Գյումրեցի արվեստագետը ստեղծում է հայ հայտնիների ասեղնագործ դիմանկարները
ԳՅՈՒՄՐԻ,26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կտավ, սև թել ու հանգստություն՝ պարտադիր պայմաններ են տարբերվող դիմանկարներ ստանալու համար։ Չունենալով նկարչական կրթություն՝ Մարի Մկրտչյանը կարող է թելերի օգնությամբ լուսանկարներից չտարբերվող պատկերներ ստանալ։ «Իմ ասեղն իմ վրձինն է»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ժամանակ նշեց Մարին:
Աշխատանքի մեջ ամենաբարդը հայացքն ստանալն է, երբ հայացքը ստացվեց, ամեն ինչ արդեն դյուրին է դառնում։ Ստվերները՝ հաստ ու բարակ թելակարից է ստանում։ «Դժվարը հայացքը ստանալն է։ Հենց հայացքն է, որ կտավը բնական է դարձնում»,- ասում է արվեստագետը։
370126259_1568497827226207_7616402909675686282_n.jpg (301 KB)
Դիմանկարները շատ բնական են, երբեմն նույնիսկ պետք է շատ ուշադիր զննել՝ հասկանալու համար, որ դա սպիտակ կտավի վրա սև թելեով արված ասեղնակար է։
Մասնագիտությամբ գոբելենագործ-ժանյակագործ է։ Ավելի ուշ վերապատրաստվել է որպես դիզայներ մոդելավորող, բայց մյուսներից տարբերվելու ձգտումն ու անվերջ ստեղծագործելու ցանկությունն է, որ Մարիին «ստիպեցին» սեփական ինքնատիպ ձեռագիր-ոճը ունենալ։
Իսկ ամեն ինչ սկսվեց, երբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գյումրու Հայորդյաց Տանը աշխատած տարիներին տեսնում է սաներից մեկի՝ Ավետիք Իսահակյանի դիմանկարը ու որոշում յուրովի՝ ասեղի ու թելի օգնությամբ ստանալ Վարպետի դիմանկարը։ Հետո, արդեն հայտնվում են մյուս հայտնիները՝ Կոմիտաս, Ազնավուր, Մհեր Մկրտչյան, Սևակ, Բաբաջանյան և այլն։ Հեղինակն արդեն դժվարանում է թվարկել՝ ավելի քան քառասունն են։
400347807_866611971774532_4389904905596883693_n.jpg (304 KB)
Թեև նորաձևության ոլորտում է 2002 թվականից, դիմանկարներ սկսել է ասեղնագործել 2016 թվականից։ Անկեղծանում է՝ դեռ շատ հայտնիներ կան, որոնց չի անդրադարձել՝ առաջիկայում մտածում է Մոնթեի ու Սիլվա Կապուտիկյանի դիմանկարների մասին։
Յուրաքանչյուր դիմանկար Մարիից մեկ շաբաթ է պահանջում։ Հայ հայտնիների դիմանկարներից բացի, ստեղծում է նաև հայրենի բնապատկերների ու ճարտարապետական կոթողների գունանակարներ, անմահացած զինվորների նկարներ: Անհատական ցուցահանդեսներ ունեցել է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում։
Մարին երբեք չի դադարում ստեղծագործել, ասում է, երբ որդիները զինվորական ծառայության մեջ էին, իրեն հենց ասեղնանկարչությունն է օգնել, բայց ասեղը ձեռքն է առնում երբ հոգին խաղաղ է՝ պատերազմի օրերին ստեղծագործել չէր ստացվում. թիկունքի համար անհրաժեշտ իրեր էր կարում։ Մարին ոչ միայն ինքն է սիրում ասեղով ստեղծագործել, այլ նաև սովորեցնել ու հաճույքով սովորեցնում է բոլոր նրանց, ով ցանկանում է տիրապետել այս արվեստին։

Гюмрийская мастерица создает вышитые портреты известных армян
Холст, черная нить и спокойствие – обязательные условия для получения самобытных портретов. Не имея специального образования, Мари Мкртчян может с помощью ниток получать изображения, неотличимые от фотографий. "Моя иголка - моя кисть", - сказала Мари в беседе с корреспондентом Арменпресс.
Самое сложное в работе – передать взгляд, когда взгляд получен, все остальное легко. Тени получаются из толстой и тонкой нити. «Сложнее всего добиться взгляда. Именно он делает холст портретом», — говорит художник.
Портреты очень естественны, порой трудно поверить, чтобы понять, что это вышивка черной нитью на белой канве.
По профессии она кружевница, создает и гобелены. Позже она выучилась на модельера, но именно желание отличаться от других и стремление творить «заставили» Мари создать свой оригинальный почерк.
А все началось с того, что во время работы в Доме Айордац Первопрестольного Святого Эчмиадзина она увидела портрет Аветика Исаакяна и решила с помощью иглы и нитки вышить портрет Мастера. Затем появляются и другие знаменитости: Комитас, Азнавур, Мгер Мкртчян, Севак, Бабаджанян и др. Перечислить их автор затрудняется, их более сорока.
А на каждый портрет у Мари уходит неделя. Помимо портретов известных армян, она также воссоздает родные пейзажи и памятники архитектуры, лица бессмертных воинов. У нее были персональные выставки как в Армении, так и в России.
Мастерица никогда не перестает творить, говорит, что когда ее сыновья служили в армии, ей помогало именно вышивание, но иголку она берет в руки, когда душа спокойна, во время войны творить было невозможно, шила вещи для тыла. Мари не только сама творит чудеса иглой, но с готовностью и радостью обучает всех, кто хочет освоить это искусство.