«Բաց կառավարման գործընկերություն» գլոբալ գագաթնաժողովին Երևանի քաղաքապետարանը ստացել է «Ոգեշնչող բարեփոխումներ» մրցանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում սեպտեմբերի 6-7-ը տեղի է ունեցել «Բաց կառավարման գործընկերություն» գլոբալ գագաթնաժողովը, որի շրջանակում կայացած «Ոգեշնչող բարեփոխումներ» մրցանակաբաշխությունը Երևանի քաղաքապետարանը ստացել է «Ոգեշնչող բարեփոխումներ» մրցանակը։
2-1.jpg (563 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, գագաթնաժողովը համախմբել էր կառավարությունների, տեղական իշխանությունների, օրենսդիր մարմինների և գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Գագաթնաժողովի խորհրդանիշն էր թափանցիկ, հաշվետու, մասնակցային և նորարար կառավարումը՝ գլոբալ մարտահրավերների ժամանակ: Գագաթնաժողովին մասնակցել են ՀՀ կառավարության, տեղական իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
«Գագնաժողովի շրջանակներում նաև մեկնարկեց «Ոգեշնչող բարեփոխումներ» մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում նախատեսված էին տաս մրցանակներ: Մրցանակի համար դիմել էին ինչպես գործադիր իշխանության, այնպես էլ՝ տեղական և օրենսդիր իշխանության մարմինները՝ Աֆրիկա և Մերձավոր Արևելքի, Ամերիկայի, Եվրոպայի, Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջաններից:
8-1.jpg (251 KB)
Մրցանակաբաշխությանը մասնակցում էր նաև Երևանի քաղաքապետարանը և ավելի քան 100 տեղական իշխանությունների շարքում ճանաչվել է հաղթող: Երևանի քաղաքապետարանը ներկայացրել է «Տեղական Բաց կառավարման գործընկերության 2023-2024թթ.» գործողությունների ծրագրով ստանձնած «Կանաչ կնիք-կանաչ գործարք» հանձնառությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
6-1.jpg (249 KB)
Ըստ աղբյուրի՝ «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանն անդամակցում է ավելի քան 75 երկիր, 104 տեղական իշխանություն: ՀՀ կառավարությունը անդամակցում է 2011 թվականից: «Տեղական բաց կառավարում» նախաձեռնությանը միացել են Վանաձոր, Գյումրի, Արմավիր և Երևան համայնքները:

На Глобальном саммите OGP мэрия Еревана удостоилась награды "Вдохновляющие реформы"
В столице Эстонии 6-7 сентября состоялся 8-й Глобальный саммит партнерства в области открытого правления (OGP).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, вСаммите приняли участие представители правительств, органов местного самоуправления, законодательных органов и партнерских организаций. Темой саммита было прозрачное, подотчетное, партисипативное и инновационное управление в условиях глобальных проблем. В саммите приняли участие представители правительства, органов местного самоуправления, гражданского общества и организаций Армении.
В рамках саммита также состоялась церемония награждения премии “Вдохновляющие реформы”, в ходе которой были присвоены награды в десяти номинациях. На награду подали заявки исполнительные, местные и законодательные органы стран Африки и Ближнего Востока, Америки, Европы, Азиатско-Тихоокеанского региона.
Мэрия Еревана стала победителем в номинации “Вдохновляющие реформы” по Азиатско-Тихоокеанскому региону. Мэрия Еревана презентовала обязательство “Зеленая печать – Зеленый контракт” в рамках плана действий OGP на 2023-2024 гг.
Напомним, участниками инициативы “Партнерства в области открытого правления” (OGP) являются более 75 стран и 104 местных властей. Правительство Армении является членом OGP с 2011 года. К местной инициативе OGP присоединились города Ванадзор, Гюмри, Армавир и Ереван.