Ադրբեջանը Pegasus է օգտագործել հայերի, այդ թվում`պաշտոնյայի լրտեսելու համար. ԵԽԽՎ-ն բանաձև է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը նոր բանաձև է ընդունել, որով, ի թիվս այլ երկրների, նաև Ադրբեջանին կոչ է անում երեք ամսվա ընթացքում տեղեկացնել ԵԽԽՎ-ին և Վենետիկի հանձնաժողովին Pegasus-ի և նմանատիպ լրտեսական ծրագրերի օգտագործման մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ բանաձևում նշված է՝ հզոր ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանը նույնպես օգտագործել է Pegasus, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հակամարտության ժամանակ։
«Ադրբեջանը նույնպես օգտագործել է Pegasus-ը, այդ թվում՝ լրագրողների, անկախ լրատվամիջոցների սեփականատերերի և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների դեմ։ Վերջին զեկույցները բացահայտում են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության հետ կապված դրա կիրառումը՝ Հայաստանում աշխատող 12 անձանց, այդ թվում՝ Հայաստանի պետական պաշտոնյայի դեմ, ինչը, կարծես թե, անդրազգային թիրախավորված հսկողության օրինակ է»,-ասված է զեկույցում:
Վեհաժողովը գտնում է, որ լրտեսական ծրագրերի չարաշահումների մեջ մեղադրվող անդամ պետությունների ազգային հետաքննչական մարմինները և դատարանները պետք է ամբողջությամբ հետաքննեն և որոշեն, թե արդյոք Pegasus-ի և նմանատիպ լրտեսական ծրագրերի օգտագործումն օրինակա՞ն է ներպետական օրենսդրության համաձայն և համապատասխանո՞ւմ է միջազգային չափանիշներին:
Վեհաժողովը բանաձևով հորդորներ է հղել տարբեր երկրների: Վեհաժողովը բանաձևով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին երեք ամսվա ընթացքում տեղեկացնել ԵԽԽՎ-ին և Վենետիկի հանձնաժողովին Pegasus-ի և նմանատիպ լրտեսական ծրագրերի օգտագործման մասին, իրականացնել արդյունավետ, անկախ և արագ հետաքննություն՝ լրտեսական ծրագրերի չարաշահման բոլոր հաստատված և ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ և թիրախավորված զոհերին տրամադրել բավարար փոխհատուցում:
Վեհաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ թիրախավորված անձանց համար լրտեսական ծրագրերի օգտագործման վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիությունը մերժելուց, չարաշահումների դեպքում կիրառել համապատասխան քրեական կամ վարչական պատասխանատվության միջոցներ:
Վեհաժողովը Վենետիկի հանձնաժողովին խնդրել է գնահատել բոլոր անդամ պետությունների, առաջնահերթ՝ Լեհաստանի, Հունգարիայի, Հունաստանի, Իսպանիայի և Ադրբեջանի, ապա Գերմանիայի, Բելգիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների և մյուս անդամ պետությունների թիրախային հսկողության վերաբերյալ օրենսդրական դաշտը և պրակտիկան՝ գնահատելու համար, թե արդյոք դրանք պարունակում են համապատասխան և արդյունավետ երաշխիքներ՝ լրտեսական ծրագրերի ցանկացած հնարավոր չարաշահման դեմ՝ հաշվի առնելով նաև Եվրոպայի խորհրդի չափանիշները:

Азербайджан использовал Pegasus для шпионажа за армянами, в том числе за чиновниками: ПАСЕ приняла резолюцию
Парламентская ассамблея Совета Европы приняла новую резолюцию, призывающую Азербайджан, в числе других стран, в трехмесячный срок проинформировать ПАСЕ и Венецианскую комиссию об использовании Pegasus и подобных шпионских программ.
Как сообщает Арменпресс, в резолюции говорится, что имеются веские доказательства того, что Азербайджан тоже использовал Pegasus, в том числе во время конфликта с Арменией.
“Азербайджан тоже использовал Pegasus, в том числе против журналистов, владельцев независимых СМИ и активистов гражданского общества. Недавние сообщения также свидетельствуют о его использовании в связи с армяно-азербайджанским конфликтом против 12 человек, работающих в Армении, включая правительственного чиновника Армении, что, по всей видимости, является примером транснациональной целевой слежки”, - говорится в докладе.
Ассамблея считает, что национальные следственные органы и суды государств-членов, обвиняемых в злоупотреблениях шпионским ПО, должны провести полное расследование и определить, является ли использование Pegasus и аналогичного шпионского ПО законным в соответствии с внутренним законодательством и соответствует ли международным стандартам.
В своей резолюции Ассамблея направила предостережения различным странам. Резолюция Ассамблеи обязывает Азербайджан в течение трех месяцев информировать ПАСЕ и Венецианскую комиссию об использовании Pegasus и аналогичного шпионского ПО, проводить эффективные, независимые и оперативные расследования всех подтвержденных и предполагаемых случаев неправомерного использования шпионского ПО, а также предоставлять адекватную компенсацию пострадавшим.
Ассамблея также призывает Азербайджан воздерживаться от отказа пострадавшим лицам в доступе к информации об использовании шпионского ПО и применять соответствующие уголовные или административные меры в случае злоупотреблений.
Ассамблея попросила Венецианскую комиссию оценить законодательную базу и практику целенаправленного наблюдения во всех государствах-членах, в первую очередь в Польше, Венгрии, Греции, Испании и Азербайджане, затем в Германии, Бельгии, Люксембурге, Нидерландах и других государствах-членах, чтобы оценить, содержал ли они адекватные и эффективные меры защиты от любого возможного неправомерного использования шпионского ПО, принимая во внимание стандарты Совета Европы.