Հայաստանն Օմանում դեսպանություն կհիմնի
Հայաստանն Օմանի Սուլթանությունում ռեզիդենտ դեսպանություն կհիմնի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Օմանում ՀՀ դեսպանություն հիմնելու հարցն ընդգրկված էր ՀՀ կառավարության ապրիլի 10-ի նիստի օրակարգում՝ չզեկուցվող հարցերի թվում։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մշակած նախագծով առաջարկվում է Օմանի Սուլթանությունում ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն, նստավայրը՝ Մասկատ:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ծոցի արաբական երկրների միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին զարգանում են դինամիկ կերպով: Նկատվում է ակտիվություն թե՛ քաղաքական երկխոսության, թե՛ առևտրատնտեսական համագործակցության, թե՛ կրթամշակութային և հումանիտար ոլորտներում կապերի տեսանկյունից:
«Հայաստանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության միջև առկա բարեկամական հարաբերություններում վերջին տարիներին նկատվում է ակտիվություն: Առկա է համագործակցության ներուժ փոխադարձ առևտրի, բեռնափոխադրումների, օդային հաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում: Օմանի Սուլթանությունը, ի շնորհիվ իր հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային գործընթացներում դիրքավորվում է որպես չեզոք պետություն՝ նպաստելով տարածաշրջանային ուժերի միջև երկխոսության և համագործակցության զարգացմանը: Հայկական կողմը ցանկություն է հայտնել Մասկատում ռեզիդենտ դեսպանություն բացել, ինչին ի պատասխան, օմանական կողմը  դրական է արձագանքել՝ նշելով, որ նման դեպքերում սովորաբար կիրառվում է փոխադարձության սկզբունք»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Նշվում է, որ Օմանի Սուլթանությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացումը կնպաստի Հայաստանի և Օմանի միջև առկա ջերմ քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանը, զբոսաշրջային հոսքերի, փոխադարձ առևտրաշրջանառության, այդ թվում՝ տարանցիկ ավելացմանը:
Օմանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հիմնումը կնպաստի երկու երկրների քաղաքացիների և հասարակությունների միջև փոխճանաչելիության աճին, խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Արևելյան Աֆրիկայի ու Հնդկական օվկիանոսի մի շարք երկրների միջև կապերի ամրապնդմանը՝ հիմք ընդունելով այդ երկրների և Օմանի միջև առկա պատմական և մշակութային կապերը:

Армения откроет посольство в Омане
Армения откроет посольство резидент в Султанате Оман. По сообщению Арменпресс, вопрос открытия посольства Армении в Омане был включен в повестку состоявшегося 10 апреля заседания правительства Армении в числе недокладываемых вопросов.
Разработанный МИД Армении проект предполагает создание посольства Республики Армения в Султанате Оман с резиденцией в Маскате.
В обосновании проекта говорится, что отношения между Республикой Армения и странами Персидского залива в последние годы динамично развиваются. Активизируется политический диалог, торгово-экономическое сотрудничество, связи в образовательной, культурной и гуманитарной сферах.
«Дружественные отношения между Республикой Армения и Султанатом Оман в последние годы переживают период активизации. Имеется потенциал для сотрудничества в сферах взаимной торговли, грузоперевозок, воздушного сообщения, информационных технологий, образования, науки, культуры и туризма. Султанат Оман благодаря своей сбалансированной внешней политике позиционирует себя как нейтральное государство в региональных процессах, способствуя развитию диалога и сотрудничества между региональными силами. Армянская сторона выразила желание открыть резидентское посольство в Маскате, на что Оман отреагировал положительно, отметив, что в таких случаях обычно применяется принцип взаимности», — говорится в обосновании.
Отмечено, что открытие посольства Республики Армения в Султанате Оман будет способствовать укреплению теплого политического диалога, торгово-экономических связей между Арменией и Оманом, увеличению туристических потоков и взаимного товарооборота, в том числе транзитного.
Открытие посольства Республики Армения в Омане будет способствовать росту взаимного признания между гражданами и обществами двух стран, а также послужит стимулом для укрепления связей между Арменией и рядом стран Восточной Африки и Индийского океана, опираясь на исторические и культурные связи между этими странами и Оманом.