Իրանը հույս ունի շուտով սկսել «Գազպրոմի» հետ 40 միլիարդ դոլարի նախագծերի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը «Գազպրոմ»-ի հետ 40 միլիարդ դոլարի համատեղ նախագծեր է որոշել, արդեն ավարտում է բանակցությունները և ակնկալում է շուտով կենսագործել այդ նախագծերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին «Ռուսաստանի էներգետիկ շաբաթ» միջազգային համաժողովի շրջանակներում։
«Մենք որոշեցինք շատ լավ նախագծեր, լավ բանակցություններ վարեցինք «Գազպրոմ»-ի հետ և հասանք լավ փոխըմբռնման: Մենք աստիճանաբար ավարտում ենք (բանակցությունները) թե՛ նավթի, թե՛ գազի հանքավայրերի զարգացման, թե՛ հեղուկացված բնական գազի օբյեկտների ստեղծման վերաբերյալ: Մենք նախատեսել ենք ավելի քան 40 միլիարդ դոլարի ծրագրեր, մոտ ապագայում դրանք կտեղափոխենք գործնական հարթություն», - ասել է նա։
Հոկտեմբերի 11-ին համաժողովի շրջանակներում Ջավադ Օուջին աշխատանքային հանդիպում է ունեցել «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի հետ։ Կողմերը քննարկել են համաշխարհային էներգետիկ օրակարգը և «Գազպրոմի» և National Iranian Oil Company-ի (NIOC) փոխգործակցության հեռանկարները:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել էր, որ Իրանը հետաքրքրվում է Ռուսաստանից գազի մատակարարումներով, և որ այդ հարցը քննարկվում է։

Иран рассчитывает в скором времени запустить с «Газпромом» проекты на сумму $40 миллиардов
Иран разрабатывает совместные проекты с «Газпромом» на сумму $40 миллиардов, уже завершает переговоры и рассчитывает реализовать эти проекты в ближайшее время. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом на международной конференции «Российская энергетическая неделя» сообщил журналистам министр нефти Ирана Джавад Оуджи.
«Мы определили очень хорошие проекты, провели хорошие переговоры с «Газпромом», пришли к хорошему взаимопониманию. Мы финанилизируем потихонечку (переговоры) и по развитию нефтяных и газовых месторождений, и по созданию объектов СПГ. Думаю, что мы определили проекты на более $40 млрд, в скором будущем мы их переведем в практическую плоскость», - сказал он.
11 октября в рамках конференции Джавад Оужи провел рабочую встречу с главой «Газпрома» Алексеем Миллером. Стороны обсудили глобальную энергетическую повестку и перспективы сотрудничества «Газпрома» и Национальной иранской нефтяной компании (NIOC).
Ранее вице-премьер России Александр Новак заявил, что Иран заинтересован в поставках газа из России и что этот вопрос обсуждается.