Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանը տորպեդահարում է խաղաղ բանակցությունները, կատարյալ սուտ են. Էդմոն Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը կատարյալ սուտ է որակել Բաքվի այն պնդումները, թե Երևանը տորպեդահարում է խաղաղ բանակցությունները, իսկ հայկական զինված ուժերը զանգվածային ականապատում են իրականացնում Ադրբեջանի տարածքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Էդմոն Մարուքյանը՝ փաստելով, որ հայկական կողմը Ադրբեջանին է հանձնել ականապատ դաշտերի քարտեզները, ինչը վստահության քայլ էր։
«Ի պատասխան՝ Ադրբեջանը շարունակում է ռազմագերիների առևանգել Լաչինի միջանցքից և ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, շարունակական կրակոցներ է արձակում, օգտագործում դիպուկահարներ, իրականացնում սադրանքներ և դիվերսիաներ Լեռնային Ղարաբաղում (այս համատեքստում է նաև հրադադարի ռեժիմի խախտումը և դրա հետևանքով ԼՂ պաշտպանության բանակի զինծառայողի վիրավորումը, որն արձանագրվել է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից): Այսպիսով, Ադրբեջանը շարունակում է խնդիրներ առաջացնել՝ կապված վստահության ստեղծման հետ՝ խոչընդոտելով նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսությանը»,-ասել է Մարուքյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ վարչապետը ձեռնարկել է հնարավոր և անհնարին բոլոր քայլերը խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահության մակարդակը բարձրացնելու համար, որպեսզի համապարփակ և կայուն խաղաղություն կնքվի Ադրբեջանի հետ, ինչը, սակայն, շարունակական կերպով տորպեդահարվում է նրա կողմից։

Azeri accusations of Armenia torpedoing peace talks and laying mines are total lies – Ambassador-at-Large Edmon Marukyan
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador-at-Large Edmon Marukyan has said that Azerbaijan’s accusations of Armenia torpedoing the peace talks and laying landmines on Azeri territory are a total lie.
In an interview with TASS, Marukyan said that Armenia has given Azerbaijan the maps of the minefields as a confidence measure, but Azerbaijan hasn’t responded appropriately.
“In response, Azerbaijan continues kidnapping new prisoners of war in Lachin Corridor and from sovereign territory of Armenia, continuously opens fire, using snipers, carries out provocations and sabotage raids in Nagorno-Karabakh (the ceasefire violation and the wounding of the NK Defense Army soldier, which has been recorded by the Russian peacekeeping contingent, is in this context.) Thus, Azerbaijan continues to create problems regarding building of trust, also obstructing dialogue between Stepanakert and Baku,” Marukyan said, adding that the Armenian Prime Minister has taken all possible and impossible steps to increase trust for the peace process, in order for a comprehensive and sustainable peace to be signed with Azerbaijan, but which is continuously being torpedoed by Azerbaijan.