Իրանում «անօրինական և սադրիչ» են անվանել Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները պահպանելու՝ ԵՄ 3 երկրների որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան, Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան մտադիր են պահպանել Իրանի դեմ պատժամիջոցները, որոնք կապված են բալիստիկ հրթիռների և միջուկային զենքի տարածման հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Reuters գործակալությունը։
Երեք երկրներից հայտնել են, որ մտադիր չեն պատժամիջոցների չեղարկմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել 2023 թ․ հոկտեմբերի 18-ից հետո, երբ «Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը» մտնում է անցումային փուլ։
Ըստ աղբյուրների՝ պատժամիջոցները պահպանելու պատճառներից է այն, որ Ռուսաստանն Ուկրաինայում, ենթադրաբար, կիրառում է իրանական ԱԹՍ-ներ, ինչպես նաև այն հնարավորությունը, որ Իրանը կարող է Ռուսաստանին բալիստիկ հրթիռներ մատակարարել։ Բացի այդ, եվրոպական երկրները ցանկանում են Իրանին զրկել միջուկային գործարքի առավելություններից օգտվելու հնարավորությունից՝ նշելով, որ Թեհրանն, իբր, խախտել է գործարքը՝ չնայած այն բանին, որ առաջինը գործարքից միակողմանիորեն դուրս է եկել Վաշինգտոնը, հիշեցնում է Reuters-ը։
Իրանն այս որոշումն անվանել է «անօրինական և սադրիչ»։ Ըստ IRNA գործակալության՝ Իրանի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ իրենք համապատասխան կերպով և իրենց իրավունքների շրջանակներում կարձագանքեն այս «անօրինական, սադրիչ գործողությանը և ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Անգլիայի կողմից ԳՀՀԾ-ով ստանձնած պարտավորությունների ակնհայտ խախտմանը»։

МИД Ирана назвал «незаконным и провокационным» решение трех стран ЕС сохранить санкции против Тегерана
Франция, Германия и Великобритания намерены сохранить санкции против Ирана, связанные с ядерной программой и разработкой баллистических ракет. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Reuters».
Три страны заявили, что не намерены отменять санкции после 18 октября 2023 года, когда Совместный всеобъемлющий план действий вступит в переходную фазу.
По словам источников, одной из причин сохранения санкций является то, что Россия якобы использует иранские БПЛА на Украине, а также возможность того, что Иран может поставлять России баллистические ракеты. Кроме того, европейские страны хотят лишить Иран возможности использовать преимущества ядерной сделки, отмечая, что Тегеран якобы нарушил сделку, несмотря на то, что Вашингтон в одностороннем порядке первым вышел из сделки, напоминает Reuters.
Иран назвал это решение «незаконным и провокационным». По сообщению агентства IRNA, МИД Ирана выступил с заявлением, в котором заявил, что отреагирует соответствующим образом и в рамках своих прав на это «незаконное, провокационное действие и явное нарушение обязательств, взятых на себя ЕС, Францией, Германией и Англией по СВПД».