Եթե իմ հրաժարականով բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, կանեմ հաջորդ վայրկյանին, բայց տեղի կունենա հակառակը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ աթոռից կառչած չէ, պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե իր հրաժարականով բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, սակայն վստահ է, որ դա անելու դեպքում տեղի կունենա հակառակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի տեսակետին, թե վարչապետը «կառչել է» աթոռից՝ Փաշինյանն ասաց. «Իրականությունն ուղիղ հակառակն է: 2021-ին ես հրաժարական եմ տվել, որ հերթական անգամ ՀՀ ժողովրդի համար դուռ բացեմ այդ իրավիճակում արտահերթ ընտրությունների միջոցով որոշելու, թե ով է ՀՀ վարչապետը»:
Անդրադառնալով ընդդիմության դիտարկումներին, թե իշխանությունն ասում է՝ եթե իրենք չլինեն իշխանության, պատերազմ կլինի՝ վարչապետն ասաց. «Մյուս կողմից դուք էիք ժամանակին ու հիմա էլ անընդհատ խոսում, որ եթե մենք շարունակենք մնալ իշխանության, կլինի պատերազմ: Իրականությունն այլ է: Ցավոք, միայն իշխանություններից չէ կախված ՀՀ գլոբալ իրավիճակը: Այլ բան, որ գլոբալ իրավիճակում մենք պետք է կարողանանք մաքսիմալ ճիշտ դիրքավորվել: Խոստովանեմ, որ ոչ միայն հիմա, այլ նաև նախկինում էլ միշտ չէ, որ հաջողվել է ճիշտ դիրքավորվել: Ինչ-որ մի շրջան անվանում ենք խաղաղության շրջան: Մենք 30 տարվա ընթացքում խաղաղություն չենք ունեցել, պարզապես ունեցել ենք պատերազմի հետաձգում՝ գուցե և Հայաստանի անկախության և խամաճիկացման գնով»:
Պատգամավորը վարչապետին հեռանալու կոչ արեց՝ նրան մեղադրելով վարած քաղաքականության համար:
Վարչապետը չժխտեց՝ Հայաստանը մարտահրավերների առաջ է կանգնած և միշտ կանգնած է եղել:
«Շատ կարևոր է, սակայն, հասկանալ, թե հատկապես ինչ մարտահրավերի առաջ: Ուղիղ ու անկեղծ ասեմ՝ եթե ես իմանամ, որ, օրինակ, իմ հրաժարականով, հեռացումով այդ բոլոր մարտահրավերները կհասցեագրվեն, ես կանեմ հաջորդ վայրկյանին, որովհետև, ի հեճուկս ձեզ, ես աթոռից կառչած չեմ և երբևէ չեմ էլ եղել: Բայց իմ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ դա անելու դեպքում տեղի կունենա ուղիղ հակառակը: Եվ սա է պատճառը նաև, որ դա տեղի չի ունենում»,-ասաց Փաշինյանը:
Դիմելով ընդդիմադիր պատգամավորին՝ վարչապետն ասաց. «Դուք այդ սցենարը փորձեցինք ԼՂ-ում և իրագործեցիք: Դրանից ավելի լավ եղա՞վ: Իհարկե, Հայաստանում, չեք կարող իրագործել, բայց ես ուզում եմ այս տեսական իրավիճակից մենք գոնե հետևություններ անենք»:

If my resignation addresses all the challenges, I will do it in the next second. Nikol Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan assures that he is not clinging to the chair, he is ready to resign if it will help to solve all the challenges, but he is sure that exactly the opposite will happen if he does so. As Armenpress reports, the Prime Minister said this during parliament-Cabinet Q&A session.
Referring to the viewpoint of Mher Sahakyan, MP representing theHayastan faction, that the Prime Minister "has clung to" the chair, Mr. Pashinyan said."The reality is quite the opposite.In 2021, I resigned,once again letting people of Armenia decide in that situation through extraordinary electionswho is the Prime Minister of Armenia."
Referring to the observations of the opposition, according to which the government stated that if they are not in power, there will be a war, the Prime Minister said."On the other hand, you used to and are constantly saying that if we continue to stay in power, there will be a war.The reality is different.Unfortunately, the global situation of the Republic of Armenia does not depend only on the authorities.It is another question that in the global situation we should be able to be maximally correctly positioned.I must admit that we have not always managed to position ourselves correctlyin the past too.We call a certain period "the period of peace".We haven't had peace within 30 years, we've just had a postponement of the war, perhaps at the cost of Armenia's independence and puppetization."
The MP called on the Prime Minister to leave, blaming him for the policy he conducts.
The Prime Minister did not deny that Armenia faces challenges and has always faced them.
"However, it is very importantto understand the kind of challenges.To be frank and honest, if I know that, for example, all those challenges will be addressedby my resignation, I will do it in the next second, because, contrary to you, I am not clinging to the chair and never have clung.But all my analysis shows that if I do so, quite the opposite will happen.And that does not happen also for this very reason," emphasiedMr. Pashinyan.
Addressing the opposition MP, the Prime Minister said,"You tried that scenario in Nagorno-Karabakh and implemented it.Have things gotbetter??Of course, you cannot implement it in Armenia, but I want us at least to draw conclusions from this theoretical situation."