ԱԳ փոխնախարարը ԵՄ պատվիրակությանը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նոյեմբերի 27-ին մեկնարկել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության այցը Հայաստան: Այցի առաջին օրվա ընթացքում պատվիրակության անդամներին ընդունել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում է ծավալվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու հեռանկարների ու առկա ներուժի իրացման հնարավորությունների շուրջ։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակիցներին հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարված քայլերը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության կարևորությունը:

Заместитель министра иностранных дел представил делегации ЕС ситуацию безопасности вокруг Армении
27 ноября начался визит в Армению совместной делегации Европейской службы внешних действий и Генерального директората международного партнерства Европейской комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению, миграции и внутренних дел, исследований и инноваций. В первый день визита делегацию принял заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство ИД Армении.
В ходе встречи состоялось детальное обсуждение широкого спектра вопросов повестки партнерства РА-ЕС, включая реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, перспективы расширения сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, а также возможности реализации существующего потенциала.
Паруйр Ованнисян представил членам делегации ситуацию безопасности, сложившуюся вокруг Армении, действия, предпринятые в направлении урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и разблокировки региональных каналов связи, а также важность расположения миссии наблюдателей ЕС в Армении.