Չեմ հասկանում, թե տարբեր ֆորմատներից խուսափելը, ժամանակ ձգելն ինչ է տալու Ադրբեջանին. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի հասկանում, թե Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների տարբեր ֆորմատներից խուսափելը, ժամանակ ձգելն ինչ է տալու Ադրբեջանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչով է պայմանավորված Ադրբեջանի խուսափելը տարբեր ֆորմատներից: Սկզբում իրենք ֆրանսիացիներին մեղադրեցին, հետո Բրյուսելին մեղադրեցին, ինչ-որ ֆորմատից հրաժարվեցին, հետո Վաշինգտոնի ֆորմատից հրաժարվեցին: Ես անկեղծ չեմ հասկանում, թե այդ ժամանակ ձգելն ինչ է տալու Ադրբեջանին ու տարածաշրջանին, երբ մեկ ձեռքով իրենք խոսում են խաղաղության մասին, մյուս ձեռքով խուսափում են՝ կարելի է ասել, արդեն իսկ իրականությանը շատ մոտ խաղաղության պայմանագրից»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծեց՝ Հայաստանն իր համար արդեն գծել է կարմիր գիծ, դա օրինակ Հայաստանի 29 հազար 800 քառ. կմ տարածքն է:
«Կարմիր գիծը գծված է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից որևիցե կտոր չի զիջվելու: Իրենք հաճախ խոսում են օրինակ 4 գյուղերի մասին, բայց մենք ունենք 31 գյուղ, որոնց տարածքները կամ ամբողջությամբ կամ մասամբ գտնվում են Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ: Մենք էլ պետք է հիմա 31 գյուղերի մասին խոսենք»,-նշեց նա:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջին շրջանում հրաժարվում է արևմտյան հարթակներում նախաձեռնվող բանակցություններից, մասնավորապես հրաժարվել է մասնակցել Գրանադայում նախատեսված հնգակողմ հանդիպմանը, Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը, այնուհետև Վաշինգտոնում ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպմանը։

Председатель НС Армении об уклонении Азербайджана от участия в разных форматах переговоров по мирному соглашению
Председателю Национального собрания Армении Алену Симоняну не понятно, что дает Азербайджану уклонение от участия в разных форматах переговоров по мирному соглашению с Арменией и его затягивание.
Как сообщает «Арменпресс», Симонян говорил об этом на брифинге с журналистами в Национальном собрании.
«Я не понимаю, почему Азербайджан избегает разных форматов. Сначала они обвинили французов, потом Брюссель, отказались от этого формата, потом отказались от формата Вашингтона. Я, честно говоря, не понимаю, что даст это затягивание времени Азербайджану и региону, когда они говорят о мире, и в то же время уклоняются от мирного договора, который уже очень близок к реализации», - сказал Симонян.
Председатель НС подчеркнул, что Армения уже провела для себя красную черту, к слову, - это территория в 29 800 кв. км.
«Проведена красная линия, согласно которой никакая часть суверенной территории Армении не будет уступлена. Часто говорят, например, о 4 селах, а у нас 31 село, территории которых полностью или частично находятся под оккупацией Азербайджана. Значит и мы должны говорить о 31 селе», - сказал он.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в последнее время отказывается от переговоров, начатых на западных площадках, в частности, он отказался участвовать в пятисторонней встрече, запланированной в Гранаде, трехсторонней встрече, запланированной в Брюсселе, а затем и во встрече на уровне министров иностранных дел в Вашингтоне.