Երևանում անցկացվեց աշխատանքի տոնավաճառ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարբեր ոլորտներից ավելի քան 2000 աշխատատեղի առաջարկ` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց. Երևանում անցկացվում է «Artsakh Career Expo» աշխատանքի տոնավաճառը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ աշխատանքի տոնավաճառի նպատակը բռնի տեղահանված արցախցիներին աջակցելն է զբաղվածության, սոցիալական, կրթական և աշխատանքային կյանքին ինտեգրվելու հարցերում:
«Artsakh Career Expo»-ի համահիմնադիր Մանե Բարեղայմանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին օգնելու համար շատերն են փորձել մոբիլիզացնել իրենց ուժերը, տարբեր նախաձեռնություններով հանդես գալ․ իրենց թիմն էլ բացառություն չէր։
«Սեպտեմբերի վերջին տեղի ունեցած ցավալի իրադարձություններից անմիջապես հետո նման միջոցառում կազմակերպելու գաղափար առաջացավ։ Հասկանում էինք, որ աշխատանք գտնելն առաջնահերթություն է լինելու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար։ Ես և իմ թիմը այս ոլորտում գործունեության բավական փորձ ունենք և որոշեցինք հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ։ Ի զարմանս ինձ՝ արձագանքը եղել է բավական մեծ, մենք այցելությունների նման հոսք չէինք սպասում»,-նշեց Բարեղամյանը:
Անդրադառնալով տոնավաճառում ներկայացված կազմակերպություններին՝ Մանե Բարեղամյանը տեղեկացրեց, որ կան 50-ից ավելի գործատու-կազմակերպություններ և ավելի քան 2000 հաստիք։ Ոլորտները շատ տարբեր են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, սպասարկում, ծառայություններ, կրթություն, ֆինանսներ և այլն։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված Ալիսա Գասպարյանը Հայաստան է տեղափոխվել Ստեփանակերտից, որտեղ երկար տարիներ աշխատել է որպես հաշվապահ: Ալիսան մեծ ակնկալիքներով է եկել աշխատանքի տոնավաճառ։
«Այստեղ ամբողջ ընտանիքով արդեն տեղավորվել ենք և հույս ունենք, որ շատ շուտ աշխատանք կգտնենք: Չնայած մասնագիտությամբ հաշվապահ եմ՝ բայց այժմ փնտրում եմ ցանկացած աշխատանք, որ կարողանանք մեր կարիքները հոգալ, ընտանիքի ծախսերն ապահովել»,- ասաց Ալիսա Գասպարյանը:
«Երեմյան փրոջեքթս» ընկերությունը «Artsakh Career Expo»-ի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին առաջարկում է մեծ թվով աշխատատեղեր ընկերության գործունեության բոլոր ճյուղերում: «Երեմյան փրոջեքթս»-ընկերության ներկայացուցիչ Վալենտինա Շահինյանը նշեց, որ արդեն երրորդ էքսպոյին են մասնակցում, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին առաջարկում են աշխատատեղեր։ Նա ուրախությամբ նշեց, որ հետաքրքրվածությունը մեծ է:
«Ասեմ, որ մասնագիտական վերապատրաստման առաջարկներ նույնպես ունենք: Մեր ընկերությունը մասնագիտացած է ռեստորանային ոլորտում, դրանից բացի ունենք նաև առաքման կենտրոն, ինչպես նաև կաթնամթերքի և մսամթերքի արտադրություն, այսինքն՝ ընկերությունն ունի լայն հնարավորություններ»,- նշեց Շահինյանը:

В Ереване проходит ярмарка вакансий для принудительных переселенцев из Нагорного Карабаха
В Ереване проходит ярмарка вакансий «Artsakh Career Expo», на ней более 2000 предложений вакансий в разных сферах для переселенцев из Нагорного Карабаха.
Как сообщает «Арменпресс», целью ярмарки вакансий является поддержка вынужденно переселенных граждан Арцаха в вопросах трудоустройства, социальной, образовательной и интеграции в трудовую жизнь.
Соучредитель «Artsakh Career Expo» Мане Барегамян в беседе с журналистами отметила, что многие люди попытались мобилизовать свои силы и выступить с различными инициативами, чтобы помочь вынужденно переселенным гражданам из Нагорного Карабаха, и их команда не стала исключением.
«Сразу после болезненных событий, произошедших в конце сентября, возникла идея организовать такое мероприятие. Мы понимали, что поиск работы будет приоритетом для наших соотечественников, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха. Я и моя команда имеем большой опыт в этой области и решили выступить с такой инициативой. К моему удивлению, реакция была достаточно активной, мы не ожидали такого потока предложений», - сказала Барегамян.
Касаясь представленных на ярмарке организаций, Мане Барегамян сообщила, что имеется более 50 организаций-работодателей и более 2000 должностей. Области очень разные: информационные технологии, техническое обслуживание, услуги, образование, финансы и т. д.
Алиса Гаспарян переехала в Армению из Степанакерта, где долгие годы работала бухгалтером. Алиса пришла на ярмарку вакансий с большими ожиданиями.
«Мы уже обосновались здесь всей семьей и надеемся очень скоро найти работу. Хотя по профессии я бухгалтер, сейчас ищу любую работу, чтобы мы могли заботиться о своих нуждах и обеспечивать расходы семьи», - сказала Алиса Гаспарян.
Компания «Еремян Проджектс» предложила большое количество рабочих мест во всех отраслях деятельности компании. Представитель компании Валентина Шагинян отметила, что они участвуют в такой выставке уже в третий раз.
«Должен сказать, что мы предлагаем и профессиональное обучение. Наша компания специализируется на ресторанном бизнесе, кроме этого у нас есть еще центр доставки, а также молочное и мясное производство, то есть у компании широкие возможности», - сказала Шагинян.