Հայաստան-ԵՄ համատեղ մամուլի հաղորդագրություն է տարածվել քաղաքական և անվտանգային հարցերով նիստի արդյունքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Հայաստան-ԵՄքաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությաներկրորդ բարձրաստիճան նիստը, որի արդյունքներով կողմերը տարածել են համատեղ մամուլի հաղորդագրություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, մամուլի հաղորդագրությունում մասնավորապես նշված է. «Հիմք ընդունելով հունվարին Երևանում տեղի ունեցած երկխոսության անդրանիկ նիստը, երկրորդ նիստը հաստատել է Հայաստանի և ԵՄ-ի փոխադարձ հետաքրքրությունը՝ ընդլայնելու քաղաքական երկխոսությունը և համագործակցությունը արտաքին, անվտանգային և պաշտպանական քաղաքականության ոլորտներում: ԵՄ-ն վերահաստատել է իր անվերապահ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը (29.800 քառ. կմ) և սահմանների անձեռնմխելիությանը և ողջունել ԵՄ հետ առավել սերտ համագործակցության Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել եվրոպական անվտանգային ճարտարապետության ներկայիս մարտահրավերներին: Այս համատեքստում խստորեն ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անընդունելիությունը:
Կողմերն ընդգծել են Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ԵՄ-ն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ ամրագրված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրով, կողմերին տրամադրված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա սահմանազատմանը, ինչպես նաև յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության հարգանքի վրա հիմնված տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը՝ փոխադարձության և հավասարության հիման վրա: Հայաստանը հաստատել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայանալիք առաջնորդների հանդիպմանը մասնակցելու իր պատրաստակամությունը: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ծրագիրը՝ որպես տարածաշրջանում և դրանից դուրս խաղաղություն և համագործակցություն հաստատելու Հայաստանի կառավարության հանձնառության դրսևորում:
Հայաստանը բարձր է գնահատել ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկան առաքելության (Հայաստանում ԵՄ առաքելություն) արագ տեղակայումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների կողմից առաքելությանը ցուցաբերվող աջակցությունը: Հայկական կողմը նաև ողջունել է առաքելության կազմում երրորդ երկրների ներգրավման կապակցությամբ ԵՄ պատրաստակամությունը: Կողմերը քննարկել են առաքելության ընդլայնման հնարավորությունը, ինչպես նաև «Եվրոպական խաղաղության գործիքի» միջոցով Հայաստանին ոչ մահաբեր տեսակի սպառազինությունների տրամադրման աջակցության հարցը: Վերահաստատվել է աջակցությունը Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախագծերին, ինչպիսիք են Սև ծովի ստորջրյա էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետ մալուխների նախագծերը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից զանգվածային բռնի տեղահանված հայ փախստականների խնդիրներին` վերահաստատելով նախկինում արտահայտված դիրքորոշումներն առ այն, որ պետք է ապահովվեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում` վերադարձի իրավունքը:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման գործընթացի առումով կողմերը հույս են հայտնել, որ մինչ այժմ ձեռքբերված համաձայնությունները, մասնավորապես` երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձագիր կրողների համար ցամաքային սահմանի բացման վերաբերյալ, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կյանքի կկոչվեն:
Երկխոսության մասնակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների վիճակը, ավելի լայն աշխարհաքաղաքական զարգացումները, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին և անվտանգության այլ մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Հայաստան-ԵՄքաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությանհաջորդ նիստը տեղի կունենա Երևանում 2024թ.:
Քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսությաներկրորդ բարձրաստիճան նիստը համանախագահում էին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորան»:

Armenia-EU: joint press release on the Second Political and Security Dialogue
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS.The second high-level Armenia-EU Political and Security Dialogue took place on Wednesday in Brussels. The parties have issued a joint press release, the foreign ministry said.
''Building upon the inaugural meeting of the dialogue held in Yerevan this January, the meeting confirmed mutual interest of Armenia and the EU to further enhance political dialogue and cooperation in the areas of foreign, security and defence policy. The EU reiterated its unequivocal support to the sovereignty, territorial integrity (29.800 km2) and inviolability of borders of Armenia and welcomed Armenia’s readiness for closer cooperation with the European Union.
During the meeting, the parties touched upon the present challenges to the European security architecture. In this regard, the unacceptability of the use, or the threat of use of force, was strongly highlighted.
The parties stressed the absolute necessity of establishing durable peace and stability in the South Caucasus. In this regard the EU expressed support to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan based on the principles of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders based on the 1991 Almaty Declaration, border delimitation based on relevant USSR General Staff maps that have been provided to the sides, and the unblocking of regional communications based on respect for the sovereignty and jurisdiction of either country, on the basis of reciprocity and equality. Armenia confirmed its willingness to attend leaders’ meeting in Brussels facilitated by President of the European Council Charles Michel. The EU welcomed Armenia’s “Crossroads of Peace” project concept, as an expression of commitment of the Government of Armenia to the establishment of peace and cooperation in the region and beyond.
Armenia highly appreciated the fast deployment of the EU civilian CSDP mission (EU Mission in Armenia – EUMA) along the internationally recognised border between Armenia and Azerbaijan, and the support rendered by the EU Member States to it. The Armenian side also welcomed the EU’s readiness to involve third countries in the Mission. The parties discussed the possibility of extension of the Mission, as well as non-lethal support to Armenia through the European Peace Facility. The support to Armenia's participation in regional projects such as the Black Sea Underwater Electricity and Internet Cables was reaffirmed.
The parties also touched upon the issues of mass displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh, reaffirming previously stated positions that the rights and security of the Karabakh Armenians including right to return should be ensured.
With regard to the Armenia-Türkiye full normalisation process, both parties expressed hope that agreements reached so far, in particular the opening of land border for the third country citizens and diplomatic passports holders, will be implemented in the earliest possible timeframe.
The participants of the Dialogue also discussed the state of relations with countries in the region, wider geopolitical developments, as well as issues relating to hybrid threats and other security challenges.
The next Armenia-EU Political and Security Dialogue will take place in Yerevan in 2024.
The high-level Political and Security Dialogue was co-chaired by the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan and Deputy Secretary General/Political Director of the European External Action Service Enrique Mora,'' reads the statement.