Իրանը և Սուդանը պայմանավորվել են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը և Սուդանը պայմանավորվել են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերություններն ու զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները՝ հիմնված ինքնիշխանության, հավասարության և ընդհանուր շահերի փոխադարձ հարգանքի վրա։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ին, այս մասին նշված է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Իրանը և Սուդանը որոշել են վերականգնել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև շփումներից հետո։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Սուդանի Հանրապետությունը որոշեցին վերսկսել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները երկու երկրների շահերը բավարարելու համար։ Կառավարությունները պայմանավորվել են զարգացնել բարեկամական հարաբերություններ միմյանց միջև՝ հիմնված ինքնիշխանության, իրավահավասարության փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր շահերի վրա»,- ասված է Իրանի դիվանագիտական ​​գերատեսչության տարածած հայտարարության մեջ

Иран и Судан договорились о возобновлении дипломатических отношений
Иран и Судан решили возобновить дипломатические отношения по итогам контактов между высшими должностными лицами. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в заявлении МИД исламской республики.
"Исламская Республика Иран и Республика Судан <...> решили возобновить дипломатические отношения в целях удовлетворения интересов двух стран. Правительства согласились развивать между собой дружественные отношения, основанные на взаимном уважении суверенитета, равенства, общих интересов", - говорится в сообщении, опубликованном в официальном Telegram-канале дипведомства.
В заявлении также отмечено, что стороны договорились принять необходимые меры для открытия посольств в ближайшем будущем.
4 января 2016 года власти Судана объявили о разрыве дипотношений с Ираном. В Хартуме подчеркнули, что, по их мнению, Иран вмешивается в ситуацию в регионе и сеет религиозную вражду. Поводом для подобного решения стало то, что толпы протестующих иранцев в январе 2016 года напали на посольство Саудовской Аравии в Тегеране и ее консульство в Мешхеде, будучи возмущенными казнью в Эр-Рияде шиитского проповедника шейха Нимра ан-Нимра.