«Հայ ֆեստ»-ը չեղարկել է փառատոնի շրջանակում նախատեսված ներկայացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայ ֆեստ» (High Fest) 21-րդ կատարողական արվեստի միջազգային փառատոնը, որն անցկացվելու է հոկտեմբերի 2-8-ը՝ Երևանում, չեղարկել է փառատոնի շրջանակում նախատեսված ներկայացումները. պահպանվել են միայն կրթական ծրագրերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնի տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Մեզ համար մշակութային փոխանակումն ու համագործակցությունը միշտ էլ կարևոր են եղել, հետևաբար «Ավինյոն» փառատոնի հետ մենք պահպանում ենք կրթական ծրագիրը՝ ներառելով հանրային քննարկումներ, կլոր սեղաններ և վարպետության դասեր։ Շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին, հովանավորներին, հյուրերին, մասնակիցներին, հանդիսատեսին և հավատում ենք, որ արվեստը կշարունակի ծառայել որպես ոգեշնչման և լույսի աղբյուր մեր կյանքում»:
Գրավելով թատերասերների ուշադրությունը՝ «Հայ ֆեստ»-ն արդեն հաստատվել է որպես թատերարվեստի զարգացմանն ու մշակութային փոխանակմանը նպաստող խոշոր իրադարձություն: Այս տարի փառատոնն ավելի մեծ ուշադրություն է գրավում, քանի որ դառնում է «Ավինյոն»փառատոնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման և երկխոսության հարթակ։
Ֆրանսիայի Ավինյոն քաղաքում անցկացվող «Ավինյոն»փառատոնը թատերական աշխարհի ամենահեղինակավոր և ազդեցիկ իրադարձություններից է։ Այստեղ հավաքվում են աշխարհի տարբեր երկրների լավագույն թատերական խմբերն ու ռեժիսորները՝ներկայացնելով ժամանակակից բեմադրություններ և ուսումնասիրելով թատերարվեստի նոր ձևերը:
Այնամենամյա կատարողական արվեստների միջազգային փառատոն է, որը իրականացվում է Հայաստանում: Առաջին անգամ կայացել է 2003-ին: Հայ հանդիսատեսը «Հայ ֆեստ»-ի շրջանակներում հնարավորություն է ստանում ծանոթանալ համաշխարհային կատարողական արվեստի արժեքներին։ 2019-2021 թվականներին ԵՓԱ-ն (Եվրոպական փառատոների ասոցիացիա) թվով 715 եվրոպական փառատոններից «Հայ ֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնն ընդգրկվել է 24 լավագույնների ցանկում: Փառատոնի նախագահն է Արթուր Ղուկասյանը։

«High Fest» отменил спектакли, запланированные в рамках фестиваля
XXI международный фестиваль исполнительских искусств «High Fest», который пройдет со 2 по 8 октября в Ереване, отменил запланированные в рамках фестиваля спектакли, оставив лишь образовательные программы.
Как сообщает «Арменпресс», в пресс-релизе фестиваля говорится: «Для нас всегда были важны культурный обмен и сотрудничество, поэтому с Авиньонским фестивалем мы поддерживаем образовательную программу, включающую общественные дискуссии, круглые столы и мастер-классы. Мы благодарим наших партнеров, спонсоров, гостей, участников, зрителей и верим, что искусство и дальше будет служить источником вдохновения и света в нашей жизни».
«High Fest» уже зарекомендовал себя как крупное мероприятие, способствующее развитию театрального искусства и культурного обмена. В этом году фестиваль привлек больше внимания, поскольку он становится площадкой для встреч и диалога и с представителями фестиваля «Авиньон».
Фестиваль «Авиньон», проходящий во французском Авиньоне, является одним из самых престижных и влиятельных событий в театральном мире. Здесь собираются лучшие театральные коллективы и режиссеры из разных стран, представляющие современные пьесы и осваивающие новые формы театрального искусства.
Это международный фестиваль исполнительского искусства, ежегодно проводимый в Армении. Впервые он был проведен в 2003 году. Армянский зритель в рамках «High Fest» получает возможность познакомиться с образцами мирового исполнительского искусства. В 2019-2021 годах ЕАФ (Европейская ассоциация фестивалей) из 715 европейских фестивалей выбрала «Арм-Фест» и включила его в список 24 лучших. Председатель фестиваля - Артур Гукасян.