Իսրայելից հատուկ չվերթով ուղևորված ՀՀ քաղաքացիներն ու նրանց ընտանիքներն արդեն Հայաստանում են
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարության կողմից կազմակերպված Թել Ավիվ - Երևան հատուկ չվերթով ՀՀ քաղաքացիներն ու նրանց ընտանիքի անդամներն արդեն ժամանել են Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ արտգործնախարարությունից տեղեկացրել են, որ չվերթով Իսրայելից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր առմամբ 149 ՀՀ քաղաքացի և ազգությամբ հայ:
Իսրայելի Հայֆա քաղաքի և հյուսիսային շրջանների հոգևոր հովիվ Տեր Տիրայր քահանա Հովակիմյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց, որ իր ընտանիքին է բերել հայրենիք և մտադիր է կրկին վերադառնալ Իսրայել՝ հոգևոր ծառայությունը շարունակելու։
«Ընտանիքիս եմ բերել։ Նրանք կմնան որոշ ժամանակ, մինչև հանդարտվի, բայց ես ծառայության մեջ եմ։ Կարճ ժամանակահատվածում պիտի վերադառնամ, որպեսզի համայնքում լինեմ»,-ասաց հոգևորականը։
Իսրայելի Աշդոտ քաղաքից հատուկ չվերթով Հայաստան ժամանած Անգելինա Բալոյանը, ներկայացնելով այնտեղ տիրող իրավիճակը, մանրամասնեց, որ հատկապես շատ էին վախենում երեխաները։
«Երեխաները քնից վեր էին թռչում և ասում՝ մայրիկ նորից տագնապի ազդանշաննե՞ր են։ Ուղղակի պատմելու չէ, թե ինչ է ապրում մայրը նման պահերին։ Մեզ մոտ համեմատաբար ոչ այդքան լարված էր վիճակը, սակայն վերցրել էի պաշտպանվելու համար ինչ-որ բաներ և գիշերը նստած էի լուսացնում՝ վախենալով յուրաքանչյուր աղմուկից ու վախով, որ ինչ-որ մարդիկ կներխուժեն։ Այժմ երեխաներիս հետ եկել եմ, իսկ ամուսինս մնացել է այնտեղ»,-պատմեց նա։
Հայֆա քաղաքից դստեր և նորածին թոռան հետ հայրենիք ժամանած Նաիրա Առաքելյանը նշեց, որ զավակների ու թոռների կյանքի համար շարունակ վախենալով էր անցնում իր առօրյան։
«Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել ՀՀ կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերելու և Իսրայելից հատուկ չվերթը կազմակերպելու համար»,-հավելեց Իսրայելից ժամանած մեր հայրենակիցը։

Armenian citizens, their families sent from Israel on a special flight already in Armenia
YEREVAN, 16 OCTOBER, ARMENPRESS.Citizens of the Republic of Armenia and their family members have already arrived in Armenia on a special Tel Aviv-Yerevan flight organized by the RA government.
As the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informs, in total, 149 citizens of the Republic of Armenia and persons of Armenian origin, including children, were transported from Israel to Armenia.
Priest Tirair Hovakimyan, the spiritual pastor of Israeli city of Haifa and the northern regions of Israel, announced at a briefing with journalists that he had brought his family to the homeland and intended to return to Israel again to continue his spiritual service.
Angelina Baloyan, who arrived in Armenia on a special flight from the Israeli city of Ashdod, presented the situation in the city and noted that the children were very frightened.
“The kids would wake up in the middle of the night and say, 'Mom, did the air raid siren sound again?' It is impossible to convey what a mother experiences at such moments.
Now I am in Armenia with my children, but my husband has stayed there,” she said, in particular.
Naira Arakelyan, who came home from Haifa with her daughter and newborn grandchild, said that she constantly feared for the lives of her children and grandchildren.
“I would like to thank the Armenian government for the support provided and for organizing a special flight from Israel,” Arakelyan added.