ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրների լուծմանը ՄԱԿ-ի ներգրավումը հրամայական է. ԱԳ փոխնախարարը՝ ՄԱԿ ԳՔ փոխտեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը նոյեմբերի 17-ին հանդիպում է ունեցելՄԱԿ Քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով դեպարտամենտի Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկաների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ Միրոսլավ Յենչային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականության, ուժի շարունակական կիրառման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով ԼՂ-ից 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայ փախստականների անվտանգային, հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է միջազգային հանրության, հատկապես՝ ՄԱԿ համապատասխան կառույցների ներգրավման հրամայականը՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականների առաջնային և երկարաժամկետ կարիքների բավարարման, նրանց հիմնարար իրավունքների վերականգնման և իրենց հայրենիք արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձի իրավունքի ապահովման նպատակով:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատման հեռանկարներին:

Deputy Foreign Minister stresses the imperative of UN involvement in addressing primary needs of refugees from Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. On November 17, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahe Gevorgyan had a meeting withAssistant Secretary-General for Europe, Central Asia and Americas of the United Nations Department of Political and Peacebuilding Affairs Miroslav Jenča.
The Deputy Minister of Foreign Affairs presented the situation resulting from Azerbaijan's policy of ethnic cleansing and continuous use of force in Nagorno-Karabakh, emphasizing the importance of addressing the security, humanitarian and social-economic issues of more than 100,000 forcibly displaced Armenian refugees from Nagorno-Karabakh, the foreign ministry said.
In this context, the Deputy Minister of Foreign Affairs stressed the imperative of the involvement of the international community, especially the relevant UN agencies, in order to address the primary and long-term needs of the forcibly displaced refugees from Nagorno-Karabakh, to restore their fundamental rights and ensure their right to dignified and safe return to their homeland.
During the meeting, the interlocutors also touched upon the prospects of lasting stability and peace in the region.