Կանադան Ադրբեջանին կոչ է արել դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադան Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում և զերծ մնալ խաղաղ բնակչության համար վտանգ ներկայացնող քայլերից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Կանադայի արտգործնախարար Մելանի Ջոլիի տարածած հայտարարությունում։
«Կանադան լրջորեն անհանգստացած է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարած ռազմական միջամտության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական էսկալացիայի և հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ։ Կանադան կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ հետագա հումանիտար հետևանքներից խուսափելու համար», - նշված է հայտարարությունում։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք վտանգ են ներկայացնում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության անվտանգության և բարեկեցության համար, և բարեխղճություն դրսևորել՝ նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական մատարակարումների վերականգնմանը՝ սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների առաքման համար, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով», - հավելել է Կանադայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Հայտարարությունում նաև ընդգծվում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման, կողմերի միջև երկխոսության, ուժի չկիրառման և հակամարտության լուծման հարցում «տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման» կարևորությունը։
«Կանադան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ՝ մեղմելու այս անհիմն ռազմական գործողության ազդեցությունը խաղաղ բնակիչների վրա, որոնք արդեն իսկ տուժել են ամիսներ շարունակվող ապօրինի շրջափակումից, և գտնելու այս հակամարտության կայուն, բանակցային լուծում», - եզրափակել է Մելանի Ջոլին:

Канада призывает Азербайджан прекратить военные действия в Нагорном Карабахе
Канада призвала правительство Азербайджана немедленно прекратить военные действия в Нагорном Карабахе и воздерживаться от действий, представляющих угрозу мирному населению. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении министра иностранных дел Канады Мелани Джоли.
«Канада серьезно обеспокоена военной эскалацией и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате военной интервенции, объявленной министерством обороны Азербайджана. Канада призывает к немедленному прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе, чтобы избежать дальнейших гуманитарных последствий», - говорится в заявлении.
«Мы призываем правительство Азербайджана воздерживаться от любых действий, представляющих угрозу безопасности и благополучию гражданского населения Нагорного Карабаха, и проявить добрую волю в содействии возобновлению гуманитарных поставок в Нагорный Карабах продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости, в том числе и по Лачинскому коридору», - добавила министр иностранных дел Канады.
В заявлении подчеркивается важность «территориальной целостности и самоопределения» в мирном урегулировании конфликта, диалоге между сторонами, неприменении силы и разрешении конфликта.
«Канада продолжит работать с нашими партнерами, чтобы смягчить воздействие этой неоправданной военной акции на гражданское население, уже пострадавшее от многомесячной незаконной блокады, и найти устойчивое решение этого конфликта путем переговоров», - заключила Мелани Джоли.