նաև հայկական պատկան մարմինների և միջազգային ատյանների, գերտերությունների իշխանությունների միջև հարաբերություններին ու Հայաստանի միջազգային ճանաչման գործընթացին վերաբերող մեծածավալ նամակագրությունը։
Փաստաթղթերը վկայում են, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը լիարժեքորեն համապատասխանում էր անկախ պետականություն ունենալու բոլոր պարամետրերին։ Արդյունքում Ազգերի լիգայի կողմից մեկնարկեց ՀՀ անկախության ճանաչման գործընթացը, ինչը խորհրդանշվեց Երևանում 101 հրանոթների համազարկով։ Հայկական կողմն այդպես ողջունեց Ազգերի լիգայի որոշումն ու այդ պատմական իրադարձությունը։
«Ժողովածուի հատկապես երրորդ մասը գիտաքաղաքական իմաստով շատ կարևոր է, քանի որ ներառում է Ազգերի լիգայի 1920 թվականի փաստաթղթերն ու մամուլի հրապարակումները դրանց կապակցությամբ։ Կան բազմաթիվ համարակալված փաստաթղթեր, որոնցում հստակ նշված են հայկական պատվիրակության քայլերը ՀՀ անդամակցության ուղղությամբ։ Նշված է նաև, թե ինչպես հայ-թուրքական ճակատամարտերը խոչընդոտեցին և թույլ չտվեցին ավելի խորացնել հայկական պետականության ճանաչման գործընթացը։ Արդեն խորհրդայնացված Հայաստանն Արևմուտքի համար դաշնակից չէր ընկալվում, ինչպես նախկինում, երբ մեր երկիրը Հարավային Կովկասում դիտարկվում էր որպես հենարան, ու նրա նկատմամբ Ազգերի լիգայի վերաբերմունքը դեռ արմատապես չէր փոխվել»,- ասաց ակադեմիկոսը։
Մելքոնյանի կարծիքով՝ մեր իրավական դատը համապատասխան կառույցներին հասցնելու համար պետք է շարունակել աշխատանքը, որպեսզի փաստաթղթերը դառնան ավելի խոսուն, և շահագրգիռ անձինք՝ պատմաբաններն ու գիտնականներն, ավելի հեշտորեն օգտվեն դրանցից։
Շնորհանդեսին ներկա էր նաև ակադեմիկոս Լենսեր Աղալովյանը։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ փաստաթղթերի առկայությունը ևս մեկ անգամ փաստում է այն իրողությունը, որ ճշմարտությունը երբեք չի մահանում, հետևաբար հայկական կողմը պետք է անընդհատ դրանք օգտագործի՝ ամբողջ աշխարհին ներկայացնելով Թուրքիայի նենգ քաղաքականությունը, որին ավելացել է 1920 թվականին ձևավորված Ադրբեջանի ոճրագործ քաղաքականությունը։
MXO_0039.JPG (577 KB)
«Այսօր Բաքուն ամբողջ Հայաստանն է արդեն համարում այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան», ինչին պետք է արձագանքել պետական մակարդակով, առավել ևս, որ ունենք բոլոր հիմքերը՝ պնդելու, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել տասնամյակներ առաջ և ինչ է կատարվում այսօր։ Ժողովածուի հրատարակությունը ևս մեկ ապացույց է, որ մեր իրավասությանն ու հայկական դատին առնչվող հարցը մեռած չենք համարում։ Միջազգային հանրությունն, ի վերջո, պետք է հասկանա, որ Թուրքիան ավելի սանձարձակ է դարձել և ցայսօր շարունակում է իր նենգ վարքագիծը, իսկ Ադրբեջանը նրա աջակցությամբ և նրան ընդօրինակելով՝ անմիջականորեն իրականացնում է ցեղասպան քաղաքականություն»,- ասաց Աղալովյանը և հավելեց, որ անհրաժեշտ է ժողովածուն թարգմանել բոլոր հնարավոր լեզուներով։
Ակադեմիկոսի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռի կյանքի կոչումը կախված կլինի այն հանգամանքից, թե մենք ինչպես կկարողանանք միջազգային հանրությանը հասկացնել պատմական իրողությունների էությունը։ Ըստ նրա՝ աշխարհաքաղաքականությունն, իհարկե, ունենալու է էական դերակատարություն, սակայն այդ հարցը մշտապես պետք է պահել օրակարգում։
«Թուրքիան և Ադրբեջանը տասնամյակներ շարունակ զբաղված են պատմությունը կեղծելով, և շատերն այսօր ընդունում են նրանց կողմից բազմաթիվ անգամ հնչեցված սուտը, իսկ մենք ճշմարտությունը չենք կարողանում ներկայացնել ինչպես հարկն է՝ ապավինելով այն մտայնությանը, թե բոլորն ինքնըստինքյան ծանոթ են պատմական իրադարձություններին և գիտեն, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել։ Իդեալական կլիներ, եթե հայկական հարցին հետամուտ լինեին միաժամանակ և՛ Հայաստանը, և՛ սփյուռքը։ Միասնական ջանքերի համադրմամբ կարելի է հասնել ավելի մեծ արդյունքի»,- եզրափակեց ակադեմիկոսը։
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Նիդերլանդների Խորհրդարանի պատվիրակության հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հարցեր
ՄԱԶԾ-ն Հայաստանում իրականացնում է «Դիմակայունություն ի սկզբանե» ծրագիրը՝ Սերբիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ
Բանակցություններ են ընթանում Գագիկ Խաչատրյանի որդիների՝ ԱՄՆ-ում գտնվող բռնագրավված առանձնատան վաճառքից ստացված գումարի վերադարձի շուրջ
Երևանում զինված անձինք մահակներով հարվածներ են հասցրել գետնին ընկած քաղաքացուն. ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում
Հայաստան կայցելի Սամանթա Փաուերը՝ հաստատելու ՀՀ-ԱՄՆ խորացող գործընկերությունը
Պետք է անել հնարավորը, որ սերունդը սիրի սովորելը. մեկնարկել է համահայկական գիտակրթական  աշխատաժողովը
Պետք է անել հնարավորը, որ սերունդը սիրի սովորելը. մեկնարկել է համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովը
Smart Place․ խելացի լուծումներ հարմարավետ ու էներգախնայող ապրելակերպի համար
Ուսուցիչների հերթական ատեստավորումը կիրականացվի նոր կարգով
ՀՀ ԱԳ նախարարն աշխատանքային այցով կմեկնի Վաշինգտոն
Ucom-ը նոր մատչելի առաջարկ ունի այս ամռանը ճանապարհորդող բաժանորդների համար
ԱԳՆ-ն շնորհավորական ուղերձ է հղել Խորվաթիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ

Документы, касающиеся Армении и хранившиеся в архиве ООН, проливают новый свет на исторические события
В Институте истории Национальной академии наук состоялась презентация собрания вновь обнаруженных документов Республики Армения 1919-1920 годов, хранящихся в архиве ООН.
