Բաքուն անպատժելի է զգում միջազգային դերակատարների ոչ պատշաճ քայլերի հետևանքով. ԱԳ փոխնախարարը՝ Լեհաստանի գործընկերոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հոկտեմբերի 4-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի հանդիպումը Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վոյչեխ Գերվելի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղից 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների գնահատումը և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերը։ Այս համատեքստում Պարույր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանին՝ աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված և փաստացի իրականացված էթնիկ զտումները հետևանք են միջազգային դերակատարների ոչ պատշաճ ու հասցեական քայլերի, ինչը Ադրբեջանին անպատժելիության զգացողություն է հաղորդում: Այս համատեքստում կարևորվել է Բաքվի առավելապաշտական նկրտումների, տարածաշրջանն ապակայունացնելուն ուղղված քայլերի զսպման կոնկրետ մեխանիզմների կիրառման հրամայականը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են նաև հայ-լեհական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձ կատարել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը:

Баку чувствует безнаказанность в результате неадекватных действий международных акторов: замглавы МИД Армении польскому
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян встретился 4 октября с замглавы МИД Польши Войцехом Гервелем (Wojciech Gerwel).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Паруйр Ованнисян проинформировал своего собеседника о деталях ситуации, возникшей в результате продолжающейся агрессивной политики Азербайджана по этнической чистке Нагорного Карабаха, а также об усилиях правительства Армении, направленных на выявление и решение приоритетных проблем более 100 тысяч насильственно переселенных армян из Нагорного Карабаха. В этом контексте Паруйр Ованнисян поблагодарил Польшу за предоставленную помощь.
Заместитель министра иностранных дел Армении подчеркнул, что заранее спланированная и осуществленная Азербайджаном этническая чистка Нагорного Карабаха является следствием неадекватных и нецеленаправленных шагов международных акторов, что дает Азербайджану ощущение безнаказанности. В этом контексте была подчеркнута необходимость использования конкретных механизмов сдерживания максималистских амбиций и направленных на дестабилизацию региона шагов Баку.
Были также затронуты вопросы армяно-польской двусторонней повестки дня, партнерства Армения-ЕС, а также сотрудничества в рамках международных организаций.