ԱՄՆ-ին շարունակում է մտահոգել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը. Մեթյու Միլլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույցում շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղ անխոչընդոտ հումանիտար հասանելիության կարևորությունը։ Նա նաև անդրադարձել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերի հայտարարությանը Հարավային Կովկասում Աղետների արձագանքման թիմ ստեղծելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միլլերը նշել է, որ Աղետների արձագանքման թիմը կհամակարգի Միացյալ Նահանգների հումանիտար արձագանքը։
«Այս թիմը կգնահատի իրավիճակը և կորոշի առաջնահերթ կարիքները՝ ավելացնելու օգնությունը և աշխատելու գործընկերների հետ՝ հրատապ անհրաժեշտ օգնություն ապահովելու համար», - նշել է Միլլերը։
Նա նաև կրկնել է հրադադարը պահպանելու, հումանիտար կարիքների ապահովման կարևորությունը։ Միլլերն ընդգծել է, որ հարկավոր է հնարավորինս շուտ տարածաշրջան ուղարկել անկախ միջազգային դիտորդական առաքելություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների համար ապահովելու թափանցիկություն և վստահություն։
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակին, դա շարունակում է մտահոգել ԱՄՆ-ին։
«Կարող եմ ասել, որ մենք շարունակում ենք մեծապես մտահոգված մնալ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակով։ Կարծում ենք՝ կարևոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները կարողանան հեռանալու որոշում կայացնել, եթե ցանկանում են հեռանալ, և կարողանան վերադառնալ, եթե ցանկանում են վերադառնալ։ Դա որոշում է, որը նրանք բոլորը պետք է կայացնեն որպես անհատներ, բայց մենք կարծում ենք, որ կարևոր է, որ նրանք կարողանան այդ որոշումը կայացնել իրենց համար: Եվ մենք գտնում ենք, որ պետք է անխոչընդոտ հումանիտար հասանելիություն լինի տարածաշրջան, որպեսզի համոզվենք, որ կարիքավոր բնակչությունը կարողանում է ստանալ անհրաժեշտ աջակցությունը», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը։

США по-прежнему обеспокоены гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе: Мэтью Миллер
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер на брифинге с журналистами подчеркнул важность беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах. Он коснулся заявления главы Агентства США по международному развитию (USAID) Саманты Пауэр о создании Группы реагирования на стихийные бедствия на Южном Кавказе.
Как передает «Арменпресс», Миллер отметил, что Группа реагирования на стихийные бедствия будет координировать гуманитарную помощь США.
«Эта группа будет оценивать ситуацию и определять первоочередные потребности для увеличения помощи, также будет работать с партнерами для оказания срочной необходимой помощи», - пояснил Миллер.
Он также подтвердил важность соблюдения режима прекращения огня и обеспечения гуманитарных потребностей. Миллер подчеркнул, что необходимо как можно скорее направить в регион независимую международную наблюдательную миссию, чтобы обеспечить прозрачность и доверие народа Нагорного Карабаха.
Что касается гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, то она продолжает беспокоить США.
«Могу сказать, что мы по-прежнему очень обеспокоены гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. Мы считаем важным, чтобы жители Нагорного Карабаха, приняв решение покинуть страну, имели бы эту возможность, а если бы захотели вернуться, имели бы и эту возможность. Это решение, которое каждый должен принять индивидуально, но мы считаем важным, чтобы они могли принять это решение самостоятельно. И мы считаем, что должен быть беспрепятственный гуманитарный доступ в регион, чтобы быть уверенным, что нуждающееся население сможет получить необходимую поддержку», - заключил представитель Госдепартамента США.