Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան հարյուր հազար բռնի տեղահանվածների հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին՝ դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի իրականացման հեռանկարներին:
Նախագահն իր խոսքում նաև բարձ է գնահատել Եվրամիության և Եվրամիության երկրների աջակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի կառավարության կողմից բռնի տեղահանվածների խնդիրների լուծման ծրագրերին:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Էստոնիայի միջև երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:

Президент Армении провел встречу с премьер-министром Эстонии
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках рабочего визита в Брюссель встретился с премьер-министром Эстонии Каей Каллас.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе встречи Хачатурян коснулся гуманитарных, социально-экономических проблем более ста тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также перспектив принятия эффективных шагов международного сообщества для их решения.
Президент также высоко оценил поддержку ЕС и странами ЕС планов правительства Армении по решению проблем вынужденных переселенцев.
В ходе беседы были затронуты вопросы дальнейшего углубления партнерства Армения-ЕС, а также перспектив развития двустороннего сотрудничества между Арменией и Эстонией.