ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու ջանքերը և Վաշինգտոնի աջակցությունը հայտնելով Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրությունը։
«Նրանք քննարկել են ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերին։ Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և ընդգծել Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը մեծացնելու ջանքերը, մինչ մենք աշխատում ենք՝ աջակցելու բարեկեցիկ և ժողովրդավարական ապագայի նրա տեսլականին», - նշված է հայտարարությունում։
Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և ողջունել «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տևական և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու՝ նախագահ Ալիևի հանձնառությունը»։
«Պետքարտուղարն ընդունել է, որ այս երկարատև հակամարտությունը տառապանքներ է պատճառել թե՛ադրբեջանցիներին, թե՛ հայերին, և ընդգծել է այն օգուտները, որ կարող է բերել խաղաղությունը տարածաշրջանում բոլորին», - նշված է գերատեսչության հայտարարությունում։
Բլինքենը նաև Ալիևի հետ քննարկել է երկու երկրների հարաբերությունների միջև մտահոգություն առաջացնող թեմաները և «խոսել համագործակցությունն ամրապնդելու հնարավորությունների մասին, հատկապես խաղաղության գործընթացի շուրջ», ինչպես նաև շեշտել բարձր մակարդակով ներգրավվածության կարևորությունը։

Энтони Блинкен провел телефонные разговоры с главами Армении и Азербайджана
Госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с премьер-министром РА Николом Пашиняном, обсудив усилия по достижению мира между Арменией и Азербайджаном и выразив поддержку Вашингтона суверенитету и территориальной целостности Армении. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Госдепартамента США.
«Они обсудили содействие США усилиям по достижению прочного и достойного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Госсекретарь подтвердил неизменную поддержку Соединенных Штатов суверенитету и территориальной целостности Армении и подчеркнул усилия по расширению двустороннего сотрудничества с Арменией, поскольку мы содействуем ее видению процветающего и демократического будущего», - говорится в заявлении.
Энтони Блинкен также провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и приветствовал «приверженность президента Алиева заключению прочного и достойного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией».
«Госсекретарь признал, что этот длительный конфликт причинил страдания как азербайджанцам, так и армянам, и подчеркнул преимущества, которые мир сможет дать всем в регионе», - говорится в заявлении ведомства.
Блинкен также обсудил с Алиевым темы, вызывающие обеспокоенность в отношениях между двумя странами, он «говорил о возможностях укрепления сотрудничества, особенно вокруг мирного процесса», и подчеркнул важность взаимодействия на высоком уровне.