Թուրքիան սատարում է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիան սատարում է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությանը Լեռնային Ղարաբաղում։ Սեպտեմբերի 19-ին Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հետ հեռախոսազրույցում իր աջակցությունն է հայտնել Ադրբեջանի սկսած ռազմական գործողություններին, որոնք միտված են Լեռնային Ղարաբաղի ակնհայտ էթնիկ զտմանը։
Գյուլերն իր համերաշխությունը հայտնել է հետևյալ ձևակերպմամբ․ «Թուրքիան այսօր, ինչպես և միշտ, կանգնած է Ադրբեջանի կողքին»։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
Ադրբեջանական զինուժը սեպտեմբերի 19-ին ժամը 13։00-ի սահմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով խախտել է հրադադարը` հասցնելով հրթիռահրետանային հարվածներ: ԼՂ ՊԲ-ից հայտնում են, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն փորձում է առաջանալ Լեռնային Ղարաբաղի ՊԲ պաշտպանության խորքը։ Լեռնային Ղարաբաղում երկու զոհերից մեկը երեխա է։ Կա 11 վիրավոր։

Турция поддерживает геноцидальную политику Азербайджана в Нагорном Карабахе
Турция поддерживает геноцидальную политику Азербайджана в Нагорном Карабахе. 19 сентября министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер в телефонном разговоре с министром обороны Азербайджана Закиром Гасановым выразил свою поддержку начатым Азербайджаном военным действиям, направленным на очевидную этническую чистку Нагорного Карабаха.
Гюлер выразил свою солидарность следующей формулировкой: «Турция сегодня, как и всегда, рядом с Азербайджаном».
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на агентство «Интерфакс».
Вооруженные силы Азербайджана 19 сентября в 13:00 совершили нападение на Нагорный Карабах. Как сообщили в Армии обороны НК, ВС Азербайджана пытаются проникнуть вглубь обороны Армии обороны Нагорного Карабаха. Один из двух погибших в Нагорном Карабахе - ребенок. Есть 11 раненых.