Գալուզինն Իրանի դեսպանի հետ քննարկել է «3+3» ձևաչափով աշխատանքների վերսկսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը ՌԴ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Քազեմ Ջալալիի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափով կանոնավոր աշխատանքի անհրաժեշտությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք արդիական թեմաներ։ Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը դիտարկելու համատեքստում նշվել է «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի ռիթմիկ աշխատանքի վերսկսման կարևորությունը», - գրված է հաղորդագրությունում։
«3+3»-ն Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Թուրքիայի նախաձեռնած տարածաշրջանային համագործակցության նոր ձևաչափ է, որին հավանություն էր տվել նաև Ռուսաստանը։ Այն ենթադրում է Հարավային Կովկասի երեք երկրների՝ Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի երեք տերությունների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությունը։ Այս ձևաչափով մեկ հանդիպում է անցկացվել 2021 թվականին Մոսկվայում, որին մասնակցել են Հայաստանի, Իրանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի փոխնախարարները։ Վրաստանն այն ժամանակ մերժել էր հանդիպմանը մասնակցելու առաջարկը։

Замминистра ИД РФ обсудил с послом Ирана возобновление работ по Южному Кавказу в формате «3+3»
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин на встрече с послом Исламской Республики Иран в России Каземом Джалали обсудил необходимость регулярной работы в формате регионального сотрудничества «3+3». «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-службы МИД РФ.
«Обсужден ряд актуальных международных и региональных тем. В контексте рассмотрения ситуации на Южном Кавказе отмечена важность возобновления ритмичной работы консультативной региональной платформы «3+3», - говорится в сообщении.
«3+3» - формат регионального сотрудничества, инициированный Турцией после 44-дневной Арцахской войны, который был одобрен и Россией. Он предполагает участие трех стран Южного Кавказа: Грузии, Армении и Азербайджана, а также трех держав региона: России, Турции и Ирана. Одна встреча в таком формате состоялась в Москве в 2021 году, в которой приняли участие заместители министров иностранных дел Армении, Ирана, Азербайджана, России и Турции. Тогда Грузия отклонила предложение об участии во встрече.