Հայաստան-ԵՄ համատեղ մամուլի հաղորդագրություն է տարածվել քաղաքական և անվտանգային հարցերով նիստի արդյունքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Հայաստան-ԵՄքաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությաներկրորդ բարձրաստիճան նիստը, որի արդյունքներով կողմերը տարածել են համատեղ մամուլի հաղորդագրություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, մամուլի հաղորդագրությունում մասնավորապես նշված է. «Հիմք ընդունելով հունվարին Երևանում տեղի ունեցած երկխոսության անդրանիկ նիստը, երկրորդ նիստը հաստատել է Հայաստանի և ԵՄ-ի փոխադարձ հետաքրքրությունը՝ ընդլայնելու քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը արտաքին, անվտանգային և պաշտպանական քաղաքականության ոլորտներում: ԵՄ-ն վերահաստատել է իր անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը (29.800 քառ. կմ) և սահմանների անձեռնմխելիությանը և ողջունել ԵՄ հետ առավել սերտ համագործակցության Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել եվրոպական անվտանգային ճարտարապետության ներկայիս մարտահրավերներին: Այս համատեքստում խստորեն ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անընդունելիությունը:
Կողմերն ընդգծել են Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ԵՄ-ն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ ամրագրված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրով, կողմերին տրամադրված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա սահմանազատմանը, ինչպես նաև յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության հարգանքի վրա հիմնված տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը՝ փոխադարձության և հավասարության հիման վրա: Հայաստանը հաստատել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայանալիք առաջնորդների հանդիպմանը մասնակցելու իր պատրաստակամությունը: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ծրագիրը՝ որպես տարածաշրջանում և դրանից դուրս խաղաղություն և համագործակցություն հաստատելու Հայաստանի կառավարության հանձնառության դրսևորում:
Հայաստանը բարձր է գնահատել ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկան առաքելության (Հայաստանում ԵՄ առաքելություն) արագ տեղակայումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների կողմից առաքելությանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Հայկական կողմը նաև ողջունել է առաքելության կազմում երրորդ երկրների ներգրավման կապակցությամբ ԵՄ պատրաստակամությունը: Կողմերը քննարկել են առաքելության ընդլայնման հնարավորությունը, ինչպես նաև «Եվրոպական խաղաղության գործիքի» միջոցով Հայաստանին ոչ մահաբեր տեսակի սպառազինությունների տրամադրման աջակցության հարցը: Վերահաստատվել է աջակցությունը Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախագծերին, ինչպիսիք են Սև ծովի ստորջրյա էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետ մալուխների նախագծերը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից զանգվածային բռնի տեղահանված հայ փախստականների խնդիրներին` վերահաստատելով նախկինում արտահայտված դիրքորոշումներն առ այն, որ պետք է ապահովվեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում` վերադարձի իրավունքը:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման գործընթացի առումով կողմերը հույս են հայտնել, որ մինչ այժմ ձեռքբերված համաձայնությունները, մասնավորապես` երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձագիր կրողների համար ցամաքային սահմանի բացման վերաբերյալ, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կյանքի կկոչվեն:
Երկխոսության մասնակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների վիճակը, ավելի լայն աշխարհաքաղաքական զարգացումները, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին և անվտանգության այլ մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Հայաստան-ԵՄքաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությանհաջորդ նիստը տեղի կունենա Երևանում 2024թ.:
Քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությաներկրորդ բարձրաստիճան նիստը համանախագահում էին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորան»:

Армения и ЕС приняли совместный пресс-релиз о Втором Диалоге по вопросам политики и безопасности
Армения и ЕС приняли совместный пресс-релиз о Втором Диалоге по вопросам политики и безопасности. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в пресс-релизе говорится:
“Второй Диалог высокого уровня ЕС-Армения по вопросам политики и безопасности состоялся в среду в Брюсселе.
Опираясь на первую встречу диалога, состоявшуюся в Ереване в январе этого года, встреча подтвердила взаимную заинтересованность Армении и ЕС в дальнейшем укреплении политического диалога и сотрудничества в сферах внешней политики, политики безопасности и обороны. ЕС подтвердил свою однозначную поддержку суверенитету, территориальной целостности (29,800 км2) и нерушимости границ Армении и приветствовал готовность Армении к более тесному сотрудничеству с Европейским союзом.
В ходе встречи стороны затронули современные вызовы архитектуре европейской безопасности. В этой связи была решительно подчеркнута неприемлемость применения или угрозы применения силы.
Стороны подчеркнули абсолютную необходимость установления прочного мира и стабильности на Южном Кавказе. В связи с этим ЕС выразил поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимного признания территориальной целостности и нерушимости границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, делимитации границ на основе соответствующих карт Генерального штаба СССР, которые были предоставлены сторонам, и разблокирования региональных коммуникаций на основе уважения суверенитета и юрисдикции каждой страны, а также на основе взаимности и равенства. Армения подтвердила свою готовность принять участие во встрече лидеров в Брюсселе, организованной председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. ЕС приветствовал концепцию армянского проекта «Перекресток мира» как выражение приверженности правительства Армении установлению мира и сотрудничества в регионе и за его пределами.
Армения высоко оценила быстрое развертывание гражданской миссии ЕС по CSDP (миссия ЕС в Армении – EUMA) вдоль международно признанной границы между Арменией и Азербайджаном, а также поддержку, оказанную ей странами-членами ЕС. Армянская сторона также приветствовала готовность ЕС привлечь к участию в миссии третьи страны. Стороны обсудили возможность продления миссии, а также нелетальной поддержки Армении через Европейский фонд мира. Была подтверждена поддержка участия Армении в региональных проектах, таких как Черноморское подводное электричество и интернет-кабели.
Стороны также затронули вопросы массового переселения армян из Нагорного Карабаха, подтвердив ранее заявленные позиции о том, что должны быть обеспечены права и безопасность карабахских армян, включая право на возвращение.
В контексте процесса полной нормализации отношений между Арменией и Турцией стороны выразили надежду, что достигнутые на данный момент договоренности, в частности открытие сухопутной границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, будут реализованы в кратчайшие возможные сроки.
Участники Диалога также обсудили состояние отношений со странами региона, более широкие геополитические события, а также вопросы, касающиеся гибридных угроз и других вызовов безопасности.
Следующий Диалог Армения-ЕС по вопросам политики и безопасности состоится в Ереване в 2024 году.
Диалог на высоком уровне по вопросам политики и безопасности проходил под сопредседательством заместителя министра иностранных дел Республики Армения Ваана Костаняна и заместителя генерального секретаря/политического директора Европейской службы внешних действий Энрике Мора”.