Գյումրիում մեկնարկեց «Մինասի պատգամը» խորագրով երկօրյա գիտաժողովը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում մեկնարկեց «Մինասի պատգամը» խորագրով երկօրյա գիտաժողովը: Ծրագիրն իրականացվում է մեծանուն գեղանկարչի 95-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում՝ ՀՀ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի առաջարկով և ֆինանսավորմամբ: Ծրագիրն իրականացնում է «Արդինի» կրթամշակութային և տուրիզմի զարգացման հիմնադրամը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ գիտաժողովը մեկնարկեց «Զրույց թեյի սեղանի շուրջ» ձևաչափով: Նախատեսվում են նաև այցելություններ Մինաս Ավետիսյանի գեղանկարների տեղադրման վայրեր Շիրակի մարզում՝ Ազատան, Վահրամաբերդ, Ջաջուռ, Գյումրու համայնքապետարան, Գյումրու դրամատիկական թատրոն:
Գյումրու արտադրական տարբեր ձեռնարկություններում և այլ հաստատություններում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարները մեծապես տուժել էին 1988-ի երկրաշարժից, դրանք տարբեր տարիներին վերականգնվեցին: Այս պահին մասնակի վերականգնման խնդիր ունի Մինասի որմնանկարներից միայն մեկը:
«Շիրակի մարզում Միանաս Ավետիսյանի որմնանկարներից այս պահին մասնակի խնդիր ունի Ազատանի մշակույթի տանը գտնվող «Սարերում» գործը: Ըստ էության, թեև խոսքը մեկ որմնանկարի մասին է, այն բաղկացած է երկու մասից՝ պատշգամբային հատվածը կիսում է որմնանկարը: Շատ սիրուն որմնանկար է ու քանի որ շենքը երկրաշարժին շատ չէր վնասվել, այն հիմա մասնակի վերականգնման խնդիր ունի: Ի դեպ, տեղափոխման խնդիր չունենք, ինչը շատ կարևոր է»,-տեղեկացրեց «Մինաս Ավետիսյան» մշակութային բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արման Ավետիսյանը, նշելով, որ ի տարբերություն Մինասի որմնանկարի, լուրջ խնդիր կա Խաչատուր Վարդպարոնյանի ու Հակոբ Հակոբյանի որմնանկարների հետ կապված:
Հակոբ Հակոբյանի «Սարերում» որմնանկարը 1973 թվականին է նկարվել և գտնվում էր Գյումրու գործարաններից մեկի պատին։ 2016-ին որմնանկարը վերանորոգվեց Միացյալ Նահանգների դեսպանատան աջակցությամբ, տեղափոխվեց Դրամատիկական թատրոն, սակայն տարիներ շարունակ թատրոնի տնօրինությունը բարձրաձայնում է որմնանկարի պահպանության խնդիրը: Այս պահին էլ որմնանկարի այլ տարածք տեղափոխման գործընթացը քննարկման փուլում է: «Սրանից բացի Գյումրիում կա Հակոբ Հակոբյանի ևս մեկ որմնանկար, որի մասին, անկեղծ, ոչ մեկը չգիտեր: Այս պահին կառույցը, որտեղ գտնվում է որմնանկարը, բարեգործական ճաշարան է ու անհրաժեշտ է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այդ որմնանկարը պահպանելու համար: Երկու որմնանկարներ կան նաև Գյումրու «Ստրոմմաշինա» գործարանի ճաշարանում. մինչև հիմա վիճելի է, թե ովքեր են այդ որմնանկարների հեղինակները, բայց երկուսն էլ արժեք ունեցող ու պրոֆեսիոնալ գործեր են և դրանք ևս, անշուշտ, պահելու խնդիր ունենք ու անխոս, դրանց հետ կապված ևս պետական մոտեցում է պետք»,-հավելեց Արման Ավետիսյանը:

В Гюмри проходит двухдневная конференция под названием «Заветы Минаса»
В Гюмри началась двухдневная научная конференция «Заветы Минаса». Проект реализуется в рамках мероприятий, посвященных 95-летию со дня рождения известного художника, по инициативе и финансированию аппарата губернатора Ширака. Программу реализует Фонд развития образования, культуры и туризма «Ардин».
Как сообщает «Арменпресс», научная конференция началась в формате «Беседа за чайным столом». Намечено посещение местностей и мест в Ширакской области, где есть работы Минаса Аветисяна: Азатан, Ваграмаберд, Джаджур, Дом культуры Гюмри, Гюмрийский драматический театр.
Фрески Минаса Аветисяна на различных производственных предприятиях и в других учреждениях Гюмри очень пострадали во время землетрясения 1988 года, в разные годы они были отреставрированы. Есть лишь одна фреска Минаса, которая нуждается в частичном восстановлении.
«В частичном восстановлении нуждается фреска Минаса «Сарэрум», которая находится в Доме культуры Азатана. Она состоит из двух частей: фреску разделяет балконная секция. Это очень красивая фреска, и поскольку здание не сильно пострадало от землетрясения, есть проблема лишь частичной реставрации. Кстати, у нас нет проблем с ее перемещением, что очень важно», - сообщил Арман Аветисян, директор культурного благотворительного Фонда «Минас Аветисян», отметив, что в отличие от фрески Минаса, есть серьезная проблема с фресками Хачатура Вардпароняна и Акопа Акопяна.
Фреска Акопа Акопяна «В горах» была написана в 1973 году и располагалась на стене одного из заводов Гюмри. В 2016 году фреска была отреставрирована при содействии посольства США, перемещена в Драматический театр, но руководство театра уже много лет ставит вопрос о сохранности фрески. На данный момент обсуждается процесс переноса фрески на другое место. «Кроме этого, в Гюмри есть еще одна фреска Акопа Акопяна, о которой, честно говоря, никто не знал. На данный момент строение, где она находится, является благотворительной столовой и необходимо принять срочные меры по ее сохранению. Две фрески есть и в столовой гюмрийского завода «Строймаш». До сих пор оспаривается авторстов этих фресок, но оба произведения ценные и профессиональные, и у нас, конечно, есть проблема их сохранения, и, вне всякого сомнения, нужен государственный подход к этому вопросу», - добавил Арман Аветисян.