ԱԳ փոխնախարարը ԵՄ պատվիրակությանը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նոյեմբերի 27-ին մեկնարկել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության այցը Հայաստան: Այցի առաջին օրվա ընթացքում պատվիրակության անդամներին ընդունել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում է ծավալվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու հեռանկարների ու առկա ներուժի իրացման հնարավորությունների շուրջ։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակիցներին հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարված քայլերը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության կարևորությունը:

Delegation from EU briefed on security situation around Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. On November 27, the Joint Delegation of the European External Action Service and the European Commission Directorates-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations, Migration and Home Affairs, Research and Innovation, International Partnership commenced its visit to Armenia. During the first day of the visit the members of the delegation had a meeting with Paruyr Hovhannisyan, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia.
During the meeting, an in-depth discussion was held on a wide range of issues of the Armenia-EU partnership agenda, including the implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, prospects of expanding cooperation in areas of mutual interest and realizing the existing potential, the Foreign Ministry said in a readout.
Deputy FM Paruyr Hovhannisyan presented in detail the security situation around Armenia, the steps undertaken towards normalizing relations with Azerbaijan, the efforts to unblock the regional communication channels, and highlighted the importance of the EU monitoring mission in Armenia.