Երևանի քաղաքապետարանն ու ՎԶԵԲ-ն կընդլայնեն գործակցության շրջանակները. քաղաքապետը հանդիպել է բանկի պատվիրակության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Երևանի քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրությունից, բանկի հետ համայնքը տարբեր նախագծեր է իրականացնում: Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրով նախատեսվում է Նուբարաշենի առկա աղբավայրին հարակից տարածքում կառուցել նոր աղբավայր, ինչպես նաև փակել Նուբարաշենի և Աջափնյակի գործող աղբավայրերը:
Քաղաքային լուսավորության ենթակառուցվածքը բարելավելու նպատակով էլ ՎԶԵԲ-ի ու Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) աջակցությամբ իրագործում է Երևանի քաղաքային լուսավորության ծրագիրը։
Գործակցության կարևոր նախագծերից է նաև ավտոբուսների ձեռքբերման ծրագիրը. արդեն իսկ մատակարարվել է 87 «MAN» մակնիշի ավտոբուս:
Կողմերը բարձր են գնահատել բանկի և համայնքի միջև գործակցությունը՝ գոհունակությամբ նշելով հագեցած օրակարգը:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն առանձնակի կարևորել է միջազգային կառույցների մասնակցությունը Երևանի ենթակառուցվածքների զարգացման գործում և նշել, որ համայնքը պատրաստ է քննարկել նոր նախագծեր:
ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին իր հերթին ընդգծել է, որ Երևան համայնքը կարևոր ու վստահելի գործընկեր է բանկի համար, ինչը ևս երաշխավորում է նոր ծրագրերի իրականացումն ու փոխգործակցության ընդլայնումը:

Мэрия Еревана и ЕБРР расширят рамки сотрудничества: мэр принял делегацию банка
Мэр Еревана Тигран Авинян принял главу офиса Европейского банка реконструкции и развития в Армении Георгия Ахалкаци.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение мэрии Еревана, община реализует с банком различные проекты. План Еревана по управлению твердыми отходами предусматривает строительство нового мусорного полигона на территории, прилегающей к существующему полигону в Нубарашене и закрытие прежних как в Нубарашене, так и в Ачапняке.
В целях улучшения инфраструктуры городского освещения при содействии ЕБРР и Программы восточноевропейского партнерства по энергосбережению и окружающей среде (E5P) реализуется проект городского освещения Еревана.
Одним из важных проектов сотрудничества является и программа закупки автобусов. Уже привезено 87 автобусов марки «MAN».
Стороны высоко оценили сотрудничество банка и общины, с удовлетворением отметив его насыщенную повестку.
Мэр Тигран Авинян подчеркнул участие международных структур в развитии инфраструктуры Еревана и отметил, что община готова обсуждать и новые проекты.
Глава армянского офиса ЕБРР Георгий Ахалкаци, в свою очередь, подчеркнул, что ереванская община является для банка важным и надежным партнером, который обеспечивает реализацию новых проектов и расширение сотрудничества.