Արցախի ՊԲ-ն Ասկերանի շրջանում հրադադարի պահպանման ռեժիմը չի խախտել. Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ապատեղեկատվություն է տարածել, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումներն Ասկերանի շրջանում խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունը, համաձայն որի իբր սեպտեմբերի 19-ին ժամը 11:45-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումները Ասկերանի շրջանում խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով ականանետեր ու հրաձգային զենք, ինչի հետևանքով վիրավորում են ստացել ադրբեջանական ԶՈւ երկու զինծառայողներ, ամբողջովին սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ադրբեջանական կողմը նշված ուղղությամբ ինքն է խախտել հրադադարը, կիրառելով բացի հրաձգային զինատեսակներից նաև ականանետ»,- ասված է Արցախի ՊՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 19֊ ին ժամը 11։10֊ի սահմաններում ադրբեջանական զինուժը Ասկերանի շրջանում խախտել է հրադադարը` կիրառելով ականանետ։

Армия обороны Арцаха в Аскеранском районе не нарушала режим прекращения огня: Азербайджан распространяет дезинформацию
Министерство обороны Азербайджана распространило дезинформацию о том, что Силы обороны нарушили режим прекращения огня в Аскеранском районе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство обороны Республики Арцах.
«Сообщение, распространенное МО Азербайджана, согласно которому, 19 сентября около 11:45 подразделения Армии обороны нарушили режим прекращения огня в Аскеранском районе, применив минометы и огнестрельное оружие, в результате чего ранения получили двое военнослужащих ВС Азербайджана, является ложным и не соответствует действительности.
Как мы уже сообщали, в указанном направлении именно азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня, применив помимо огнестрельного оружия и минометы», - говорится в сообщении Минобороны Арцаха.
Ранее Министерство обороны Республики Арцах сообщило, что 19 сентября около 11:10 азербайджанские вооруженные силы нарушили режим прекращения огня в Аскеранском районе, применив миномет.