«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից ստեղծված սահմանային լարվածության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից սահմանային լարվածության մեծացման, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և Հայաստանի հետ պետական սահմանին զինտեխնիկայի կուտակումների կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունը․
««Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն իր խորը մտահոգությունն է հայտնում Ադրբեջանի կողմից սահմանային լարվածության մեծացման, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և Հայաստանի հետ պետական սահմանին զինտեխնիկայի կուտակումների կապակցությամբ։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից ռազմական տեխնիկայի կուտակումը, Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչող ռազմաշունչ հռետորաբանությունը, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարական գործընթացների խաթարման՝ պետական ինստիտուտների կազմալուծման սպառնալիքները և միտումնավոր ստեղծված հումանիտար աղետը, որը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ցեղասպանություն, ցույց են տալիս, որ էթնիկ ազգայնականությամբ և ռասիստական գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող Ադրբեջանը ոչ միայն պատրաստ չէ գնալու կառուցողական երկխոսության, այլ շարունակում է հանդես գալ ուժի դիրքերից՝ խախտելով իր իսկ կողմից ընդունված մարդու իրավունքների պաշտպանության մի շարք միջազգային հռչակագրերն ու կոնվենցիաները և միջազգային միջնորդների ջանքերով Հայաստանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Ադրբեջանի նման գործելակերպը մեզ՝ ադրբեջանական ագրեսիայի ենթարկվածներիս, հուշում է, որ անցած 30 տարիների ընթացքում ադրբեջանական հասարակության մեջ հայատյացությունը միայն աճել է։ Ռասիստական և կրոնական այդ ատելությունը, որը ներդրվում է անմիջապես պետության կողմից, թույլ է տալիս վստահորեն պնդել, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում ապահովել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը, այնպես էլ չի պատրաստվում պատասխանատվություն կրել 1988թ․ Սումգայիթի, 1990թ․ Բաքվի, 1992թ․ Մարաղայի կոտորածների համար։
Ադրբեջանը պետք է համարժեք, արդարացի փոխհատուցում տրամադրի բռնությամբ տեղահանված շուրջ հարյուր հազարավոր հայերին, պետք է թույլ տա, որ բոլոր հայ փախստականներն ու բռնի տեղահանվածները, առնվազն նրանք, ովքեր ցանկանում են, վերադառնան իրենց հայրենիքի՝ իրենց կողմից նապխընտրած վայր՝ այնտեղ բոլոր երաշխիքներով ապահովելով նրանց ֆիզիկական, քաղաքական և քաղաքացիական, այդ թվում ինքնության անվտանգությունը:
Ադրբեջանը պարտավոր է վերականգնել ոչնչացված հայկական պատմամշակութային և ճարտարապետական շինությունները, եկեղեցիները, առնվազն պատմամշակութային արժեք ունեցող գերեզմանատները, սրբազան տարածքները, վերակագնել նրանց կեղծած ինքնությունները, մինչդեռ քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առաջ շարունակում է ևս մի մշակութային ցեղասպանություն այս անգամ Լեռնային Ղարաբաղի իր վերահսկողության տակ անցած շրջաններում։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունըկոչ է անում միջազգային հանրությանը արդյունավետորեն ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ռասիստական կառավարության վրա՝ թույլ չտալով վերջինիս գնալ նոր ռազմական էսկալացիայի տարածաշրջանում՝ խախտելով միջազգային համաձայնությունները, ինչը մեծապես խարխլում է մեր տարածաշրջանի կայունությունն ու ժողովրդավարացման անշրջելի գործընթացը։
Կոչ ենք անում ադրբեջանական իշխանություններին վերջ տալ միջպետական խնդիրները ռազմական ճանապարհով լուծելու կործանարար պրակտիկային, հրաժարվել ռազմական հռետորաբանությունից, հայատյացության քստմնելի քարոզից, առերեսվել պատմական իրականությանն ու հարգել Ադրբեջանից և Լեռնային Ղարաբաղից բռնությամբ տեղահանվածների, փախստականների իրավունքները»։

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» распространил заявление относительно созданной Азербайджаном напряженности
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» распространил заявление в связи с пограничной напряженностью, созданной Азербайджаном, накоплением военной техники вокруг Нагорного Карабаха и на государственной границе с Арменией.
«Арменпресс» ниже представлят это заявление:
«Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» выражает глубокую обеспокоенность ростом пограничной напряженности со стороны Азербайджана, накоплением военной техники вокруг Нагорного Карабаха и на государственной границе с Арменией.
Накопление Азербайджаном в последнее время военной техники, звучащая в Азербайджане на самом высоком уровне воинственная риторика, угрозы нарушения Азербайджаном демократических процессов в Нагорном Карабахе, разрушения государственных институтов и преднамеренно созданная гуманитарная катастрофа, которая является не чем иным, как геноцидом, показывают, что руководствующийся этническим национализмом и расистской идеологией Азербайджан не только не готов идти на конструктивный диалог, но и продолжает выступать с позиций силы, нарушая ряд принятых им же международных деклараций и конвенций по защите прав человека, а также договоренности, достигнутые с Арменией усилиями международных посредников.
Подобное поведение Азербайджана подсказывает нам, подвергшимся азербайджанской агрессии, что за последние 30 лет, армянофобия в азербайджанском обществе возросла. Эта расистская и религиозная ненависть, навязываемая непосредственно государством, позволяет с уверенностью утверждать, что Азербайджан не собирается обеспечивать не только права и безопасность армян Нагорного Карабаха, но и не собирается нести ответственность за погромы в Сумгаите в 1988 году, Баку в 1990 году, Мараге в 1992 году.
Азербайджан должен предоставить адекватную и справедливую компенсацию сотням тысяч вынужденно перемещенных армянам, должен позволить, чтобы все армянские беженцы и вынужденные переселенцы, по крайней мере, те, кто желает, вернулись в выбранное ими место на своей родине, обеспечив там все гарантии их физической, политической и гражданской безопасности, в том числе идентичности.
Азербайджан обязан восстановить уничтоженные армянские историко-культурные и архитектурные сооружения, церкви, кладбища, имеющие историко-культурную ценность, святые места, восстановить их фальсифицированную идентичность. Однако, на глазах цивилизованного мира продолжается еще один культурный геноцид, в этот раз в контролируемых им районах Нагорного Карабаха.
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» призывает международное сообщество эффективно оказать давление на расистское правительство Азербайджана, не позволить ему пойти на новую военную эскалацию в регионе в нарушение международных соглашений, что в значительной степени подрывает стабильность и необратимый процесс демократизации в нашем регионе.
Призываем власти Азербайджана прекратить губительную практику решения межгосударственных проблем военным путем, отказаться от военной риторики, гнусной пропаганды армянофобии, встать лицом к лицу с исторической реальностью и уважать права насильственно перемещенных лиц и беженцев из Азербайджана и Нагорного Карабаха.