Հայկական դուդուկի լեգենդը. Ջիվան Գասպարյանի 95-ամյակը կնշվի հոբելյանական համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի 95-ամյակը կնշանավորվի հոբելյանական գալա համերգով: Համերգային երեկոն նախատեսված էր անցկացնել հոկտեմբերի 11-ին, սակայն այն հետաձգվել էր և կկայանա դեկտեմբերի 9-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Երեկոյին կհնչեն հայկական դուդուկի ջերմաշունչ մեղեդիները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հատուկ ծրագիր է մշակվել հոբելյանական համերգի համար: Հայկական ժողովրդական երաժշտությունից մինչև էթնո-ջազային կոմպոզիցիաներ, հանրահայտ ֆիլմերի սաունդթրեքեր. ահա այն երաժշտական բազմաժանր ստեղծագործությունները, որոնց կատարումներով երջանկահիշատակ Ջիվան Գասպարյանին շնորհակալություն են հայտնելու անվանի երաժիշտները` դուդուկահար Ջիվան Գասպարյան կրտսերը, թմբկահար Արտո Թունչբոյաջյանը, թավջութակահար Արտյոմ Մանուկյանը, «Գաթա» բենդի տաղանդաշատ երաժիշտ ստեղնաշարային գործիքահար Գարեգին Առաքելյանը, որը նաև նոր գործիքավորումներ է պատրաստել Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական անսամբլի համատեղ կատարումների համար:
Ջիվան Գասպարյանը որպես դուդուկահար իր առաջին քայլերն արել է հենց այս անսամբլում և առաջին ելույթները եղել են «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Երեկոյին կցուցադրվեն նաև արխիվային կադրեր Գասպարյանի կատարումներից::
Ջիվան Գասպարյանն աշխարհին դուդուկը ներկայացրել է նորովի և երկար տարիների համառ ջանքերի շնորհիվ այն ամրագրել է որպես հայկական երաժշտական գործիք: 2005 թվականին հայկական դուդուկի նվագը ճանաչվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գլուխգործոց և մակագրվել է 2008-ին: 2008-ին նաև մեծ հոբելյանական համերգով նշվեց Ջիվան Գասպարյանի 80-ամյակը, առաջին անգամ Հայաստան էին ժամանել այնպիսի աշխարհահռչակ երաժիշտներ ինչպիսիք են Պիթեր Գեբրիելը, Զուկեռոն, Ալան Փարսոնս Փրոջեքթը, Անդրեաս Վոլենվաիդեռը և այլք: Ջիվան Գասպարյանն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և կոչումների: Նա 1956 թվականին ստանում է առաջին մրցանակը, 1959-ին՝ առաջին ոսկե մեդալը Չորրորդ միջազգային փառատոնում ՄԱԿԳՄԻ (UNESCO) հովանավորության ներքո։ Նույն մրցույթին մասնակցելով՝ 1962 թվականին ստացել է արծաթե մեդալ, 1973-ին՝ բրոնզե, 1973 թվականին արժանացել է ՀՀ ազգային արվեստագետի պատվավոր կոչմանը։ 1978-ին ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ է ճանաչվել, 2000-ին՝ Երևանի պատվավոր քաղաքացի, 2001-ին ՀՀ «Մեսրոպ Մաշտոց» մեդալի է արժանացել, 2001-ին «Ոսկե գլոբուս» է ստացել, 2002-ին «Womex Award» միջազգային հեղինակավոր մրցանակին է արժանացել, 2006 թվականին ներկայացվել է ԱՄՆ «Գրեմմի» միջազգային երաժշտական մրցանակի, 2017-ին «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշան է ստացել:
Ջիվան Գասպարյանը համագործակցել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտների հետ: Նրանցից են Բրայան Ինոն, Բրայան Մեյը, Փիթեր Գեբրիելը, Լայոնել Ռիչին, Հանս Զիմերը, Ջերի Գոլդսմիթը, Գրեմ Ռեվելը, Լարա Ֆաբիանը, Կրոնոս կվարտետը և այլք: Ջիվան Գասպարյանի ձեռքբերումները կարելի է անվերջ թվարկել: Դուդուկի մեծ վարպետը տասնյակ տարիներ պատվով ներկայացրել է աշխարհին հայ մշակույթը, համերգներով հանդես է եկել աշխարհի գրեթե բոլոր հեղինակավոր բեմերում՝ հավատարիմ մնալով հայ մշակույթին:

Легенда армянского дудука: в честь 95-летия Дживана Гаспаряна будет дан юбилейный концерт
95-летие всемирно известного дудукиста Дживана Гаспаряна будет отмечено юбилейным гала-концертом. Концерт должен был состояться 11 октября, но был перенесен и состоится 9 декабря в концертном зале «Арам Хачатурян». На вечере будет звучать армянский дудук.
Как передает «Арменпресс», для юбилейного концерта разработана специальная программа. От армянской народной музыки до этно-джазовых композиций, саундтреков к популярным фильмам, многожанровые музыкальные композиции. Их исполнят известные музыканты: дудукист Дживаном Гаспарян-младший, Арто Тунчбояджян, виолончелист Артем Манукян, талантливый клавишник Гарегин Аракелян из группы «Гата» идругими исполнены в честь и благодарность Дживану Гаспаряну.
Свои первые шаги как дудукист Дживан Гаспарян начал в Государственном ансамбле песни и пляски им. Т. Алтуняна, а его первые выступления состоялись в концертном зале «Арама Хачатуряна». Вечером будут показаны и архивные кадры выступлений Гаспаряна.
Дживан Гаспарян по-новому представил миру дудук и благодаря многолетним упорным усилиям утвердил его как национальный армянский музыкальный инструмент. В 2005 году игра на армянском дудуке была признана шедевром всемирного нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а в 2008 году внесена в список. В 2008 году 80-летие Дживана Гаспаряна было отмечено большим юбилейным концертом, в Армению впервые приехали такие всемирно известные музыканты, как Питер Гэбриэл, Зукеро, Алан Парсонс Проект, Андреас Волленвейдер и другие. Дживан Гаспарян завоевал множество наград и званий. Он получил первую премию в 1956 году и первую золотую медаль в 1959 году на Четвертом Международном фестивале под эгидой ЮНЕСКО. Участвуя в этом же конкурсе, он в 1962 году получил серебряную медаль, бронзовую медаль в 1973 году. В 1973 году ему было присвоено почетное звание народного артиста РА. В 1978 году он был признан Народным артистом АССР, в 2000 году - почетным гражданином Еревана, в 2001 году награжден медалью РА Месропа Маштоца, в 2001 году получил « Золотой глобус», в 2002 году был удостоен престижной международной премии «Womex Award», в 2006 году награжден международной музыкальной премией США «Грэмми», в 2017 году получил медаль 1-й степени «За заслуги перед Родиной».
Дживан Гаспарян сотрудничал со многими известными музыкантами. В их число входят Брайан Ино, Брайан Мэй, Питер Гэбриэл, Лайонел Ричи, Ханс Циммер, Джерри Голдсмит, Грэм Ревелл, Лара Фабиан, Квартет Кронос и другие. Достижения Дживана Гаспаряна можно перечислять бесконечно. Великий мастер дудука на протяжении десятков лет с честью представлял миру армянскую культуру, выступал с концертами практически на всех престижных сценах мира, оставаясь верным армянской культуре.