Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում իր ձեռքբերումներն առաջարկել այլ երկրների
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը շահագրգռված է ատոմային ոլորտում բարեկամ երկրների հետ տեխնոլոգիաների և ձեռքբերումների փոխանակման հարցում։ Այս հայտարարությամբ հանդես է եկել Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԻԱԷԿ) ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին՝ ելույթ ունենալով Թեհրանում անցկացվող Իսլամական միասնության 37-րդ միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցների առջև։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Մեզ համար կարևոր է պատմել մեր հաջողությունների մասին, որպեսզի մեր բարեկամ երկրների հետ միջուկային տեխնոլոգիաների փոխանակում լինի: Իրանցի երիտասարդության ջանքերի շնորհիվ մենք տեսնում ենք Իսլամական Հանրապետության աճող ձեռքբերումներն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում, ինչը նրան թույլ է տալիս դուրս գալ այդ բնագավառում առաջատար երկրների մակարդակ։ Ըստ որում, իրանական միջուկային տեխնոլոգիաները կրում են բացառապես խաղաղ բնույթ և ուղղված են ծառայելու ողջ մարդկությանը, իսկ մեր ամբողջ գործունեությունն իրականացվում է այն չափանիշների հիման վրա, որոնք սահմանված են Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից և Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի շրջանակներում», - մեջբերում է Mehr գործակալությունը Էսլամիի խոսքը:
Նա հավելել է, որ Իրանն ինքն է որոշում իր ազգային շահերը և պատրաստ է իր գործունեության արդյունքներն առաջարկել այլ երկրների։
Ընդգծելով իրանական միջուկային տեխնոլոգիաների խաղաղ բնույթը՝ Էսլամին հայտարարել է, որ Իսլամական Հանրապետությունն ակտիվորեն զարգացնում է ռադիոակտիվ դեղագործական պատրաստուկների արտադրությունը։ Այս պահին Իրանն արտադրում է առնվազն 60 տեսակի ռադիոդեղամիջոցներ, որոնք օգտագործվում են երկրի ներսում առնվազն 1 միլիոն մարդու բուժման համար, ինչպես նաև ակտիվորեն արտահանվում են արտերկիր։
ԻԱԷԿ-ի ղեկավարը հերթական անգամ նշել է, որ Իրանը չի ձգտում ստեղծելու միջուկային զենք. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ձգտում միջուկային զենքի ստեղծման, սակայն մենք բազմիցս եղել ենք այն բանի վկաները, թե ինչպես են մեր ընդդիմախոսները պնդում իրենց դիրքորոշումը, ինչը զրպարտություն է Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ»:

Иран готов предложить свои достижения в области ядерных технологий и другим странам
Иран заинтересован в обмене с дружественными странами технологиями и достижениями в ядерной сфере. Такое заявление сделал глава Организации по атомной энергии Ирана Мохаммад Эслами, обращаясь к участникам 37-й Международной конференции исламского единства, проходящей в Тегеране. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
«Нам важно рассказать о наших успехах, с тем чтобы произошел обмен ядерными технологиями с дружественными нам странами. Благодаря усилиям иранской молодежи мы видим растущие достижения исламской республики в сфере атомной энергетики, что позволяет ей выйти на уровень ведущих стран в этой области. При этом иранские ядерные технологии носят исключительно мирный характер и нацелены на служение всему человечеству, а вся наша деятельность осуществляется на основе стандартов, установленных Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), и в рамках Договора о нераспространении ядерного оружия», - агентство Mehr приводит слова Эслами.
Он добавил, что Иран сам определяет свои национальные интересы и готов предложить результаты своей деятельности и другим странам.
Подчеркнув мирный характер иранских ядерных технологий, Эслами заявил, что Исламская Республика активно развивает и производство радиоактивных фармацевтических препаратов. На данный момент Иран производит не менее 60 видов радиофармпрепаратов, которыми лечат не менее 1 млн человек внутри страны, а также активно экспортируются за границу.
Глава Организации по атомной энергии Ирана вновь напомнил, что Иран не стремится к созданию ядерного оружия. «Исламская Республика Иран неоднократно заявляла, что не стремится к созданию ядерного оружия, однако мы неоднократно были свидетелями того, как наши оппоненты настаивают на своей позиции, которая является клеветой в отношении Исламской республики».