Երևանի համար առաջնահերթություն է նոր կանաչապատ տարածքների ստեղծումը․ Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հյուրընկալել է Բնության պահպանության միջազգային միության (ԲՊՄՄ) պատվիրարկությանը, որի կազմում էին Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, ԲՊՄՄ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Բորիս Էրգը, ԲՊՄՄ Բրիտանիայի ազգային կոմիտեի նախագահ Քրիստոֆեր Մահոնը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Երևանի քաղաքապետարանը։
Հանդիպման ւնթացքում կողմերն անդրադարձել են Երևանի քաղաքապետարանի՝ ԲՊՄՄ անդամակցությանն ու համատեղ նախագծերի իրականացմանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ համայնքի համար առաջնահերթություն է Երևանում կանաչ գոտիների պահպանումն ու կանաչապատ նոր տարածքների ստեղծումը։ Միայն նախորդ տարվա ընթացքում Երևանում կանաչ տարածքներն ընդլայնվել են շուրջ 15 հեկտարով, իսկ այս տարի այդ ցուցանիշը շուրջ 30 հեկտար է: Կանաչ գոտիների ընդլայնմանը զուգահեռ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքում նախաձեռնել է նաև բնապահպանական մի շարք նախագծեր, որոնցից մեկն էլ Հրազդանի կիրճին բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ շնորհելն է:
Կարևորելով միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը՝ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ կանաչապատ տարածքների հիմնումը և շարունակական ներդրումները հնարավորություն կտան ստեղծել քաղաքային ավելի մաքուր, հարմարավետ և բարենպաստ միջավայր։

Создание новых зеленых зон является приоритетом для Еревана: мэр Еревана Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию Международного союза охраны природы (МСОП), в составе которой были директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян, региональный директор МСОП по Европе Борис Эрг и председатель Британского национального комитета МСОП Кристофер Махон. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила мэрия Еревана.
Стороны обсудили вопрос членства мэрии Еревана в МСОП и реализации совместных проектов.
Мэр Авинян отметил, что приоритетом городской власти является сохранение зеленых зон Еревана и создание новых. За последний год зеленые зоны в Ереване увеличились почти на 15 гектаров, в этом году намечено добавить еще около 30 гектаров. Параллельно с увеличением зеленых зон мэрия Еревана также инициировала ряд экологических проектов, одним из которых является придание Разданскому ущелью статуса особо охраняемой природной территории.
Подчеркнув важность сотрудничества с международными структурами, Тигран Авинян добавил, что создание зеленых зон и постоянные инвестиции позволят создать более чистую, комфортную и благоприятную городскую среду.