Սա հանցագործություն է քաղաքակրթության դեմ. Երևանում Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս բոլոր գերիների վերադարձի պահանջով երթ է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում երթ է անցկացվում՝ ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող մյուս բոլոր գերիների, մասնակիցներն այսպիսով փորձում են համաշխարհային առաջնորդների, մարդու իրավունքների ջատագովների ուշադրությունը սևեռել նրանց ազատ արձակման ու վերադարձի պահանջի վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ երթը մեկնարկեց Մատենադարանի մոտից:
Այսօրվա նախաձեռնության հիմնական նպատակը խաղաղ երթն է՝ ի պաշտպանություն Ռուբեն Վարդանյանի և բոլոր գերիների ու ապօրինի պահվող անձանց:
«Մեր կոչն է համաշխարհային բոլոր առաջնորդներին, լրատվամիջոցներին և մարդու իրավունքների ջատագովներին, որ միանան մեր պայքարին և պահանջեն Ռուբեն Վարդանյանի և բոլոր գերիների, ապօրինի պահվող անձանց անվերապահ, անհապաղ ու անվտանգ վերադարձը: Աշխարհը պետք է տեսնի ու ընկալի, որ այն, ինչ այս պահին կատարվում է, ոչ միայն մարդկության դեմ հանցագործություն է, այլ նաև հանցագործություն է քաղաքակրթության դեմ»,-ասաց երթի կազմակերպիչ Ռուբեն Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրեց Ռուբեն Վարդանյանի գործունեության մասին. «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, IDEA բարեգործական հիմնադրամ: Վարդանյանը հիմնել է 3 միջազգային դպրոցներ՝ UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցը, ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցը, «Մատենա»առաջնորդությանև մասնագիտական զարգացմանմիջազգային դպրոցը:
«Այն շինծու մեղադրանքները, որ ներկայացվում են Ռուբեն Վարդանյանի և հայ գերիներին, ապօրինի պահվող մարդկանց նկատմամբ, ծիծաղելի ու մերժելի են»,-ասա Ռուբեն Հայրապետյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ղեկավար, Ռուբեն Վարդանյանի ընկեր Արման Ջիլավյանն ընթերցեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հայտարարությունը, որը ներկայացվել և ներկայացվում է ամբողջ աշխարհին: «Մարդասիրության համաշխարհային առաջնորդներն իրենց աջակցություն են հայտնում Ռուբեն Վարդանյանին: Բարերար, գործարար, ՀՀ քաղաքացի և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունն Ադրբեջանի կառավարության կողմից վրդովվեցուցիչ է և ունի քաղաքական դրդապատճառներ: Որպես մարդասիրական և մարդու իրավունքների համաշխարհային համայնքի անդամներ՝ մենք կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել նրան…Ռուբեն Վարդանյանի գերեվարման պատճառն այն է, որ նա աջակցել է ԼՂ ժողովրդին և օժանդակել ժողովրդավարության տառին համաձայն ապրելու իրավունքի իրացմանը»,-ասված է հայտարարությունում:
Հայտարարությունը ստորագրել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ՝ տարբեր երկրներից, «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամներ, Խաղաղության նոբելյան դափնեկիրներ և այլք:
Երթի մասնակիցները շարժվում են դեպի Բաղրամյան 6, որտեղ գործում է «Մատենա» առաջնորդության դպրոցը: Երթի մասնակիցները բարձրացրել են պաստառներ՝ «Ռուբեն, քեզ հետ ենք» գրությամբ:
Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանի կողմից ձերբակալվել էր Հակարիի ապօրինի անցակետի մոտ՝ դեպի Հայաստան մեկնելու ճանապարհին։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը հրապարակել էր Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված կեղծ մեղադրանքները:
Հրապարակման համաձայն՝ Ռուբեն Վարդանյանին շինծու մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 214-1 (ահաբեկչության ֆինանսավորում), 279.3 (օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծմանը և գործունեությանը մասնակցություն) և 318.1 (Օտարերկրացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի ապօրինի ժամանումը Ադրբեջանի Հանրապետություն) հոդվածների հատկանիշներով:

Это преступление против цивилизации! Шествие с требованием освободить Рубена Варданяна и других заключенных
В Ереване проходит шествие в поддержку бывшего госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна и всех других незаконно удерживаемых в Азербайджане заключенных. Участники шествия таким образом пытаются привлечь внимание мировых лидеров и правозащитников к требованию их освобождения и возвращения.
Как передает Арменпресс, шествие началосьот Матенадарана.
Основная цель сегодняшней инициативы – мирнаяакция в защиту Рубена Варданяна и всех заключенных и незаконно удерживаемых лиц.
«Мы призываем всех мировых лидеров, средства массовой информации и правозащитников присоединиться к нашей борьбе и потребовать безоговорочного, немедленного и безопасного возвращения Рубена Варданяна и всех заключенных и незаконно удерживаемых лиц.Мир должен увидеть и понять, что происходящее сейчас – это не только преступление против человечества, но и преступление против цивилизации», – заявил организатор марша Рубен Айрапетян.
Он напомнил о деятельности Рубена Варданяна.Гуманитарная инициатива «Аврора», благотворительный фонд IDEA.Варданян основал 3 международные школы: Международную школу UWC Dilijan, Школу управления СКОЛКОВО, Международную школу лидерства и профессионального развития «Матена».
"Сфабрикованные обвинения в адрес Рубена Варданяна и армянских пленных, незаконно удерживаемых людей, смешны и неприемлемы", - заявил Рубен Айрапетян.
Руководитель гуманитарной инициативы «Аврора», друг Рубена Варданяна Арман Джилавян зачитал заявление гуманитарной инициативы «Аврора», которое было представлено и представляется всему миру.«Мировые лидеры благотворительной деятельности выражают свою поддержку Рубену Варданяну.Арест правительством Азербайджана филантропа, бизнесмена, гражданина РА и соучредителя гуманитарной инициативы «Аврора» Рубена Варданяна вызывает возмущение и имеет политические мотивы. Как члены мирового гуманитарного и правозащитного сообщества, мы призываем к его немедленному освобождению... Причина ареста Рубена Варданяна в том, что он поддерживал народ Нагорного Карабаха и содействовал реализации права жить в духе демократии", - говорится в сообщении.
Заявление подписали сооснователь гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян, лауреаты премии «Аврора» из разных стран, члены отборочной комиссии премии «Аврора», лауреаты Нобелевской премии мира и другие.
Участники шествия переходят к улице Баграмяна 6, где действует школа лидерства «Матена». Участники несут транспаранты с надписью «Рубен, мы с тобой!»
Рубен Варданян был арестован Азербайджаном на незаконном КПП Хакари по пути в Армению.
Служба госбезопасности Азербайджана опубликовала ложные обвинения в адрес бывшего госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна.
Рубену Варданяну предъявлено сфабрикованное обвинение по статьям 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (участие в создании и деятельности не предусмотренных законом вооруженных организаций или групп) и 318.1 (незаконное прибытие иностранца или лица без гражданства в Азербайджан) УК Азербайджана.