Հակարիի կամուրջը հատել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 50 հազար 243 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հակարիի կամուրջը ժամը 15:00-ի դրությամբ հատել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 50 հազար 243 հայ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հումանիտար կենտրոնում կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյան՝ հավելելով, որ պետությունը հոգացել է 5700 անձի կեցության խնդիրները:
«Մյուս մեր հայրենակիցները հրաժարվել են առաջնային օգնությունից և մեկնել են իրենց կեցության վայրեր: Հաջորդիվ արդեն հաշվառման և կարիքների գնահատման գործընթացից հետո շարունակական ծրագրեր կյանքի կկոչվեն»,- հավելեց Բաղդասարյանը՝ կարևորելով հաշվառման և կարիքների գործընթացը պետության կողմից հետագայում հումանիտար ծրագրերի իրականացման համար:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության տրամադրած տվյալներով 114 Թեժ գծին ստացվել է 6900 զանգ, իրականացվել է նաև 4900 քաղաքացու սոցիալական կարիքների գնահատումը:

Мост Хакари пересекли 50 тысяч 243 армянина, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха
По состоянию на 15:00 мост Хакари пересекли 50 тысяч 243 армянина, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, об этом на состоявшейся в “Гуманитарном центре” пресс-конференции заявила пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян, добавив, что государство взяло на себя проблемы проживания 5700 человек.
“Остальные наши соотечественники отказались от первичной помощи и разъехались по местам проживания. Затем, уже после процесса регистрации и оценки потребностей, будут реализовываться продолжительные программы”, - добавила Багдасарян, подчеркнув важность процесс регистрации и фиксации потребностей для будущей реализации государством гуманитарных программ.
Она также отметила, на горячую линию “114” поступило 6900 звонков, а также проведена оценка социальных потребностей 4900 граждан.