Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունները կապի մեջ չեն որևէ ուրիշ պայմանավորվածության հետ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունները կապի մեջ չեն ստորագրված կամ հայտարարված որևէ ուրիշ պայմանավորվածության հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին:
Անդրադառնալով հարցին, որ ՌԴ դիրքորոշմամբ ԼՂ-ի կարգավիճակը պետք է անորոշ ժամանակով հետաձգվեր՝ Փաշինյանն ասաց, որ այդ առաջարկությունը 2022թ հուլիսի վերջին, օգոստոսի սկզբին տարածաշրջան էր բերել ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, ներկայացրել էր և Հայաստանին, և Ադրբեջանին: «Դրանից հետո ՌԴ ներկայացուցիչը՝ Խովաևը տարածաշրջան է եկել 2022թ սեպտեմբերին՝ստանալու Հայաստանի և Ադրբեջանի արձագանքը: Առաջինը այցելել էր Ադրբեջան, Ադրբեջանում եղել է սեպտեմբերի 11-12-ին, Հայաստան է եկել սեպտեմբերի 13-ին, սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն լայնածավալ հարձակում էր սկսել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: ՀԱՊԿ-ը և ՌԴ-ն Հայաստանի գրավոր և բանավոր դիմումներին՝ կատարել պայմանագրով սահմանված պարտավորությունները, չեն արձագանքել: ՀՀ-ն դրական է արձագանքել ՌԴ առաջարկին, որը ներկայացրել էր Խովաևը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ հոկտեմբերի 6-ին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:
«Այդ որոշումը Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունել է սեփական տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու նկատառումով, որովհետև այն իրավիճակում, երբ Ադրբեջանը գրոհում է Հայաստանի տարածքը ու գրավում է տարածքներ, իսկ Հայաստանի դաշնակիցները լուռ են ու չեն արձագանքում, Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավոր էր հոկտեմբերի 6-ին գալ այդ համաձայնությանը` սեփական ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը արձանագրելու համար: Նրանք, ովքեր ասում են, որ սա սխալ որոշում է, նրանք ասում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չպետք է լինի ինքնիշխան պետություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կարող է Պրահայի հոկտեմբերի 6-ի համաձայնությունն անմիջական կապ կամ ազդեցություն ունենալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վրա՝ վարչապետը պատասխանեց, որ 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ որևէ անդրադարձ չկա ԼՂ կարգավիճակին: «Այն պարտավորությունները, որոնք արձանագրված են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի կապի մեջ չեն որևէ ուրիշ փաստաթղթի, պայմանավորվածության հետ՝ ստորագրված կամ հայտարարված»,-նշեց նա:
Վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը, Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը չեն հայտարարել, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ուժի մեջ չէ: «Ես հայտարարում եմ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը լիարժեք ուժի մեջ է»,- նշեց վարչապետը:
Նա նկատեց՝ քանի որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրվել է Ալմաթիի հռչակագրից տասնյակ տարիներ անց, ուրեմն Ալմաթիի հռչակագրին արված որևէ հղում չի կարող ազդել եռակողմ հայտարարության վրա: «Ավելին` ասեմ՝ եթե ԼՂ-ի՝ միջազգային օրենքներով Ադրբեջանի մաս ճանաչելը խոչընդոտ է եռակողմ հայտարարության համար, ուրեմն այդ խոչընդոտը ստեղծել է ՌԴ-ն, որովհետև ՌԴ-ն է, որ 2020-ի դեկտեմբերին և նոյեմբերին հայտարարել է, որ ԼՂ-ն միջազգայնորեն Ադրբեջանի մաս է»,-ասաց վարչապետը:

Зафиксированные в Заявлении от 9 ноября обязательства не связаны с какой-либо другой договоренностью: Пашинян
Зафиксированные в Трехстороннем заявлении от 9 ноября обязательства не связаны с какой-либо другой подписанной или объявленной договоренностью. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Коснувшись вопроса о том, что, согласно позиции России, статус Нагорного Карабаха должен быть отложен на неопределенный срок, Пашинян отметил, что это предложение было представлено странам региона представителем МИД России в конце июля, начале августа 2022 года и был представлен как Армении, так и Азербайджану.
“После этого, в сентябре 2022 года, в регион прибыл представитель РФ Ховаев, чтобы узнать реакцию Армении и Азербайджана. Он посетил Азербайджан, находился в Азербайджане 11-12 сентября, в Армению прибыл 13 сентября, в ночь на 13 сентября Вооруженные силы Азербайджана начали широкомасштабное наступление на суверенную территорию Армении. ОДКБ и РФ не ответили на письменные и устные запросы Армении о выполнении обязательств, предусмотренных соглашением. Армения положительно ответила на предложение РФ, представленное Ховаевым”, - сказал Пашинян.
Он напомнил, что 6 октября была достигнута договоренность о том, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основании Алма-Атинской декларации.
“Республика Армения приняла это решение в целях защиты собственной территориальной целостности, поскольку в ситуации, когда Азербайджан нападает на территорию Армении и оккупирует территории, а союзники Армении молчат и не реагируют, Республика Армения была вынуждена прийти к этой договоренности от 6 октября с целью фиксации своего суверенитета и своей территориальной целостности. Те, кто говорит, что это неправильное решение, они говорят, что Республика Армения не должна быть суверенным государством”, - сказал Пашинян.
Отвечая на вопрос, может ли соглашение от 6 октября 2022 года иметь прямую связь или влияние на Заявление от 9 ноября 2020 года, премьер-министр ответил, что Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года не содержало никаких упоминаний о статусе Нагорного Карабаха. “Обязательства, зафиксированные в Трехстороннем заявлении от 9 ноября, ни прямо, ни косвенно не связаны с каким-либо другим документом или договоренностью, подписанной или объявленной”, - сказал он.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения, Россия и Азербайджан не заявляли о недействительности Трехстороннего заявления от 9 ноября. “Я заявляю, что Трехстороннее заявление от 9 ноября находится в силе”, - сказал премьер-министр.
Он отметил, что, поскольку Заявление от 9 ноября было подписано спустя десятилетия после Алма-Атинской декларации, любая ссылка на Алма-Атинскую декларацию не может повлиять на Трехстороннее заявление.
“Более того, что если признание Нагорного Карабаха частью Азербайджана в соответствии с международным правом является препятствием для Трехстороннего заявление, то это препятствие было создано Российской Федерацией, потому что именно Российская Федерация в декабре и ноябре 2020 года заявила, что Нагорный Карабах по международному праву является частью Азербайджана”, - сказал премьер-министр.