«Նոր գիրք»-39/23. Խաչատրյան, Քրիստի, Բաղդասարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Սամվել Խաչատրյան, «Երևան Բլյուզ»
yerevan.jpg (214 KB)
«Երևան Բլյուզ» վեպի հիմքում դերասաններ Տիգրան Միրզոյանի և Նունե Հախվերդյանի հեղինակած «Ստվերներ» ներկայացման փորձերի տեսագրություններն են։ Ըստ մտահղացման՝ փորձերը պիտի եզրափակվեին 2023 թվականին անանուն թատերախմբի՝ Ստանիսլավսկու թատրոնի բեմում կայանալիք առաջնախաղով։ Սակայն փորձերի անակնկալ ընդհատմամբ ու ներկայացման չեղարկմամբ գործողությունների ընթացքը դուրս է գալիս ընդհանուր տրամաբանությունից՝ ենթադրելով ավելի կտրուկ ու անսպասելի իրադարձություններ։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էջ»-ը։
Ագաթա Քրիստի, «Մոռացված սպանությունը»
moracvac.jpg (22 KB)
«Մոռացված սպանությունը» Ագաթա Քրիստիի հերթական վեպերից է, որում հանդես է գալիս միսս Մարփլը: Այն նաև վերջին վեպն է՝ հետմահու հրատարակված: Գվենդա Ռիդն ամուսնու հետ որոշում է տուն գնել Անգլիայում: Բայց երիտասարդ աղջիկը կասկածում է, որ նա ժամանակին ապրել է այդ տանը և նույնիսկ տեսել՝ ինչպես է այդ տանը սպանություն կատարվում: Աղջիկն արդեն սկսում է կարծել, թե խելագարվում է, մինչդեռ միսս Մարփլը համոզված է, որ սպանություն եղել է, և օգնում է երիտասարդ զույգին թույլ չտալ, որ անցյալում կատարված սպանությունը մնա չբացահայտված: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Սուրեն Բաղդասարյան, «Արարատ 73»
ararat.jpg (251 KB)
ԽՍՀՄ ֆուտբոլային ուժեղ թիմերի կողքին «միջակի» համբավ ունեցող «Արարատը» 1973-ին դարձավ երկրի չեմպիոն եւ գավաթակիր։ «Արարատ 73»-ին սկսեցին սիրել ոչ միայն գրանցած արդյունքների, այլեւ ցուցադրած կախարդական ֆուտբոլի համար։ «Արարատ»-ի «Ոսկե 1973-ի» հանդիպումների ռեպորտաժները հայկական հեռուստատեսությամբ եւ ռադիոյով հաղորդել է Սուրեն Բաղդասարյանը։ Անվանի մեկնաբանը հուշերն ու պատմությունները շարադրել է գրքում, որում մանրամասն ներկայացված է հաղթանակ տանող ճանապարհը։ Ականատեսի բծախնդրությամբ նկարագրված է, թե ինչ դժվարություններով ու զրկանքներով է անցել «Արարատն» ու հասել այս աննախադեպ հաջողությանը։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։

“Новая книга” - 39/23:  Самвел Хачатрян, Агата Кристи, Сурен Багдасарян
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил три примечательных произведения по ъ категориям, изданных разными издательствами в 2023 году, и уже переданных на суд читателей.
Самвел Хачатрян: Ереван Блюз
Роман “Ереван блюз” основан на видеозаписях репетиций спектакля “Тени” Тиграна Мирзояна и Нуне Ахвердян. Изначально, репетиции должны были завершиться в 2023 году, премьера должна была состояться на сцене Театра Станиславского. Однако с внезапным прекращением репетиций и отменой спектакля события выходят за рамки общей логики. Издательство: “Эдж”.
Агата Кристи: Забытое убийство
В “Забытом убийстве” вновь появляется мисс Марпл, героиня многих книг Агаты Кристи. Это последняя ее повесть, опубликованная уже посмертно. Гвенда Рид и ее муж решают купить дом в Англии. Но молодой женщине кажется, что когда-то она уже жила в этом доме и даже видела, как в нем совершилось убийство. Она начинает думать, что сходит с ума, но мисс Марпл убеждена в том, что произошло убийство, и помогает молодой паре не допустить того, чтобы прошлое убийство осталось нераскрытым. Издательство: “Эдит Принт”.
Сурен Багдасарян: “Арарат 73”
Команда “Арарат”, уступающая сильным футбольным командам СССР, в 1973 году стала чемпионом и обладателем кубка страны. “Арарат 73” показал не только результаты, но и волшебный футбол. Репортажи матчей “Арарата” по армянскому телевидению и радио вел Сурен Багдасарян. Он собрал все свои воспоминания и истории в книгу, в которой подробно представил путь к победе. Сурен Багдасарян описал все трудности, через которые прошел “Арарат” и достиг такого небывалого успеха. Издательство: “Newmag”.