Հայաստանն ու Իրանն աշխատուժի փոխանակման մասին հուշագիր կստորագրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 29-ից 31-ը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում է՝ երկու երկրների միջև աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու, լավագույն փորձին ու նորարարական նախաձեռնություններին ծանոթանալու, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսությունծավալելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Այցի շրջանակում նախատեսվում է նաև «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության միջև միջին և բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի փոխանակման մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում, ինչը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ ոլորտային համագործակցությունն ինստիտուցինոնալ հիմքերի վրա ամրապնդելու և կապերն ընդլայնելու համար: Հուշագրի ստորագրումը կդյուրացնի նաև միջին և բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի փոխանակման գործընթացը, զբաղվածության ապահովումը, ինչպես նաև կնպաստի ապօրինի միգրացիայի կանխումը։

Армения и Иран подпишут меморандум об обмене рабочей силой
Делегация, возглавляемая министром труда и социальных вопросов Армении Нареком Мкртчяном с 29 по 31 октября находится в Исламской Республике Иран. Цель визита - активизация сотрудничества между двумя странами в сфере труда и социальной защиты, знакомство с лучшими практиками и инновационными инициативами, также развитие конструктивного диалога.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство труда и социальных вопросов Армении.
В рамках визита также планируется подписать Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Армения и Правительством Исламской Республики Иран «Об обмене средней и высококвалифицированной рабочей силой», который послужит дополнительным стимулом для укрепления двустороннего отраслевого сотрудничества на институциональной основе и расширения связей. Подписание меморандума также будет способствовать процессу обмена средней и высококвалифицированной рабочей силой, обеспечению занятости и предотвращению нелегальной миграции.