Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված Երևանում անցկացված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպորտ. ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնություն» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ է դրվել շրջանառության մեջ դեկտեմբերի 1-ին:
Նամականիշի մարման արարողությունն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, ՀՀ ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, ինչպես նաև Երևանում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիրներ Գոռ Սահակյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը, Սամվել Գասպարյանը և Գարիկ Կարապետյանը:
Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանն ընդգծել է՝ օրը պատմական է ոչ միայն մեր անվանի ծանրորդներին մեծարելու, այլև այն առումով, որ Հայաստանը վերահաստատում է լեգենդներին նաև ֆիլատելիայի միջոցով գնահատանքի արժանացնելու մոտեցումը:
«Նամականիշները ցանկացած երկրի խորհրդանիշերից են՝ գերբի, դրոշի և դրամի հետ մեկտեղ: Բազմաթիվ երկրներում ընդունված չէ կենդանի լեգենդների պատվին նամականիշ թողարկել: Ի սկզբանե մենք որդեգրել ենք մեր փառապանծ մարզիկների նվաճումները ֆիլատելիայի միջոցով արտահայտելու քաղաքականությունը: Այս նամականիշները կտարածվեն ամբողջ աշխարհում, և մենք ևս մեկ անգամ կվերահաստատենք, որ Հայաստանն իսկապես սպորտային երկիր է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Հովիկ Մուսայելյանն ու ընդգծել ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության անցկացման բարձր մակարդակը:
Երևանում Եվրոպայի առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը նվաճած Սամվել Գասպարյանը շնորհակալություն է հայտնել նմանօրինակ նախաձեռնության համար. «Մեզ համար սա մեծ գնահատանք է, ինչի համար շնորհակալություն ենք հայտնում: Այն, որ մեզ հնարավորություն ընձեռնվեց հենց Հայաստանում բարձր պահել մեր երկրի պատիվը, շատ ոգևորիչ էր: Կարծում եմ՝ արեցինք առավելագույնը, ինչի համար շատ ուրախ ենք»:
Միջոցառման ընթացքում նաև ցուցադրվել է կարճ տեսանյութ՝ նվիրված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում մեր մարզիկների փառահեղ ելույթներին և գրանցած հաջողություններին:
Նշենք՝ 500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է մարզիկ՝ ծանրամարտը բարձրացնելու պահին: Նամականիշի վրա նաև պատկերված է «Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնություն» գրությունը՝ հայերեն և անգլերեն:
Գեղաթերթիկի վրա պատկերված են 2023 թվականի ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության չեմպիոններ Գոռ Սահակյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը, Սամվել Գասպարյանը և Գարիկ Կարապետյանը: Գեղաթերթիկի վրա պատկերված է նաև ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության տարբերանշանը: Նամականիշը 10.000 տպաքանակով տպագրվել է Ֆրանսիայում:
Երևանում ապրիլին անցկացված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում հայ ծանրորդները պոկում, հրում վարժություններում և երկամարտում ընդհանուր առմամբ նվաճել են 36 մեդալ, որից 12-ը՝ոսկե, 11-ը՝ արծաթե և 13-ը՝ բրոնզե:
Տղամարդկանց հավաքականի կազմում ընդգրկված բոլոր 10-ը ծանրորդներն էլ մեդալների էին արժանացել Եվրոպայի առաջնությունում: Փաշիկ Ալավերդյանի գլխավորությամբ Հայաստանի հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն էին հռչակվել 67 կգ քաշային Գոռ Սահակյանը, 96 կգ քաշային Դավիթ Հովհաննիսյանը, 102 կգ քաշային Գարիկ Կարապետյանը և 109 կգ քաշային Սամվել Գասպարյանը:
89 կգ քաշային կարգում Եվրոպայի փոխչեմպիոն էր դարձել Անդրանիկ Կարապետյանը, 96 կգ քաշային կարգում՝ Արա Աղանյանը, իսկ գերծանր քաշայինների պայքարում՝ Վարազդատ Լալայանը: ԵԱ-ի բրոնզե մեդալներին արժանացել էին 81 կգ քաշային Ռաֆիկ Հարությունյանը, 109 կգ քաշային Պետրոս Պետրոսյանը և գերծանր քաշային Սիմոն Մարտիրոսյանը:
Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը լավագույնս կազմակերպելու համար ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Եվրոպայի ֆեդերացիայի ղեկավարների կողմից արժանացել էին հուշանվերների:

В обращение выпущен почтовый блок с одной маркой, посвященный прошедшему в Ереване чемпионату Европы по тяжелой атлетике
1 декабря в обращение выпущен почтовый блок с одной маркой «Спорт. Чемпионат Европы по тяжелой атлетике».
