Իրավիճակը, որում այժմ հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը, հիշեցնում է պատմության ամենամութ ժամերը. Մխիթարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միլանի «Ինտեր»-ի կիսապաշտպան և Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը սոցցանցերի իր էջերում կատարած գրառմամբ ևս մեկ անգամ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող էթնիկ զտումներին:
«Տասն ամիս տևած շրջափակումից հետո սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական զինվորականները սկսեցին գնդակոծել Լեռնային Ղարաբաղը: Սիրտս կտոր-կտոր է լինում, երբ կարդում եմ պատմությունները Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մարդկանց, հազարավոր հայ ընտանիքների կորուստների և մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների մասին: Իրավիճակը, որում այժմ հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը` հիշեցնում է պատմության ամենամութ ժամերը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` սոցցանցերի իր էջերում գրել է հայ ֆուտբոլիստը:
Մխիթարյանը հիշեցրել է նաև պատմության էթնիկ զտման մութ էջերի, համակենտրոնացման ճամբարների մասին` ափսոսանքով, որ ոչ մեկ բավարար ջանք չի գործադրել կանգնեցնելու այն: Նա ընդգծել է, որ այժմ անկարելի է հետ բերել ոճրագործության զոհերին, սակայն կարելի է կանխել ցեղասպանությունը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Այս սարսափելի պայմաններում անհրաժեշտ է, որ Լաչինի միջանցքով արտակարգ մարդասիրական օգնություն հասցվի և միջազգային մոնիթորինգային առաքելություն տեղակայվի` մարդկության դեմ այդ հանցագործություններին վերջ տալու համար: Այժմ հրատապ է, որ միջազգային ղեկավարները դեմ արտահայտվեն էթնիկ զտումներին և օգտագործեն բոլոր հնարավոր քաղաքական լծակները՝ տարածաշրջանում ռազմական գործողություններին վերջ տալու համար: Երեխաներն իրավունք ունեն խաղաղ ապրելու իրենց հայրենիքում»,-գրել է նա:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում էր սկսել՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչներին: Զոհվել և վիրավորվել էին նաև քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 21-ին Եվլախում կայացավ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Սեպտեմբերի 24-ին հայտարարվեց, որ ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստան կիրականացվի այն ընտանիքների տեղափոխում, որոնք վերջին ռազմական գործողությունների հետևանքով մնացել են անօթևան և հանրապետությունից դուրս գալու ցանկություն են հայտնել։ Սեպտեմբերի 25-ին Իվանյանում (Խոջալու) տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը: Սեպտեմբերի 26-ին ժամը 08:00 դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 13 550 անձ:

Ситуация, в которой оказались армяне Нагорного Карабаха, напоминает самые мрачные времена истории: Генрих Мхитарян
Полузащитник миланского «Интера» и бывший капитан национальной сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян в очередной раз привлек внимание международного сообщества к происходящим в Нагорном Карабахе этническим чисткам.
«После десятимесячной блокады азербайджанские военные 19 сентября начали обстрел Нагорного Карабаха. Мое сердце буквально разрывается на части, когда я читаю истории о вынужденных переселенцах из Нагорного Карабаха, о потерях тысяч армянских семей и серьезных нарушениях прав человека. Ситуация, в которой сейчас находятся армяне Нагорного Карабаха, напоминает нам о самых мрачных временах истории», - как сообщает «Арменпресс», об этом армянский футболист написал на своих страницах в социальных сетях.
Мхитарян напомнил о темных страницах истории этнических чисток, концентрационных лагерей, выразив сожаление, что никто не приложил достаточных усилий, чтобы остановить это. Он подчеркнул, что вернуть жертв этих злодеяний уже невозможно, но можно предотвратить геноцид в Нагорном Карабахе.
«Эти тяжелые обстоятельства требуют доставки чрезвычайной гуманитарной помощи по Лачинскому коридору и развертывания международной наблюдательной миссии, чтобы положить конец этим преступлениям против человечества. Сейчас крайне важно, чтобы международные лидеры выступили против этнических чисток и использовали все возможные политические рычаги, чтобы положить конец боевым действиям в регионе. Дети имеют право жить мирно на своей Родине», - заключил он.
С 19 сентября Азербайджан начал широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах, нанося удары по гражданской инфраструктуре и гражданскому населению. Были убиты и ранены и гражданские лица. 20 сентября власти Республики Арцах приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня. 21 сентября в Евлахе состоялась встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана. 25 сентября в Иваняне (Ходжалу) состоялась вторая встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана. 24 сентября было объявлено, что семьи, оставшиеся без крова в результате недавних военных действий и изъявившие желание покинуть республику, будут переправлены в Армению в сопровождении российских миротворцев. По состоянию на 08:00 26 сентября в Армению из Нагорного Карабаха прибыли 13 550 вынужденных переселенцев.