Как передает «Арменпресс», выступая на презентации, академик Ашот Мелконян, директор Института истории Национальной академии наук Республики Армения сообщил, что сборник состоит из 320 страниц, документы представлены в виде фотокопий, поверх которых помещены соответствующие тексты. Не исключено, что в будущем появится и электронная версия сборника, чтобы широкая общественность и в частности научные круги познакомились с новыми реалиями, тем более, что значительная часть документов недавно была рассекречена.
«Когда мы говорим о проблемах, связанных с нашей государственностью в ХХ веке, в первую очередь надо говорить о Первой республике, тем более, что она родилась в разгар героических боев мая 1918 года. В последующие годы прерванная государственность была восстановлена ​​и продолжилась в советский период. В основе лежала реальность того, что за два с половиной года существования первой республики, чувство государственности настолько укрепилось в армянском народе, что даже значительная часть армянских коммунистов, тяготея к социализму, впоследствии способствовала развитию Второй республики. И если бы, не было Первой республики, наша страна не восстановила бы свою независимость после распада СССР в 1991 году», - подчеркнул Мелконян.
По его словам, документы сборника в основном охватывают период от подготовки к Парижской ассамблее 1918 года до советизации 1920 года. Имеются также приложения, датированные началом 1920-х годов. Документы в основном на французском языке. Блестящее знание этого языка позволило Аветису Агароняну представить все важные документы международному сообществу на Парижской ассамблее, поэтому неслучайно, что в собрание была включена и обширная переписка, касающаяся отношений между соответствующими армянскими органами и международными инстанциями, властями сверхдержав и процесса международного признания Армении.
Документы доказывают, что Первая республика Армения полностью отвечала всем параметрам независимого государства. В результате Лигой Наций был начат процесс признания ее независимости, что в Ереване было отмечено залпом из 101 орудия. Армянская сторона приветствовала решение Лиги Наций и это историческое событие.
«С научной и политической точки зрения очень важна третья часть сборника, так как включает в себя документы Лиги Наций 1920 года и связанные с ними сообщения в прессе. Существует множество пронумерованных документов, в которых четко обозначены шаги армянской делегации на пути присоединения Республики Армения. Также упоминается, как армяно-турецкие сражения препятствовали и не позволили углубить процесс признания армянской государственности. Советизированная Армения уже не воспринималась как союзник Запада, как раньше, когда наша страна считалась опорой на Южном Кавказе, но отношение Лиги Наций к ней еще радикально не изменилось», - заявил академик.
По мнению Мелконяна, чтобы довести наше судебное дело до соответствующих структур, нам необходимо продолжить работу, чтобы документы стали более красноречивыми, а заинтересованным лицам - историкам и ученым - стало бы легче ими пользоваться.
На презентации присутствовал также академик Лансер Агаловян. В беседе с «Арменпресс» он отметил, что наличие документов еще раз доказывает тот факт, что истина никогда не умирает, поэтому армянская сторона постоянно должна их использовать, представляя всему миру коварную политику Турции, к которая добавилась и преступная политика Азербайджана, сформированного в 1920 году.
«Сегодня Баку уже считает всю Армению так называемым «Западным Азербайджаном», на что следует реагировать на государственном уровне, тем более, что у нас есть все основания утверждать, что на самом деле произошло десятилетия назад и что происходит сегодня. Публикация сборника является еще одним доказательством того, что мы не считаем вопрос, связанный с нашей юрисдикцией и законодательством Армении, закрытым. В конечном итоге международное сообщество должно понять, что Турция стала наглее и сегодня продолжает свое предательское поведение, а Азербайджан при ее поддержке и подражании непосредственно реализует геноцидальную политику», - сказал Агаловян и добавил, что необходимо перевести сборник на все возможные языки.
По мнению академика, реализация арбитражного решения президента США Вудро Вильсона будет зависеть от того, как мы сможем донести до международного сообщества суть исторических реалий. По его словам, геополитика, конечно, будет играть значительную роль, но этот вопрос всегда должен оставаться в повестке дня.
«Турция и Азербайджан десятилетиями занимались фальсификацией истории, и сегодня многие люди уже принимают ложь, которую они говорили много раз, но мы не можем должным образом представить правду, полагаясь на мнение, что все сами по себе знакомы с историческими событиями и знают, что произошло на самом деле. Было бы идеально, если бы армянским вопросом занимались одновременно и Армения, и диаспора. Объединив совместные усилия, можно добиться большего результата», - заключил академик.