Церемонию погашения марки провели руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр высокотехнологичной промышленности Роберт Хачатрян, генеральный директор компании «Айпост» Араик Абрамян, президент Ассоциации филателистов РА Овик Мусаелян и золотые медалисты чемпионата Европы по тяжелой атлетике, проходившего в Ереване, Гор Саакян, Давид Ованнисян, Самвел Гаспарян и Гарик Карапетян.
Президент Ассоциации филателистов Армении Овик Мусаелян подчеркнул, что этот день является историческим не только в плане чествования наших знаменитых филателистов, но и потому, что Армения подтверждает свой путь чествования легенд посредством филателии.
«Марки - один из символов любой страны, наряду с гербом, флагом и валютой. Во многих странах не принято выпускать марки в честь живых легенд. С самого начала мы взяли за основу политику выражения достижений наших выдающихся спортсменов посредством филателии. Эти марки будут распространяться по всему миру, и мы еще раз подтвердим, что Армения действительно спортивная страна», - как передает «Арменпресс», сказал Овик Мусаелян, подчеркнув высокий уровень проведения чемпионата Европы по тяжелой атлетике.
Завоевавший в Ереване титул чемпиона Европы Самвел Гаспарян поблагодарил за эту инициативу. «Для нас - это большое признание, за что мы очень благодарны. Нам была предоставлена возможность защищать честь нашей страны в Армении. Думаю, мы сделали все, что могли, чему очень рады».
На церемонии был показан короткий видеоролик, посвященный выступлениям и успехам наших спортсменов на чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
На марке номиналом 500 драмов изображен спортсмен в момент поднятия штангиста и сделана надпись «Чемпионат Европы по тяжелой атлетике» на армянском и английском языках.
На блоке изображены чемпионы Европы по тяжелой атлетике 2023 года Гор Саакян, Давид Ованнисян, Самвел Гаспарян и Гарик Карапетян. Также - логотип чемпионата Европы по тяжелой атлетике.
Марка была напечатана во Франции тиражом 10 000 экземпляров.
На прошедшем в апреле в Ереване чемпионате Европы по тяжелой атлетике армянские тяжелоатлеты завоевали в общей сложности 36 медалей.
Все 10 штангистов мужской сборной, завоевали медали чемпионата Европы. В составе сборной Армении под руководством Пашика Алавердяна чемпионами Европы стали Гор Саакян (67 кг), Давид Ованнисян (96 кг), Гарик Карапетян (102 кг) и Самвел Гаспарян (109 кг).
Андраник Карапетян стал вице-чемпионом Европы в весовой категории 89 кг, Ара Аганян - в весовой категории 96 кг, а Вараздат Лалаян - в тяжелом весе. Бронзовые медали ЕА завоевали Рафик Арутюнян (81 кг), Петрос Петросян (109 кг) и Симон Мартиросян (супертяжелый вес).
Руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян и заместитель министра ОНКС Карен Гилоян за лучшую организацию чемпионата Европы по тяжелой атлетике были награждены памятными подарками от руководства Европейской федерации.