Ճապոնիայի համար Հայաստանը շատ կարևոր գործընկեր է. Ֆուկուսիմա Մասանորի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին` նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
«Ճապոնիայի համար Հայաստանը շատ կարևոր գործընկեր է` ուղղված երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացմանը, զարգացած տնտեսություն ունենալուն և առողջապահական ոլորտի բարելավմանը` հիմնված օրենքի գերակայության վրա»,- ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ժամանակ ասել է դեսպանը:
Անահիտ Ավանեսյանն էլ ընդգծել է.
«Գնահատելի է Ձեր անձնական ներդրումը հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և առողջապահական տարբեր ծրագրերի իրականացման հարցում»:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ երկկողմ գործակցության վերջին ձեռքբերումներից են`
նորագույն, ճշգրիտ ախտորոշման բժշկական սարքավորումների նվիրաբերում Երևանի և մարզերի առողջապահական հաստատություններին,
վերջին սերնդի սարքավորումներով համալրված շտապօգնության 39 մեքենաների նվիրաբերում,
պաթոհիստոլոգիայի գերժամանակակից լաբորատորիայի բացում` Վանաձորի բժշկական կենտրոնում:
Նշվում է, որ առաջիկա ծրագրերը նպատակաուղղված կլինեն բժշկական կենտրոնների վերազինմանը և ԼՂ բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը:

Армения для Японии - очень важный партнер: посол Японии в Армении
Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян приняла посла Японии Фукусиму Масанори по случаю завершения его дипломатической миссии в Армении.
«Для Японии Армения является очень важным партнером, нацеленным на дальнейшее углубление двусторонних отношений, развитие экономики и улучшение сферы здравоохранения на основе верховенства закона», - как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Минздрава, отметил посол во время встречи.
Анаит Аванесян в ответ послу сказала:
«Мы ценим Ваш личный вклад в укрепление армяно-японских дружественных отношений и реализацию различных программ в области здравоохранения».
В сообщении отмечается, что последними достижениями двустороннего сотрудничества можно назвать:
Дар учреждениям здравоохранения Еревана и районов новейшего, точного диагностического медицинского оборудования;
Передачу 39 машин скорой помощи, оснащенных оборудованием последнего поколения;
Открытие современной лаборатории патогистологии в Медицинском центре Ванадзора.
Отмечается, что предстоящие программы будут направлены на переоснащение медицинских центров и преодоление проблем, связанных с принудительным перемещением армянского населения Нагорного Карабаха.