Ռուսաստանի և Իրանի արտգործնախարարները քննարկել են Անդրկովկասում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակում կայացած հանդիպման ժամանակ հաստատել են քաղաքական երկխոսություն կառուցելու իրենց մտադրությունը և քննարկել Անդրկովկասում տիրող իրավիճակը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնել է ՏԱՍՍ-ը, Սերգեյ Լավրովը և Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը հաստատել են Մոսկվայի և Թեհրանի հանձնառությունը տարբեր մակարդակներում քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացմանը։
«Հաստատվել է Մոսկվայի և Թեհրանի մտադրությունը՝ հետագայում զարգացնելու քաղաքական երկխոսությունը տարբեր մակարդակներում և փոխշահավետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում», - հայտնել են ՌԴ արտգործնախարարությունից՝ հավելելով, որ կայացել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակում առանցքային միջազգային թեմաների շուրջ, անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային արդի խնդիրներին՝ շեշտը դնելով Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի վրա:

Министры ИД России и Ирана обсудили ситуацию в Закавказье
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян подтвердили на встрече на полях сессии Генассамблеи ООН настрой на наращивание политического диалога и обсудили ситуацию в Закавказье.
Как передает Арменпресс со ссылкой на TASS, на встрече подтвержден настрой Москвы и Тегерана на дальнейшее наращивание политического диалога на различных уровнях.
«Подтвержден настрой Москвы и Тегерана на дальнейшее наращивание политического диалога на различных уровнях и взаимовыгодного сотрудничества во всех областях, представляющих обоюдный интерес», - отметили на Смоленской площади, добавив, что проведен заинтересованный обмен мнениями по ключевым международным темам. Затронута актуальная региональная проблематика с акцентом на ситуацию в Закавказье.