Եթե իմ հրաժարականով բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, կանեմ հաջորդ վայրկյանին, բայց տեղի կունենա հակառակը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ աթոռից կառչած չէ, պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե իր հրաժարականով բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, սակայն վստահ է, որ դա անելու դեպքում տեղի կունենա հակառակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի տեսակետին, թե վարչապետը «կառչել է» աթոռից՝ Փաշինյանն ասաց. «Իրականությունն ուղիղ հակառակն է: 2021-ին ես հրաժարական եմ տվել, որ հերթական անգամ ՀՀ ժողովրդի համար դուռ բացեմ այդ իրավիճակում արտահերթ ընտրությունների միջոցով որոշելու, թե ով է ՀՀ վարչապետը»:
Անդրադառնալով ընդդիմության դիտարկումներին, թե իշխանությունն ասում է՝ եթե իրենք չլինեն իշխանության, պատերազմ կլինի՝ վարչապետն ասաց. «Մյուս կողմից դուք էիք ժամանակին ու հիմա էլ անընդհատ խոսում, որ եթե մենք շարունակենք մնալ իշխանության, կլինի պատերազմ: Իրականությունն այլ է: Ցավոք, միայն իշխանություններից չէ կախված ՀՀ գլոբալ իրավիճակը: Այլ բան, որ գլոբալ իրավիճակում մենք պետք է կարողանանք մաքսիմալ ճիշտ դիրքավորվել: Խոստովանեմ, որ ոչ միայն հիմա, այլ նաև նախկինում էլ միշտ չէ, որ հաջողվել է ճիշտ դիրքավորվել: Ինչ-որ մի շրջան անվանում ենք խաղաղության շրջան: Մենք 30 տարվա ընթացքում խաղաղություն չենք ունեցել, պարզապես ունեցել ենք պատերազմի հետաձգում՝ գուցե և Հայաստանի անկախության և խամաճիկացման գնով»:
Պատգամավորը վարչապետին հեռանալու կոչ արեց՝ նրան մեղադրելով վարած քաղաքականության համար:
Վարչապետը չժխտեց՝ Հայաստանը մարտահրավերների առաջ է կանգնած և միշտ կանգնած է եղել:
«Շատ կարևոր է, սակայն, հասկանալ, թե հատկապես ինչ մարտահրավերի առաջ: Ուղիղ ու անկեղծ ասեմ՝ եթե ես իմանամ, որ, օրինակ, իմ հրաժարականով, հեռացումով այդ բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, ես կանեմ հաջորդ վայրկյանին, որովհետև, ի հեճուկս ձեզ, ես աթոռից կառչած չեմ և երբևէ չեմ էլ եղել: Բայց իմ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ դա անելու դեպքում տեղի կունենա ուղիղ հակառակը: Եվ սա է պատճառը նաև, որ դա տեղի չի ունենում»,-ասաց Փաշինյանը:
Դիմելով ընդդիմադիր պատգամավորին՝ վարչապետն ասաց. «Դուք այդ սցենարը փորձեցինք ԼՂ-ում և իրագործեցիք: Դրանից ավելի լավ եղա՞վ: Իհարկե, Հայաստանում, չեք կարող իրագործել, բայց ես ուզում եմ այս տեսական իրավիճակից մենք գոնե հետևություններ անենք»:

Если все проблемы будут решены моей отставкой, я сделаю это в следующую же секунду, но произойдет обратное: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заверяет, что не цепляется за премьерское кресло, готов уйти в отставку, если его отставкой будут решены все проблемы, но уверен, что если он это сделает, произойдет обратное. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр сказал в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Коснувшись замечания депутата фракции “Армения” Мгера Саакяна о том, что Пашинян цепляется за премьерское кресло, глава правительства сказал: “Реальность прямо противоположна. В 2021 году я подал в отставку, чтобы еще раз открыть дверь народу Армении для того, чтобы путем внеочередных выборов решить, кто будет премьер-министром Армении в сложившейся ситуации”.
Коснувшись замечаний оппозиции о том, что правительство говорит, что если они не будут у власти, будет война, премьер-министр сказал: “С другой стороны, вы говорили и постоянно говорите, что если мы продолжим оставаться у власти, будет война. Реальность иная. К сожалению, глобальная ситуация зависит не только от властей Армении. Другое дело, что в глобальной ситуации мы должны уметь позиционировать себя максимально правильно. Должен признать, что не только сейчас, но и в прошлом не всегда удавалось правильно себя позиционировать. Мы называем определенный период периодом мира. У нас не было мира уже 30 лет, мы только откладывали войну, возможно, в том числе ценой независимости и превращения Армении в марионетку”.
Депутат призвал премьер-министра уйти в отставку, обвинив его в проводимой политике.
Премьер-министр согласился, что Армения сталкивается с вызовами и всегда сталкивалась с ними.
“Однако очень важно понимать, с какими вызовами. Скажу прямо: если я буду знать, что, например, моей отставкой, смещением все эти вызовы будут решены, я сделаю это в следующую же секунду, потому что, в отличие от вас, я не цепляюсь и никогда не цеплялся за кресло. Но весь мой анализ показывает, что это приведет к прямо противоположному результату. И в том числе по этой причине этого не происходит”, - сказал Пашинян.
Обращаясь к оппозиционному депутату, премьер-министр сказал: “Вы опробовали и реализовали этот сценарий в Нагорном Карабахе. Стало ли лучше? Конечно, в Армении этого сделать не сможете, но я хочу, чтобы мы хотя бы сделали выводы из этой теоретической ситуации”.