Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2023 թվականի նոյեմբերի 8-ին շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մեկ նամականիշով գեղաթերթիկի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, «Արարատ-73»-ի ֆուտբոլիստներ Նորայր Մեսրոպյանը, Սերգեյ Պողոսյանը, Սերգեյ Բոնդարենկոն:
380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է ֆուտբոլի գնդակ, որտեղ ներկայացված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմին գավաթի հանձնման արարողության դրվագներ:
Գեղաթերթիկի վերևի հատվածում պատկերված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի ֆուտբոլիստներ, ինչպես նաև՝ «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակին նվիրված լոգոտիպը: Գեղաթերթիկի ներքևի հատվածում ներկայացված է «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի լուսանկարը՝ ամբողջական կազմով:
Գեղաթերթիկի և նամականիշի վրա պատկերված են «ԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՉԵՄՊԻՈՆ և ԳԱՎԱԹԱԿԻՐ», «ԱՐԱՐԱՏ-73» և «50-ԱՄՅԱԿ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
1973 թվականին «Արարատ» ֆուտբոլային թիմը մեկ խաղաշրջանում ոչ միայն նվաճեց Խորհրդային Միության գավաթը, այլ նաև արժանացավ Խորհրդային Միության չեմպիոնի տիտղոսին:

New souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Sport. 50th Anniversary of the Victory of “Ararat-73”
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS.On November 8th, 2023, a souvenir sheet with one postage stamp dedicated to the theme “Sport. 50th Anniversary of the Victory of “Ararat-73” has been put into circulation.
The souvenir sheet with one stamp was cancelled by the Deputy Minister of High-Technological Industry of the Republic of Armenia Davit Sahakyan, the Chief Executive Officer of “HayPost” CJSC Arayik Abrahamyan, the President of the Philatelists’ Armenian Association Hovik Musayelyan, the footballers of “Ararat-73” Norayr Mesropyan, Sergey Poghosyan, Sergey Bondarenko.
The postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 380 AMD depicts a football ball where episodes of the cup awarding ceremony to "Ararat" football team are presented.
The upper part of the souvenir sheet depicts the football players of "Ararat" football team as well as the logotype dedicated to the 50th Anniversary the Victory of “Ararat-73”. The bottom part of the souvenir sheet depicts the photo of “Ararat” football team at its full strength.
The souvenir sheet and the postage stamp depict the inscriptions “USSR CHAMPION AND CUP WINNER”, “ARARAT-73” and “50TH ANNIVERSARY” in Armenian and English languages.
In 1973, "Ararat" football team not only won the USSR Cup, but also won the title of the USSR Champion in one season.